Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rozhovor Miroslav Jílek: Konflikty nevyhľadávame

Na Téryho chate vo Vysokých Tatrách je chatárom od roku 1994 a podľa jeho slov ho to baví čím ďalej tým viac. Pochvaľuje si tohtoročnú zimnú sezónu, ktorá sa v Malej Studenej doline vydarila. Na chate ostane ešte aspoň štyri roky, plánuje rôzne vylepšenia, najmä ekologického charakteru, a tvrdí, že konflikty nevyhľadáva. Chatár Téryho chaty Miroslav Jílek.

Čo vás na „chatárčení“ najviac baví?
Najprv sa to treba naučiť, myslím, že sa to pomaličky už darí. Zo začiatku človek robí veľa chýb, lebo príde do prostredia, ktoré síce pozná, ale práca s ľuďmi je iná a treba mať k tomu vzťah. Treba byť pripravený na to, čo nás bude čakať počas tohto dňa, týždňa...teraz sa mi zdá, že nás už máločo dokáže prekvapiť.

Plánujete tu ďalej ostať ako nájomca?
Samozrejme. Pokiaľ budú so mnou spokojní. Dúfam, že čím ďalej, tým budú so mnou spokojnejší. Podpísal som nájom na päť rokov, teraz ostávajú ešte štyri, uvidíme, ako ďalej.

Chata patrí Klubu slovenských turistov a JAMESu, alebo aj Slovenskému lyžiarskemu zväzu?
KST je majoritným vlastníkom chaty, minoritným je JAMES. Mne sa zdá, že je to 75% na 25%.

Zmluvu podpisujete s obidvoma?
Je ešte medzičlánok, Tourservis, kde sú zástupcovia týchto dvoch organizácií, vlastníkov, a oni s nami podpisujú tieto zmluvy.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Máte nejaké plány na rekonštrukciu chaty?
Jasné, plány sú veľké. Podarilo sa nám urobiť kompletnú novú strechu, dva roky dozadu. Spravila sa izolácia strechy, nový povrch a zrekonštruovali sme komíny. Teraz sme urobili solárne články, solárne panely, máme elektriku 220V, vidíte, internet, televízia, a hlavne osvetlenie chaty. V tomto chceme naďalej pokračovať, oslovili nás elektrárne, že by mali záujem pomôcť nám. Dal som im teraz správu na vypracovanie, čo všetko by sa dalo. Ide nám najmä o ochranu životného prostredia, čiže aby sme menej kúrili. Potrebovali by sme solárne články na zohrievanie vody, tým pádom by sme mimo sezóny v zime a v lete nemuseli kúriť, stačilo by temperovať slnkom. V zime by to samozrejme nestačilo. To by bola veľmi dobrá spolupráca, my by sme im dokázali spraviť pomerne masívnu reklamu, a to nielen tu na chate, ale aj v médiách, a oni by nám pomohli. Bolo by to aj ich plus, lebo neposkytujú nejaké peniaze, ale všetko by išlo na úkor ochrany životného prostredia.

Dá sa teda povedať, že by išlo o akýsi sponzoring?
Dá sa povedať, že áno. Nedajú nám žiadne peniaze, ale mohol by to byť nákup dieselagregátu, ktorý je už starý a znečisťuje životné prostredie. Keby súhlasili, môžeme spraviť čerpanie vody nezávislé, mimo toho dieselagregátu, čiže by sme dokázali tento starší stroj púšťať menej.

Svetlo ste na izbách predtým nemali?
Áno, dalo sa svietiť, ale museli by sme zapnúť dieselagregát, čo je opäť znečisťovanie, preto teraz ideme cez tie solárne panely. To nám tiež zabezpečili spriatelené firmy. Veľmi nám to pomohlo, lebo tým pádom sa odbúrali petrolejové lampy, ktoré sú síce romantika na chate, ale sú trošku nebezpečné, je tu riziko zapálenia, lebo všetko je tu z dreva. A určite sa zvýšil štandard chaty, lebo ľudia chodia často s mobilmi, s videokamerami, potrebujú dobíjať batérie. Teraz môžeme dobíjať batérie, nabíjame všetko.

Neplánujete nejako riešiť záchody?
Samozrejme, radi by sme.Máme čističku odpadových vôd, tá sa rekonštruovala asi pred piatimi alebo šiestimi rokmi na päťkomorový septik a v budúcnosti nad tým môžeme uvažovať. Je tam však problém, že v zime nedokážeme udržať teplotu nad 5 stupňov Celzia, kedy pracujú tie vyhnívajúce baktérie a kedy by sa dalo s tým niečo robiť.
Ťažko v týchto výškach, viete. Aj v Alpách na všetkých chatách idú tieto veci rovno do ľadovca, zažil som to na mnohých chatách a nikto sa nad tým nepozastavuje. My máme dokonca aj tento septik a nehovorím, že to niekomu prekáža, ale určite by sa mohlo aj niečo modernejšie vymyslieť.

Niektorí naši čitatelia sa nám sťažovali, že ste boli na nich niekedy nepríjemný.
Určite nevyhľadávame konflikty. To nikto nechce nikde robiť. Ale keď prídu hostia, možno sú s niečím nespokojní, respektíve panujú tu určité pravidlá a treba ich dodržiavať.Nechcem tu nejaký vojenský režim, ale napríklad to trošku s alkoholom prehnali a podobne.

Rozumiem, ale niekto sa sťažoval, že si napríklad vytiahol horalku k čaju a bol problém.
Toto neexistuje, neverím tomu. Vidíte, koľkí ľudia tu možno jedia vlastné jedlo a nikoho som neupozornil. Jasné, že keď si niekto kúpi u nás polievku a nemá si kde sadnúť a pri tom stole sedia ľudia, ktorí si ani čaj neobjednajú, tak ich poprosím, nech si sadnú dole do chodby na lavičku. Tí ľudia, čo si u nás niečo kúpia, majú určite u nás prednosť. Nedá sa nič robiť, sme komerčná chata, musíme zarobiť aj pre tých nosičov, aj pre týchto mojich zamestnancov, aj na nájom, a niekedy je to fakt ťažké.

Ale horalka nie je problém, áno?
Aj chlebík si môžete vybrať, aj slaninu, všetko, ale aspoň ten čajík keď si u nás kúpite, my sme veľmi radi. Trošku musia aj turisti brať ohľad na nás. Ja viem, že prídu vyčerpaní a konečne si chcú oddýchnuť na chate, ale treba tam nájsť trošku kompromis, o ktorom si myslím, že sme ho našli.Veľmi dlho sa mi nestalo, že by bolo treba niekoho upozorňovať. Zdá sa mi, že ľudia sú čoraz uvedomelejší a uvedomelejší.

Prečo sa u vás vyžaduje dopredu zaplatiť rezervácia?
Nie je to platba dopredu, vyberáme zálohy. Je to preto, že máme nejakú kapacitu, povezme zajtra bude plná chata a obsadené postele. A teraz si predstavte, že chce prísť niekto druhý a ja mu poviem, že nehnevajte sa, nemáme už miesta na posteli, ale keď si zoberiete spacák a karimatku, môžete spať u nás núdzovo. Ale on povie to nechcem, zostane dole. Keby sme od tých ľudí nevyberali zálohu, a druhí by neprišli, tak nielen my škodujeme, že tí, čo mali už rezerváciu, neprišli a mohli sme mať ďalších ľudí, ale aj ďalší prídu o zážitok, že mohli byť na chate. To je myslím veľmi logické, lebo všade sa to platí dopredu, všetky chaty to vyžadujú.

A čo sa stane v prípade, že sa zvýši lavínové nebezpečenstvo a niekto, kto si zaplatil tú rezerváciu, nemôže prísť?
Myslím, že takáto extrémna udalosť u nás hádam ani nebola, že by bolo také lavínové nebezpečenstvo.

Mne sa to stalo minulý rok, mali sme prísť aj s priateľom a bol štvrtý stupeň lavínového nebezpečenstva. My sme to objednali ešte začiatkom decembra a vlastne nám to ostalo. Dá sa to v týchto prípadoch nejako vybrať?
Keď je už ozaj takýto extrém, tak sa to prehodí na iný termín. My tú zálohu vyberáme, lebo musíme nakúpiť aj nejaké potraviny, lebo napríklad dávame raňajky. Je to na vzájomnej dohode, či vás zoberieme potom na iný termín a predĺžime vám to, alebo nám to kryje tie náklady na tie potraviny a na nosiča, a je mi to blbé potom. Ale aj my s tým máme vždy nejaký náklad. To myslím uznáte, že tu tie potraviny musia byť, musíme kúriť. Štvorka, no, je to nepríjemné, vtedy by som neodporúčal, aby ľudia išli.

Ako zvážite, či tie vaše náklady boli také vysoké, že už sa to neoplatí prehadzovať?
Teraz povedzte, čo v prípade, keby si niekto zlomil ruku. Ako to môžeme brať, alebo veriť, keďže my robíme všetko cez telefón, my nie sme dole. To je problém. Preto nevyberáme celú sumu, ale len tú zálohu. Sú to zhruba náklady na jedlo, lebo my ešte nevieme dopredu, niekedy je tam polpenzia, niekdy raňajky. Fakt vám poviem, toto je ťažký problém. Chceme, aby sem tí ľudia prišli, pokiaľ sa dá. Ale ako by ste to vy riešili, keď vám napríklad niekto povie, že si udrel rameno. Ide aj o to, ako skoro vám to povie pred tým termínom nástupu, či sa to dá potom ešte naplniť.

A už ste niekomu takto prehodili termín?
Určite áno, veľakrát.

Ako by ste zhodnotili súčasnú návštevnosť?
So zimou sme veľmi spokojní, mali sme nad chatou stále sneh. Začiatkom novembra nasnežilo a boli výborné podmienky počas celej zimy. Bolo pár termínov, že bolo trošku lavinózne, keď na zmrznutý terén nasnežil nový sneh, ale väčšinou po dvoch-troch dňoch sa už dalo. Iba jediný týždeň nevyšiel, ale inak bola výborná zima.

Najnovšie