Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Tekuté vosky Nanowax

Prevažná väčšina rekreačných bežeckých lyžiarov maže svoje bežky tuhými voskami – zriedkavo natierajú tekutými voskami. A podaktorí nemažú vôbec, čo nie je vhodné riešenie. Dokonca aj bežecké lyže s tzv. šupinkami vyžadujú starostlivosť a hlavne voskovanie. Počas uplynulých víkendov som skúšal tekuté vosky Nanowax, bol aj tvrdý povrch aj prašan. Tu sú moje zistenia.

Výrobca
Nanowax
Model
Cerax sada Nordic Classic (Cleaner, Base Wax, Univerzal Klister, Anti-Ice)
Typ
tekuté vosky
Páči sa mi
časovo menej náročná aplikácia ako pri tuhých voskoch, lepší sklz šupinkových bežiek, Anti-Ice proti lepeniu snehu na sklznicu
Nepáči sa mi
vyššia cena ako pri tuhých voskoch
Infocena
43.82 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 88 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Alchýmia?

V okamihu, keď som držal v ruke tekutý vosk pre bežecké lyžovanie značky Nanowax (www.nanowax.eu), bol som na pochybách ako bude fungovať. Mazanie bežiek je hotová veda alebo lepšie povedané rovno alchýmia. Článkov o mazaní tuhými voskami bolo publikovaných nielen na internete viac než dosť, no o tekutých sa informácie hľadajú ťažko.

Nano…

Podstatou voskov rady Cerax sú nanočastice, ktoré zaisťujú vysoký počet kontaktných bodov na ploche. Už pri minimálnom nanesenom množstve tekutého vosku je pokrytá celá štruktúra sklznice. Mazanie je preto jednoduché a rýchle pri akejkoľvek vonkajšej teplote. Film, ktorý po nanesení vznikne, okrem zaistenia vhodného zklzu a podpory pri stúpaní zvyšuje aj odolnosť proti oderu. Taká je teória, preto sa pozrime ako je to v praxi.

Realita

Používal som sadu tekutých voskov „NORDIC CLASSIC“ od Nanowaxu, ktorá je určená pre rekreačných lyžiarov (bežkárov) na klasický štýl. Je to úplne iné „kafe“ ako tuhé vosky, ktoré som zvykol používať – najmä z časového hladiska. Pre dosiahnutie lepšieho sklzu nie sú potrebné časovo náročné predprípravy ako odporúčajú experti – však kto by vstával ráno pred túrou kvôli voskom ešte skôr? Pretekárom to robia ich ľudia, my obyčajní bežkári si musíme vystačiť sami.

Samotné mazanie

V prípade, že je sklznica znečistená zvyškami starého vosku alebo klistrov, treba použiť Nanowax Cleaner (čistič pre všetky typy sklzníc). Striedavé používanie tuhých a tekutých voskov nie je vylúčené. Aplikovanú tekutinu čističa treba nechať účinkovať a následne sklznicu nechať odpariť resp. vysušiť. Na čistú spodnú stranu lyže môžeme naniesť Nanowax Base Wax (univerzálny základný vosk na báze parafínu), ktorý lyžu vhodne impregnuje. Odporúča sa roztrieť korkom.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

A teraz to, čo je bežné na začiatku túry. Iba priamo na „mieste činu“ zistíme po akom type snehu budeme lyžovať. Rady odborníkov o definitívnom mazaní voskov doma sú úplne skreslené, lebo sneh si treba doslova chytiť a jedine tak zistíme, či je nový, starý, mokrý, suchý, jemný, zmrznutý atď. Doma to nemáte šancu zistiť podľa teploty vzduchu (dôležitá je teplota snehu) či pohľadom von z okna. Čiže podľa charakteru snehu nanesieme tenkú vrstvu buď univerzálneho tekutého vosku (Uni Wax) alebo špeciálneho vosku napr. AS Wet alebo AS Dry (rozdeľujú sa podľa typu snehu nie podľa teplotných škál) na sklznú (kĺzaciu) plochu – t.j. zóna od špičky pred viazaním a za viazaním k päte lyže, teda približne prvá a posledná tretina plochy sklznice. A pre stúpaciu plochu (mazacia alebo odrazová) natrieme tenkú vrstvu Nanowax Base Wax CL (zóna pred a pod viazaním), ktorú je potom vhodné prejsť korkom. Pre zlepšenie vlastností aplikujeme na stúpaciu časť aj Nanowax Universal Klister. Natrieť lyže univerzálnym voskom možno už doma pri izbovej teplote, kde lepšie vosk priľne k povrchu. Následne odpadá „maturovanie“ v teréne. Ale to už je na zvyklostiach každého lyžiara. Aplikovaný tekutý vosk sa prejavuje pri dotyku rukou ako jemne lepkavá vrstva.

Pre „šupinkárov“

Mnohí majitelia bežiek so štruktúrovanou sklznicou (tzv. šupinky) sa mylne domnievajú, že ich lyže nepotrebujú voskovanie. Pre optimálny sklz ich lyží vyžadujú rovnaký postup mazania ako pre „bezšupinkové“ lyže. Bežkám to prospeje a ochráni sklznicu pred vysušovaním. Sám som majiteľom lyží so „šupinkami“ a dobre viem, že majú horší sklz (pri zjazde sú pomalšie). Po aplikácii tekutých voskov Nanowax sa ich rýchlosť na moje prekvapenie výrazne zlepšila. Na kvalitne upravených tratiach sa dokonca rýchlostne vyrovnali bežným bežkám bez „šupiniek“. Zo sady tekutých voskov ma najviac zaujal Nanowax Anti-Ice. Ten sa používa pri tvorbe námrazy resp. ľadu so sprievodným javom nabaľovania „papuče“ snehu na spodnú stranu lyže. Nepríjemné drhnutie lyže pri zjazde určite poznáte. Namiesto opakovaného oklepávania a oškrabávania „snehovej papuče“, stačí raz naniesť tekutú ochrannú vrstvu bez pretretia korkom a môžete pokračovať v jazde. U „šupinkových“ bežiek je lepenie snehu na štruktúrovanú sklznicu vyslovene špecialita, ktorej sa teraz ľahko zbavíte. Ochrannú vrstvu možno naniesť pred túrou alebo aj dodatočne počas túry pri výskyte problému.

Zhrnutie

Treba upozorniť, že univerzálne tekuté vosky sú účinné pre široký rozsah bežných snehových podmienok, čiže okrem zľadovateného snehu. Každý bežkár z vlastnej skúsenosti vie, že v zamrznutej stope a na tvrdých tratiach je neúčinné akékoľvek klasické voskovanie a lyže výrazne podklzujú. Tekuté vosky možno striedať s tuhými voskami, ale vždy pred aplikáciou tekutých treba sklznicu očistiť (napr. Nanowax Cleaner). Na stúpaciu časť, kde je použitý Nanowax Base Wax CL sa môžu používať vosky a klistre iných značiek.

Súvisiace témy o bežeckom lyžovaní

Špecializované články:
http://hiking.sk/hk/ar/432/ako_sa_zbalit_na_lyziarsku_turu.html
http://hiking.sk/hk/ar/212/bezkarske_ponozky.html
http://hiking.sk/hk/ar/447/ako_vyrobit_pasy_na_bezky.html
http://hiking.sk/hk/ar/238/drobne_opravy_beziek_odlepena_sklznica.html

Diskusné témy:
http://hiking.sk/hk/fo/2216/ako_na_bezky.html
http://hiking.sk/hk/fo/1821/bezecke_palice_nad_165cm.html
http://hiking.sk/hk/fo/2260/aky_vosk_na_bezky.html
http://hiking.sk/hk/fo/2310/vosk_na_bezky.html
http://hiking.sk/hk/fo/2373/tulenie_pasy_na_bezky.html

Tipy na túry:
http://hiking.sk/hk/ar/83/kremnicke_vrchy_raj_bezeckeho_lyzovania.html
http://hiking.sk/hk/ar/210/lyzami_cez_skorusinske_vrchy.html
http://hiking.sk/hk/ar/430/pohronsky_inovec_zimna_hrebenovka.html
http://hiking.sk/hk/ar/227/slovensky_raj_lyziarsky_prejazd.html
http://hiking.sk/hk/ar/223/polana_na_lyziach_cez_bukovinu.html
http://hiking.sk/hk/fo/2143/bezkarske_trate_na_strbskom_plese.html
http://hiking.sk/hk/fo/1896/bezkarske_trate_okolo_partizanskeho.html
http://hiking.sk/hk/fo/1383/bezkovanie_v_okoli_ba.html
http://hiking.sk/hk/fo/2298/na_bezkach_na_brncalku.html
http://hiking.sk/hk/fo/1739/kralova_hola_z_telgartu.html

Fotogaléria k článku

Najnovšie