Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Bunda Directalpine Glider Lady 2.0

Softshellové bundy sú v súčasnosti veľmi populárnou súčasťou výbavy a nosí ich už takmer každý turista. V obchodoch s outdoorovou výbavou je množstvo modelov od rôznych výrobcov. Ja som pred zimnou sezónou siahla po takejto bunde od českého Directalpinu zo série Active outdoor. Je hybridnej konštrukcie z troch typov materiálu 4wayTex. Tu sú moje niekoľkomesačné poznatky – vyskúšala som ju na turistike, pri skialpe aj na bežkách.

Výrobca
Directalpine
Model
Glider Lady 2.0
Typ
Softshell bunda, séria Active Outdoor
Materiály
4wayTex, kombinácia 2 a 3 vrstvových verzií (Hybrid System)
Vodný stĺpec
10 000 mm
Priedušnosť
10 000 g / m2 / 24 h
Hmotnosť
560 g
Farebné kombinácie
čierna, svetlomodrá, svetlohnedá
Páči sa mi
dobré odvetrávanie, vetruodolnosť, pohodlné narábanie so zipsami, elasticita, príjemný pomer cena / výkon
Nepáči sa mi
absencia kapucne, strapkajúci sa okraj pogumovaného lemu pod hlavným zipsom
Infocena
129.12 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 86 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Materiály

Bunda je kombináciou viacerých materiálov s rôznymi vlastnosťami. Cieľom je využiteľnosť bundy pri aktivitách, kde je potrebná ochrana pred vetrom, snehom, či drobným dažďom počas vysokej aeróbnej záťaže. Preto sú tu jednak časti z priedušnejšieho materiálu, kde sa predpokladá väčšia potreba odvodu vlhkosti, ako aj časti, kde je zasa potrebná lepšia ochrana tela. Directalpine nazýva túto kombináciu Hybrid System.

Bunda je vyrobená z troch typov elastického materiálu 4wayTex – vlastný softshell materiál DirectAlpinu sendvičovej konštrukcie. Ide o viacvrstvové lamináty, jeden je dvojvrstvový a ďalšie dva trojvrstvové. Dvojvrstvový nemá membránu, je tak najpriedušnejší a je umiestnený na bokoch pod rukávmi. Trojvrstvové s membránou sa líšia hrúbkou ripstopovej úpravy – na ramenách a pleciach je silneší variant a inde tenší. Všetky tri verzie majú vodoodpoudivú povrchovú úpravu DWR. Pre membránové verzie udáva výrobca priedušnosť 10 000 g / m2 / 24 h a vodný stĺpec 10 000 mm. Kedže však najpriedušnejšia verzia má iba DWR úpravu a švy nie sú podlepené, do väčšieho dažďa bunda vhodná nie je.

Dizajn a vyhotovenie

Bunda je navrhnutá a ušitá tak, aby sa v čo najväčšej miere podporili jej odvetrávacie a izolačné vlastnosti. Po oboch bokoch sa nachádzajú pásy bezmembránového soft shellu, určeného na lepšie vetranie. Naopak, predná aj zadná časť bundy je neprefúkavá. Na oboch zadných stranách rukávov hneď pod pazuchou sú otvory so zipsom, ktoré sa dajú v prípade potreby rýchlo otvoriť a zatvoriť. Podotýkam, že tieto otvory nie sú priamo pod pazuchou, ako býva zvykom, ale nižšie na zadnej strane tricepsu. K dobrému odvetrávaniu prispieva aj jednoduché otvorenie vreciek, ktoré sú taktiež na zips. Pod nimi sa totiž nachádza len sieťka. Predný zips je podšitý pogumovaným lemom, ktorý taktiež prispieva k neprefúkavosti bundy. Na to, aby sa k vám vietor nedostal ani zospodu, slúžia dve zdrhovadlá po bokoch na spodnom leme. Ďalšie zdrhovadlo sa nachádza vzadu na krku. Na tejto bunde sa nenachádzajú rukávy s otvorom na palec, ktoré sa dajú natiahnuť na chrbát ruky. Istá zábrana pred prichádzajúcim vetrom je vyriešená úzkymi manžetami.

Výrobca myslel na viaceré príjemné detaily. Napríklad golier je podšitý mäkkou látkou, takže nikde neodiera, ani keď je stiahnutý. Taktiež vás netlačí ani nechladí zips pod krkom, pretože podzipsový lem na hornom konci zipsu obopína zips a prechádza na prednú stranu. Ďalšou užitočnou vecou je hĺbka vrecák. Spodok vrecka sa nachádza hlbšie ako spodok zipsu, preto môžete mať balzam na pery či vreckovku aj v rozopnutom vrecku bez toho, aby ste ich stratili.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Bunda je pri pohybe pohodlná. Ak nie je dole zatiahnutá, môže sa pri naťahovaní rúk smerom hore alebo pri zohýbaní vyhŕňať. Tomu sa dá do veľkej miery zabrániť použitím spodných sťahovadiel. Vtedy sa prejaví elasticita bundy, ktorá sa len natiahne, ale nevyhrnie.

Skúsenosti z nosenia

Počas tejto zimy som bundu používala pri najrôznejších aktivitách, ako turistika, bežkovanie, skialpy či lyžovanie. Úplne ideálna bola najmä pri pohybe smerom hore, alebo pri rýchlom pohybe, kde sa od odevu vyžaduje dobrá schopnosť odvetrávania. V týchto situáciách si pod ňu stačí obliecť technické tričko s dlhým rukávom, v prípade veľkého mrazu doplnené tenkou fleesovou mikinou. Bunda vynikajúco zvláda odvetrávanie pri námahe. Taktiež dobre odoláva vetru. Samozrejme, ak sa človek rúti uprostred zimy dole svahom na lyžiach, zíde sa mu vesta alebo iná zatepľovacia vrstva. Takúto vrstvu oceníte aj na vrchole kopca či pri dlhších fotografických a iných pauzách. Treba pamätať na to, že táto bunda je určená na výkon, nie na to, aby zohrievala. Slabšie sneženie či mrholenie takisto nie je problémom.

Príjemným detailom sú predĺžené úchopy zipsov, nie je problém s nimi pohodlne a rýchlo narábať aj s rukavicami na rukách. Najväčším nedostatkom bundy je absencia kapucne. Treba ju nahrádzať windstopperovou čiapkou. Kapucňa by však bola lepšia, lebo nech sa akokoľvek snažíte, vietor si voľný priestor medzi golierom a čiapkou vždy nájde. Ďalším nedostatkom je strapkajúci sa okraj pogumovaného lemu pod hlavným zipsom, z ktorého sem-tam trčia nitky. Zatiaľ to však ostáva v rovine estetického problému.

Záver

Bundu vrelo odporúčam na všetky typy aeróbnych aktivít aj vo vysokohorských a nepriaznivých podmienkach. Zároveň je tu veľmi dobrý pomer cena / výkon.

Fotogaléria k článku

Najnovšie