Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Mountainsmith Mountain Shelter LT
Mountainsmith Mountain Shelter LT Zatvoriť

Recenzia Stan Mountainsmith Mountain Shelter LT

Vlastný stan má nesporné výhody – nezávislosť na ubytovaní v chatách, malý kúsok útulného priestoru, ochranu pred vonkajšími podmienkami... Prakticky jediná nevýhoda je v hmotnosti navyše. Pri rozhodovaní o výbave na dvojtýždňový prechod Korzickej GR20 som vyberal čo najľahší model. Nakoniec padla voľba na niečo, čo kamarát nazval „plachtička proti slnku“. Ako sa neskôr ukázalo, touto funkciou neoplýval, zato ostatné funkcie zvládal nad očakávanie. Rozhodol som sa preto po viac ako 40 nociach v najrôznejších podmienkach spísať skúsenosti s týmto typom stanu, v nádeji, že tým uľahčím iným rozhodovanie.

Výrobca
Mountainsmith
Model
MountainShelter LT
Typ
Jednoplášťový nesamonosný stan bez podlahy typu „tarptent“ pre dve osoby stavaný na dve trekové paličky
Materiály
celta: 40d Sil-Nylon Rip Stop PU2000MM F/R
kolíky: zliatina hliníka
Vodný stĺpec
2000 mm
Hmotnosť
990 g
Farebné kombinácie
Žltá, zelená
Páči sa mi
Hmotnosť a objem stanu
jednoduchá stavba i balenie
priestranný interiér s možnosťou varenia v predsieni, dostatok miesta pre dvoch s batohmi
stabilita vo vetre
nepremokavý materiál, podlepené švy
spracovanie, materiály a premyslená konštrukcia
cena
Nepáči sa mi
ochrana pred vodou tečúcou po povrchu
ochrana proti hmyzu
kondenzácia môže vo vetre fŕkať dnu
popod celtu dnu preniká prach
nepohodlné rozopínanie zipsu pri vychádzaní
veľká plocha potrebná na postavenie a ukotvenie
treba nosiť paličky a podlahu
Ostatné info
Zastrešená plocha 5 m2
výška 130 cm vpredu a 100 cm vzadu
YKK zips, 3M reflexné napínacie šnúry s napínačmi
rozmery v zloženom stave: 35 x 15 x 10 cm
Infocena
130 € – 3480 CZK (129,95 $ na stránke výrobcu)
Obchody
http://www.nalehko.com

Mountainsmith Mountain Shelter LT je jednoplášťový stan typu _tarptent _bez podlahy, ktorý sa stavia na dve trekové paličky v tvare „áčko“ a kotví sa k zemi kolíkmi. Je jednoduchý, ľahký, priestranný a odolný. Materiály a spracovanie sú mimoriadne kvalitné. Nemá podlahu ani ochranu pred hmyzom a žiadny vnútorný stan. Technické špecifikácie a parametre sú napísané na stránke výrobcu

Prvé dojmy

Po vybalení ma ako prvá prekvapila príjemná žltá farba. Podľa obrázkov z internetu som sa trochu obával kanárikovej žltej, ale skutočnosť by sa dala skôr opísať ako svetlá medová. Odtieň žltej na mňa nepôsobí umelo, ale skôr prírodne. Páči sa aj muškám a včielkam.

Objem a hmotnosť zbaleného stanu

Očakával som malé rozmery a hmotnosť, ale veľkosť balíčka od kuriéra (objednané z nalehko.com) ma aj tak zaskočila. Po vybalení z prepravného sáčku sa na mňa usmieval maličký sivý obal s vytlačeným návodom na stavbu stanu a nepatrične malým a ľahkým obsahom. Samozrejme, že k hmotnosti stanu a balenia musíme prirátať trekové paličky na stavbu stanu a tyvekovú podlahu. Paličky ale mnohí ľudia nosia aj tak a tyveková dlážka je ľahká, lacná a často ju ani nie je potrebné brať a človek si vystačí s karimatkou.

Materiály a konštrukcia

Konštrukcia stanu nie je samonosná. Bez ukotvenia k povrchu sa postaviť nedá. Na stavbu stanu sú nutné dve trekové paličky, ktoré nie sú súčasťou balenia. Dajú sa nahradiť zavesením vrcholov stanu napríklad o stromy (nemám odskúšané).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Materiál je podľa údajov výrobcu sil-nylon, teda nylonová tkanina so silikónovým záterom. Celé označenie materiálu je 40d Sil-Nylon Rip Stop PU2000MM F/R. Rip Stop úprava zvyšuje odolnosť materiálu proti roztrhnutiu špeciálnym spôsobom tkania, kedy je v pravidelných intervaloch do osnovy látky vtkané hrubšie vlákno s vyššou pevnosťou. Látka pôsobí solídnym a odolným dojmom. Záter z vnútornej strany je lesklý a dosť odolný. Vonkajšia vodoodpudivá úprava zatiaľ stále funguje a kvapky odskakujú ako z horúcej platne sporáku. Švy sú z vnútornej strany zatreté pásom silikónu a materiál je v namáhaných miestach zdvojený. Zips na vstupe do stanu je značkový YKK a pôsobí spoľahlivým dojmom.

Kotviace kolíky a napínacie šnúry

Napínacie šnúry sú značkové 3M reflexné, v tme ich po zasvietení čelovkou krásne vidno. Takže vám o ne osadenstvo kempu v noci (možno) nezakopne. Na napínanie šnúr slúžia plastové pracky, ktoré fungujú bezchybne. Kotviace kolíky sú vyrobené zo zliatiny hliníka s prierezom v tvare V. Nie je to len ohnutý plechový profil ako pri niektorých typoch titánových kolíkov, ale odlievaný profil, ktorý je v mieste „ohybu“ zosilnený. Jediným slabým miestom je zárez na uchytenie napínacej šnúry, v ktorom sa môže kolík pri hrubom zaobchádzaní ohnúť a následne zlomiť. Kolíky som bežne zatĺkal do zeme kameňom a doteraz sa mi podarilo zlomiť len dva. Nijako som sa s nimi nemaznal. Zlomené kusy som nahradil novými od MSR s Y profilom, ale to by bolo na samostatný článok. K pôvodným kolíkom som si podľa vzoru MSR dorobil slučku z farebnej šnúry na ľahšie vyťahovanie a hľadanie kolíkov. To bol niekedy problém, keďže ich zvyknem zatĺcť do zeme až po koniec.

Stavba a skladanie stanu

Návod na stavbu stanu je vytlačený na obale a dá sa zvládnuť za 5 minút. Začína sa nastavením dĺžky paličiek podľa mierky vyznačenej na celte stanu. Osadí sa nižšia palička, ukotvia sa tri kolíky v rohoch pôdorysného vrcholu stanu. Následne sa osadí vyššia tyčka a ukotvia sa zvyšné tri rohy stanu v protiľahlom pôdorysnom vrchole. Následne sa ukotvia zvyšné kolíky a ponapínajú sa šnúry. V prípade potreby, hlavne pri nerovnom teréne, sa niektoré kotvenia prispôsobia. V daždi je možné pod celtu položiť batohy a počas stavby ostanú v suchu. Keďže to nie je samonosná konštrukcia, bez kolíkovania sa postaviť nedá. V teréne so skalnatým alebo tvrdým podkladom to vyžaduje určitú mieru improvizácie.

Skladanie stanu trvá pár sekúnd. Vytiahnu sa kolíky, paličky a celta ostane voľná. Ak je mokrá, dá sa väčšina vody vytriasť. Skladanie sa dá zvládnuť aj bez kontaktu so zemou, ak je na zemi mokro alebo prach, dokonca to zvládne aj jeden človek. Skrútená celta sa dá bez problémov vložiť do obalu. Na stavbu stanu treba relatívne veľa miesta, pôdorys stanu je prekvapivo veľký. Ak použijeme všetky napínacie šnúry a započítame ich kotvenie do potrebnej plochy na stavbu, môže s tým byť na niektorých miestach s obmedzeným priestorom problém. Zaujímavé riešenie, ktoré zväčšuje vnútorný priestor v hornej časti stanu je napínanie bočných stien do strán. Pri správnom napnutí sa hrebeň strechy medzi dvomi tyčkami v priečnom smere takmer úplne vyrovná a stan má v strede prierez skôr pripomínajúci obrátené písmeno U (oproti očakávanému V).

Vnútorný priestor

Dal by sa opísať ako prekvapivý. Ako v mnohých iných ohľadoch, aj v tomto smere prekonal očakávania. Do stanu sa vedľa seba zmestia dve karimatky, po stranách batohy s vecami, v menšom vrchole stanu je ešte miesto na ďalšie veci. A celá predsieň zostáva voľná na uloženie topánok, obúvanie sa, prezliekanie z mokrých vecí, varenie a podobne. Výrobca uvádza vnútornú plochu až 5 m² a myslím, že to vôbec nie je prehnané. Výška stanu v predsieni a dostatočné vetranie umožňuje bezproblémové varenie. Raz sme stan postavili ako záchranu pred vytrvalým a výdatným dažďom a vo štvorici sme v ňom v relatívnom pohodlí prečkali najhoršie, navarili teplé jedlo a čaj. Na GR20 sme v ňom bežne mali štvorčlennú večernú párty, ak bolo počasie vonku zlé. V stane sa dá pohodlne sedieť takmer na celej ploche dvoch karimatiek. Nevýhodou je rozdelenie priestoru dvomi paličkami. To sa dá čiastočne kompenzovať ich umiestnením šikmo pozdĺžnym smerom. Aj napriek paličkám sa dá v stane spať vo dvojici v spojených spacákoch.

Používanie a pohodlie

Materiál stanu sa po namočení mierne roztiahne, takže je potrebné ho dodatočne napnúť (to je prirodzená vlastnosť silnylonu). Dá sa to utiahnutím napínacích šnúr, alebo predĺžením trekových paličiek bez skladania stanu. Finta s predĺžením paličiek sa navyše dá spraviť bez opustenia vyhriateho spacáku.

Po zbalení mokrého stanu sa dá celta počas dňa veľmi jednoducho vytriasť od prebytočnej vody a pomocou napínacích šnúr zavesiť a vysušiť.

Pri vchádzaní do stanu je prístup k zipsu bezproblémový, jedno krídlo celty sa dá otvoriť a odhrnúť bez toho, aby do vnútra stanu napršalo. V predsieni sa dá pohodlne vyzuť. S otváraním a zatváraním stanu zvnútra je to trochu komplikovanejšie. Zips je po zatvorení v najvzdialenejšom bode predsiene a je nutné sa k nemu natiahnuť. Zvyčajne je to spojené s nutnosťou sa v predsieni oprieť jednou rukou o vhodnú podložku a druhou sa natiahnuť za zipsom. Dá sa na to zvyknúť. Otvárací zips je obojstranný, takže vyjsť zo stanu sa dá aj odzipsovaním zhora nadol, s tým, že zips nerozopneme v dolnej polohe úplne.

Po rozopnutí sa dá vchodová celta upevniť pomocou slučiek s olivkami. Rozopnúť a upevniť sa dajú obidve krídla vstupu (stan je dopredu ukotvený okrem predného kolíka aj napínacími šnúrami) a vznikne tak stan s otvorenou prednou stenou.

Trekové paličky sú k celte upevnené sťahovacou slučkou a celta je v mieste podopretia paličkami viacnásobne zosilnená a prešitá, samozrejme s podlepenými švami.

Dážď

Celta stanu je absolútne nepremokavá, švy sú zatreté zvnútra od výroby. Povrch celty je ošetrený vodoodpudivou úpravou, takže voda z neho ochotne steká, priam odskakuje. Treba si dať pozor, aby tyveková podlaha neprečnievala zo stanu, aby na ňu nestekala voda z celty. Žiadnu ochranu neposkytuje stan proti vode tečúcej po povrchu. Na to treba myslieť pri výbere miesta. V prípade dlhšie trvajúceho alebo intenzívneho dažďa je vhodné mať stan postavený na mierne vyvýšenej ploche ideálne s miernym sklonom, bez možnosti vytvárania mlák alebo občasných potôčikov v interiéri. To sa niekedy ľahšie povie ako zrealizuje. Každopádne slabina je daňou za ľahkú a jednoduchú konštrukciu stanu bez podlahy. V daždi a chladnom počasí môže na vnútornej strane celty kondenzovať vodná para, v praxi sme to nikdy nevnímali ako problém. Netreba sa opierať o mokrú celtu. Vo vetre môže vnútorná kondenzácia odfrkovať do interiéru, inak ostáva ako tenký film alebo steká po vnútornej strane celty dole.

Vietor

V stabilnom aj nárazovom vetre je stan dostatočne stabilný, za predpokladu, že je dobre ukotvený a napnutý. Doplnkové napínacie šnúry výrazne zvyšujú odolnosť vo vetre. Keďže celta kvôli odvetraniu nesiaha až úplne po zem, cez medzeru do stanu pri intenzívnom vetre ťahá. Ak je prostredie suché a prašné, vietor vám do stanu popod celtu nafúka prach. Núdzovo sa to dá riešiť pritlačením celty až k zemi, čím sa ale obmedzí vetranie. Ďalšia možnosť je postaviť okolo stanu improvizovanú stenu z kameňov, prípadne využiť už postavený „bivak“. No a samozrejme, mnohým problémom sa dá predísť správnym výberom miesta na stavbu stanu, napríklad v závetrí. V prudkom nárazovom vetre sa ako slabina ukázala predná rozopínacia časť stanu (predsieň), ktorá je ukotvená k zemi len v troch bodoch. Aj pri dôkladnom vypnutí stanu sa dlhý neukotvený okraj celty pri zemi v silnom vetre prehýba von a dnu a robí hluk. Vyriešiť sa to dá len zapretím celty zvnútra stanu vhodným objektom, napríklad batohom. Ak sa k prudkému vetru pridá aj zima, dážď a vysoká vlhkosť vzduchu, na vnútornej strane celty nevyhnutne kondenzuje voda a v nárazoch vetra fŕka na spiacich obyvateľov. S trochou nepohodlia sa v stane dá prežiť aj dvojdňový lejak s búrkami a silným vetrom vo vysokých horách. Máme to úspešne odskúšané.

Hmyz

Daný typ stanu neposkytuje pred hmyzom prakticky žiadnu ochranu. Bez použitia doplnkovej moskytiéry sa nehodí do prostredia, kde je ochrana pred otravným hmyzom priorita. Aj v bežnom prostredí sa v stane nevyhnete občasným nočným štípancom od komárov a mravčekov. Jednoducho príroda. Žltá farba stanu sa zdá byť atraktívna pre niektoré druhy hmyzu, ale zväčša sa obmedzia na pôžitkárske vysedávanie na vonkajšej strane celty. Na výlet do trópov alebo do Škótskej vysočiny (midges) by som stan neodporúčal.

Slnečné svetlo

Náš kamarát Kaktus stan s dešpektom nazval „plachtička proti slnku“. Ukázalo sa, že táto funkcia nie je súčasťou balenia. Svetlá farba celty a relatívne tenký materiál prepúšťa dosť veľa svetla. V bežných podmienkach ranného vstávania a balenia a večerného oddychu a varenia je to výhoda, lebo je v stane dosť svetla a interiér pôsobí veselo a útulne. Na priamom slnečnom svetle by ale v stane bolo veľmi rýchlo neznesiteľne teplo. Kto by ale v krásnom počasí chcel drepieť v stane, však? Ako ochrana pred slnkom sa stan využiť nedá.

Zhrnutie - výhody

 • Malá hmotnosť a objem zbaleného stanu,
 • jednoduchá stavba aj balenie,
 • priestranný interiér s možnosťou varenia v predsieni, dostatok miesta pre dvoch ľudí s batohmi,
 • dobrá stabilita vo vetre,
 • spoľahlivo nepremokavý materiál, podlepené švy,
 • kvalitné spracovanie, materiály a premyslená konštrukcia,
 • primeraná cena.

Zhrnutie - nevýhody

 • Žiadna ochrana pred vodou tečúcou po povrchu,
 • žiadna ochrana proti hmyzu,
 • vnútorná kondenzácia môže vo vetre fŕkať do interiéru,
 • v suchom a veternom počasí môže popod celtu do vnútra prenikať prach,
 • trochu nepohodlné rozopínanie zipsu pri vychádzaní zo stanu,
 • relatívne veľká plocha potrebná na postavenie a ukotvenie stanu
 • potreba nosiť trekové paličky a tyvekovú podlahu.

Záver

Kúpu stanu som neoľutoval a už som dokonca zvažoval, že si kúpim ešte jeden do rezervy, ak by sa mi zničil a už by sa náhodou nevyrábal. Spája sa mi s ním množstvo zážitkov, evokuje vo mne pocit bezpečia a pohody. Niekoľkokrát ma zachránil v kritickej situácii. Som mu vďačný za každý gram váhy, ktorý som oproti iným stanom nemusel nosiť stovky kilometrov. Ako stan typu „tarptent“ bez podlahy, bez vnútorného stanu a bez samonosnej konštrukcie má svoje obmedzenia a charakteristické vlastnosti, ktoré ho predurčujú na použitie len v obmedzenom rozsahu. Ak vaše nároky a požiadavky na stan vytvárajú prienik s možnosťami a vlastnosťami, ktoré ponúka „žltý domček“, bude to pre vás určite dobrá voľba.

Fotogaléria k článku

Najnovšie

Túra Stuhleck v tieni vrtúľ

Bratislavčanom, ale ani mnohým mimobratislavským ho netreba predstavovať. Aj tí, ktorí nemajú zlyžované jeho svahy, o ňom mnohokrát počuli. Stuhleck je totiž vďaka svojej blízkosti k …

Jitka Švarcová