Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Prvá pomoc (2)

Prehľad prvej pomoci pri rôznych úrazoch a ochoreniach na horách. Dozvieš sa ako núdzovo ošetriť zlomeniny, rany, vnútorné zranenia, omrzliny, popáleniny, uštipnutie hadom. Ďalej tu nájdeš čo treba urobiť v prípade snežnej slepoty, otravy hubami a kŕčovitých záchvatov. Netreba ani pripomínať, že prvoradé je zavolať odbornú pomoc.

Zlomeniny

  • Jednoduché – znížená pohyblivosť poranenej končatiny, neprirodzený tvar, pocit bolesti na tlak, výron krvi, pohyblivosť končatiny nezvyčajným smerom.
    Prvá pomoc: znehybniť zlomené miesto pripevnením k dlahe alebo k improvizovanej dlahe (lyžiarske palice), a to priviazaním vo dvoch najbližších kĺboch nad a pod zlomeninou. Dlaha musí dostatočne presahovať oba susedné kĺby. V nevyhnutných prípadoch dolnú končatinu fixovať o zdravú nohu. Obdobne priviažeme zlomenú hornú končatinu ohnutú v lakti na 90° k hrudníku. Pri neprirodzenom ohnutí vo veľkom uhle opatrne narovnať končatinu. Na zmiernenie bolesti podložíme pod zranenú končatinu mäkký predmet, zranenú končatinu položíme vyššie ako telo, v zime chrániť pred chladom.
  • Otvorené – vedľa zlomeniny sa objaví aj otvorená rana, ktorá vznikla buď mechanickým zranením zvonku alebo ostrým hrotom zlomenej kosti zvnútra.
    Prvá pomoc: najprv priložiť na otvorenú ranu sterilný obväz. Ďalšie ošetrenie ako v predchádzajúcom prípade. Ak vyčnieva z rany úlomok kosti, tento sterilne zakryť a končatinu fixovať v pôvodnej polohe.
  • Stehenná kosť – skrátenie nohy, ostatné príznaky ako pri predchádzajúcich zlomeninách.
    Prvá pomoc: fixovať nohu cez vysoký klin, zranenú nohu je najlepšie priviazať k druhej nohe. Dopravovať poležiačky.
  • Chrbtica – neurčitá bolesť na tlak. Bodavá bolesť pri pôsobení tlaku v smere chrbtice (pri poklepe na hlavu), a to v mieste zlomeného stavca, kde sa niekedy ukáže ľahké podlomenie. Znakom najväčšieho nebezpečia je ochrnutie alebo necitlivosť niektorej časti tela, najmä nôh, čo znamená, že je poškodená miecha.
    Prvá pomoc: nenarovnávať! Aj pri podozrení na zlomenie chrbtice položiť zraneného na chrbát, na dosku alebo lyže a pevne ho pripevniť. Keď sú k dispozícii len nosítka, dopravuje sa zranený v ľahu na bruchu, veľmi opatrne, aby nenastali posuny v oblasti zlomenej chrbtice, pri ktorých by sa mohla porušiť miecha. Rýchla a opatrná doprava do nemocnice. Najmä pri ochrnutiach nepodávať žiadne tekutiny, pretože často nie je možné vyprázdnenie močového mechúra.
  • Rebrá – bolesti pri dýchaní, smiechu, kašli, kýchnutí, pri tlaku na rebrá alebo pri mohutnejšom ohybe a námahe paží.
    Prvá pomoc: cez celú šírku hrudníka v okamihu úplného vydýchnutia napnúť široké náplasti alebo dokonale umiestniť pevný obväz. Keď' sa objaví mäkká opuchlina kože na hrudnom koši alebo keď zranený vykašliava krv, znamená to, že boli zlomeným rebrom poranené pľúca. V tomto prípade je nutná čím rýchlejšia doprava k lekárovi. Zraneného transportovať v polosede.
  • Kľúčna kosť – na hmat kľúčna kosť ohnutá, rameno je bližšie ku krku ako na zdravej strane.
    Prvá pomoc: znehybniť hornú končatinu uviazaním šatky cez rameno a záves predlaktia trojrohou šatkou.
  • Spodina a klemba lebečná - krvácanie z uší, z nosa, pod očami a z úst. Krvné podliatiny, opuch, bolestivý pohmat, podkožný krvný výron.
    Prvá pomoc: zlomenina tohto druhu je vážna, pretože obyčajne je spojená s ťažkým otrasom alebo pomliaždením mozgu. Keď je pri zranení prerazená pokožka, priloží sa sterilný obväz a zranený sa rýchlo dopraví do nemocnice.
  • Vykĺbenia – znížená pohyblivosť končatiny, neprirodzená poloha. Pri snahe dostať končatinu do prirodzenej polohy nastáva pružný odpor. Ďalším príznakom je bolestivosť a výron do poraneného kĺbu.
    Prvá pomoc: ranenú končatinu fixovať ako pri zlomenine a dopraviť do nemocnice. Nepokúšať sa o nápravu do pôvodnej polohy.

Rany

  • Krvácanie presakovaním – rovnomerné slabé krvácanie z početných povrchových drobných ciev, plošné odreniny (rezné, môžu mat rôznu veľkosť hĺbku a pôvod (tržné, bodné, strelné, hryzné).
    Prvá pomoc: očistiť okolie rany, priložiť sterilný obväz. Definitívne môžeme ranu ošetriť len v prípade, ak ranený je očkovaný proti tetanu. V takom prípade vyčistíme ranu peroxidom vodíka, ktorý nalejeme do rany.
  • Krvácanie zo žíl a tepien – krvácanie tepnové (prerušovane strieka, jasnočervená krv).
    Prvá pomoc: každé krvácanie zastavujeme stlačením, a to pomocou tlakového obväzu, alebo pôsobením tlaku priamo na krvácajúce miesto. Na končatinách a na hlave postačí obyčajný tlakový obväz. V prípade ďalšieho presakovania použiť hypomochlionový obväz, alebo zvinutú gázu. Na hrudníku, bruchu, krku a slabinách krvácajúce miesto stlačiť rukou a to cez dostatočne hrubú vrstvu sterilnej gázy. Ak nie je, použiť čistú vreckovku, košeľu a pod. V krajnom prípade aj priamo rukou. Vznik infekcie je menej nebezpečný ako vykrvácanie. Ranu inak neošetrujeme. Rýchly a šetrný prevoz do nemocnice. Pri veľkých zraneniach znehybniť príslušnú časť tela. Pri preprave zabezpečiť raneného proti zamdleniu. Použitie škrtidla len pri krvácaní z kýpťa amputovanej končatiny. Škrtidlo viazať len na stehno alebo rameno.
  • Vnútorné krvácanie – nápadná bledosť, pocit chladu, celková slabosť, mdloby, pulz je slabo hmatateľný a zrýchlený. Apatia, strata vedomia. Najčastejší pôvod: strelné poranenia, nárazy, pády z výšky a pod.
    Prvá pomoc: rýchly a kvalifikovaný transport do nemocnice. Raneného uložíme na chrbát, dolné končatiny uložiť vyššie ako hlavu. Poraneného zakryjeme. Nepodávame nič jesť ani piť. Ak nie je vozidlo rýchlej pomoci, transport zabezpečiť najlepšie na plošine nákladného vozidla, v prípade potreby možnosť použitia umelého dýchania.
  • Pohryznutie zvieratami
    Prvá pomoc hryzné rany ošetriť ako bežné rany. Nebezpečie infekcie, resp. infekcia besnotou. Bezpodmienečné ošetrenie lekárom. Ak je možné, zaistíme mŕtve či živé zviera pre ďalšie vyšetrenie.

Vnútorné zranenia

  • Otras mozgu – bezvedomie, zvracanie, veľmi pomalý tep, po nadobudnutí vedomia si postihnutý nepamätá na udalosti tesne pred zranením.
    Prvá pomoc: absolútny kľud, ľadové obklady na hlavu. Pri zvracaní otočiť hlavu bokom. V prípade vážnejšieho zranenia veľmi šetrná doprava (bez otrasov) k lekárovi.
  • Pomliaždenie mozgu – dlhé, hlboké bezvedomie. Po nadobudnutí vedomia často pomätenosť a nekľud. Pri opakovanej strate vedomia je podozrenie krvácania do mozgových blán.
    Prvá pomoc: laik nerozozná ťažký otras mozgu. Prvé ošetrenie je ako v predchádzajúcom prípade. Nutný rýchly a veľmi šetrný odvoz do nemocnice. Zranený musí byť zabezpečený pre prípad pomätenosti a nekľudu.
  • Poranenie pľúc – vykašliavanie svetlej, spenenej krvi, mäkké opuchliny pokožky na hrudnom koši.
    Prvá pomoc: šetrný, rýchly odvoz k lekárovi v sede. Nikdy nedávať umelé dýchanie. Pokiaľ je zranený v teplej miestnosti, studené obklady na prsia.
  • Zranenie v brušnej dutine – známky vnútorného krvácania: bledosť, studený nos, ohraničená alebo celková tlaková bolesť v bruchu, obranné tvrdé napínanie brucha pri dotyku.
    Prvá pomoc: nepodávať tekutiny a potravu. Urýchlený prevoz k lekárovi. Studené obklady na brucho.

Omrzliny

  • Celkové podchladenie – pocit slabosti, únavy, ospanlivosť, ľahostajnosť. Neskôr bezvedomie, spomalenie dychu a tepu, zbelenie pokožky, stuhnuté končatiny.
    Prvá pomoc: najskôr uložiť do sucha. Netrieť snehom ani nenechávať pomaly zohrievať v studenej miestnosti. Rýchle celkové zohrievanie, zakončené pokiaľ možno teplým kúpeľom. Keď je postihnutý pri vedomí, podávať teplé nápoje.
  • Miestne – mramorovo biele miesta na pokožke, ktorá je ľadová, bez citu, neskôr tieto miesta očervenejú a spuchnú. Pri ťažších prípadoch vznik pľuzgierov, ktoré sa naplnia tmavou krvou. V najťažších prípadoch postihnuté miesta omodrejú, neskôr očernejú.
    Prvá pomoc: omrznuté miesto zakryť sterilným obväzom. Prevoz do teplej miestnosti. Podávame teplé nápoje. Omrznuté miesta ohrievame teplou vodou. Zabezpečiť transport do zdravotníckeho zariadenia.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Popáleniny

  • Od slnka – spálená pokožka je veľmi červená, páli, postihnutý pociťuje horúčku a nevoľnosť, až mdlobu. Pri silnejšom spálení sa objavia pľuzgiere. Pri spálení viac ako jednej tretiny tela je stav nebezpečný.
    Prvá pomoc: spálené miesta potierame masťou na popáleniny (Pan­thenolom). Ak sú pľuzgiere, pokryť sterilným obväzom. Podávať tekutiny. Zabezpečiť lekárske ošetrenie.

Otravy

  • Všeobecné – žalúdočné, črevné a dýchacie ťažkosti, poruchy vedomia, srdcovej činnosti, šokový stav, kŕče, vracanie.
    Prvá pomoc: zvracanie vyvolať mechanickým dráždením hltana a koreňa jazyka. Chrániť predklonom proti vdýchnutiu zvratkov. Nútiť piť, vyvolať viacnásobné zvracanie. Podať rozdrvené živočíšne uhlie. Odobrať vzorku zvratkov. Pri otravách kyselinami – podávať mlieko s jedlou sódou; lúhmi – podávať vodu s octom a citrónom; plynmi – vyniesť zo zamoreného prostredia, v prípade potreby umelé dýchanie, masáž srdca; kontaktné jedy – odstrániť kontaminované šatstvo, pokožku umyjeme mydlovou vodou, nepodávať tekutiny, nevyvolávať zvracanie, rýchly a kvalifikovaný prevoz na lekárske ošetrenie.
  • Huby – nevoľnosť, bolesti brucha, zvracanie a preháňanie.
    Prvá pomoc: podporujeme zvracanie. Nutná lekárska pomoc!
  • Otrava mäsovým jedom (botulizmus) – bolesti hlavy spojené s nevoľnosťou, závrate, zvracanie a preháňanie. Prejavujú sa pol dňa po požití pokazenej konzervy alebo mastných výrobkov.
    Prvá pomoc: nutná lekárska pomoc!
  • Uštipnutie hadom – opuchnutie, začervenenie a mierna bolestivosť v mieste uštipnutia. Závraty, nevoľnosť, pocit smädu, zrýchlené a povrchné dýchanie, zrýchlený pulz, zvracanie, potenie, sucho v ústach, poruchy videnia a reči, kŕče až smrť.
    Prvá pomoc: asi 10 cm nad pohryznutým miestom uviažeme škrtidlo, nie veľmi tuho, aby bol hmatateľný pulz. Umožniť vytekanie krvi, končatinu znehybníme a necháme nižšie. Ranu vymyjeme hydrogénom, alebo mydlovou vodou a sterilne zaviažeme. V prípade puchnutia nad škrtidlo uviažeme ďalšie. Nepodávať alkohol. Zabezpečiť transport do zdravotníckeho zariadenia.

Kŕčovité záchvaty

  • Celkové kŕče – sťahovanie svalov, šklbanie, niekedy pravidelné, inokedy nepravidelné.
    Prvá pomoc: šetrne uložiť, aby sa postihnutý nemohol zraniť. Postihnutého pozorovať, aby sme lekára mohli informovať o jeho stave.
  • Miestne svalové kŕče – bolesti v sťahovaní jednotlivých svalov, zmena tvaru svalov.
    Prvá pomoc: masáž postihnutého svalu mäkkým hnetením a hladením smerom k srdcu. Pohyby oproti postihnutému svalu, svalu dodávať teplo. Kŕče žuvacích svalov môžu byť prvým príznakom tetanovej infekcie, preto treba rýchlo vyhľadať lekára.

Ostatné

  • Hnačkovité onemocnenia – veľmi časté po niekoľkodennom putovaní v horách; u väčšiny ľudí je to reakcia organizmu na zmenu denného režimu, hlavne na zmenu stravy, poprípade vody.
    Prvá pomoc: v týchto prípadoch spravidla postačí nesladený čaj so suchármi, živočíšne uhlie alebo Endiaron tablety. Viaceré prehánky spojené so zvracaním a celkovou malátnosťou či teplotou signalizujú črevnú infekciu; vtedy musí postihnutého ošetriť lekár. V týchto prípadoch sa najviac osvedčil Endiform tabl. alebo Ftalazol tabl.
  • Celková vyčerpanosť – apatia, slabosť, niekedy až strata vedomia, bledosť, mrazenie, rýchle búšenie srdca, slabo hmatateľný pulz.
    Prvá pomoc: úplný telesný kľud. Ukľudňovať rozhodným spôsobom. Keď to nemá účinok, treba použiť aj ostrejšie slová. Vo vážnejších prípadoch dopraviť postihnutého do teplej miestnosti. Pri vedomí podávať roztok soli a cukru, čiernu kávu, malé množstvo liehovín.
  • Oslepenie na snehu - pálenie spojiviek, slzenie a vylučovanie bieleho sekrétu.
    Prvá pomoc: tmavé okuliare s postrannými tienidlami, zdržiavať sa v tmavej miestnosti, dávať studené vlhké obklady. Prevoz k lekárovi.
  • Snežná slepota - v našich podmienkach sa prakticky nevyskytuje. Je však častá na ľadovcoch a snehových poliach vyšších hôr. Vzniká pôsobením intenzívneho žiarenia ultrafialových lúčov; prejavuje sa najprv slzením, prekrvením očných spojiviek, prudkou rezavou bolesťou, opuchnutím viečok a nakoniec slepotou.
    Prvá pomoc: slepota po niekoľkých hodinách či dňoch ustúpi sama, postačia studené obklady na oči. Na snehových poliach používame tmavé okuliare s bočnou ochranou proti vnikaniu lúčov.
  • Zadusenie snehom - postihnutý nejaví známky života, ale nebadať príznaky smrti (mŕtvolné škvrny po tele).
    Prvá pomoc: nos, ústa a hrtan zbaviť snehu, ľadu a všetkých, nečistôt, nechať vytiecť vodu z pľúc a najmenej 2 hodiny dávať správne umelé dýchanie a masáž srdca. Po tejto dobe buď dôjde k oživeniu, alebo sa objavia príznaky smrti (mŕtvolne škvrny, strnuté zornice).
  • Krvácanie z nosa
    Prvá pomoc: oddych, nesiakať, nepľuvať, studený obklad na čelo a na koreň nosa, prípadne na tylo a srdce. Keď' sa nám týmto spôsobom nepodarilo zastaviť krv, upcháme nosné dierky sterilnou gázou. Stlačiť nosné krídla, nezakláňať hlavu.
  • Bodnutie hmyzom – v našich podmienkach včelami, osami, sršňami, niektorými pavúkmi, kliešťami a ovadmi. Uštipnutie je nebezpečné len u alergikov. Nebezpečné je bodnutie včelou do jazyka – opuch môže spôsobiť zadusenie. Inak len miestna reakcia, opuch, sčervenenie, bolesť.
    Prvá pomoc: odstrániť žihadlo. Studený obklad, potrieť mentolovým liehom. Precitlivelí ľudia a alergici okamžite použiť liek. Ak nastala alergická reakcia – umelé dýchanie, masáž srdca. Zabezpečiť rýchlu lekársku pomoc. Poštipnutie kliešťom – miesto potrieť olejom resp. masťou.
  • Srdcová slabosť – laik pozná podľa predchádzajúcich bolestí v okolí srdca, nepravidelného tepu, zblednutia v tvári a zmodrania pier. Bezvedomie.
    Prvá pomoc: úplný kľud telesný aj duševný. Poležiačky dopraviť pod prístrešie. Chrániť pred chladom. V prípade potreby umelé dýchanie, masáž srdca.
  • Zápal lymfatických uzlín a žliaz – červené pruhy, ktoré sa tiahnú smerom pod pazuchu alebo k slabinám. Spuchnuté a na dotyk bolestivé lymfatické uzliny pod pazuchami a v slabinách, v podkolenných jamkách, po stranách krku, za ušami. Horúčka a malátnosť.
    Prvá pomoc: nutný prevoz k lekárovi!

Najnovšie