Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Búda Útulňa a vyhliadka za Žobrákom

Blízko sedla Žobrák vo východoslovenskom pohorí Čergov sa nachádza vyhliadková veža skombinovaná s útulňou. Pre potreby nocľahu pojme tak 5 ľudí, no poskytne aj krásny výhľad na okolité dediny na úpätí Čergova.

Poloha
Čergov: 1 minúta od sedla Žobrák smerom na Šoltýsovu poľanu
Nadmorská výška
893 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 49.238156 ° SŠ
dĺžka: 21.172239 ° VD
» Mapa
Nocľah
kapacita: 5 ľudí, nutný spacák a karimatka
Prevádzka
celoročná
Voda
nie je
Cena
-
Spojenie
Z Krížov alebo z Hervatova
Dalšie info
bez piecky

Popis objektu

Jedná sa o drevenú pomerne novú stavbu. Základ je zo starých drevených stĺpov elektrického vedenia, ktoré sú v zemi upevnené pomocou betónových pätníkov. Vyhliadková veža má 3 poschodia. V najnižšom je útulňa, ktorá vystačí pre 5 ľudí. Ostatné 2 poschodia slúžia ako výhliadka na Čergovské pohorie. Z najvyššieho poschodia je pohľad dobrý, keďže siaha prakticky až nad okolité stromy. V okolí objektu sa nachádzajú lavičky a ohnisko. Voda v blízkosti bohužiaľ nie je.

Prístup

Prístup je možný buď z malej dedinky Kríže alebo z Hervartova:

Z krížov sa k útulni dá dostať po modrej značke. Je tam však trošku prudšie stúpanie, no na krátkom úseku. Celý výstup trvá necelú hodinu.

Z Hervartova ide na Žobrák červená značka (Cesta hrdinov SNP). Celkové prevýšenie je 433 metrov na úseku 3 km. Vyhliadka sa nachádza asi 1 minútu za sedlom Žobrák smerom na Šoltýsovu poľanu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Fotogaléria k článku

Najnovšie