Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Čelovka Streamlight Enduro

Po dlhšom čase sa mi opäť dostala do rúk čelovka od pomerne neznámeho výrobcu Streamlight. Ide o svietidlo z kategórie drobcov, no dosvit má veľmi slušný vďaka High-Flux LED dióde. Daňou je však väčší hlad po energii, dve mikrotužkové batérie spotrebuje za 6 až 24 hodín svietenia.

Výrobca
Streamlight
Model
Enduro
Typ
trojsezónna čelovka s High-Flux LED diódou
Hmotnosť
78 g
Páči sa mi
nízka hmotnosť, malé rozmery, stabilita, ďaleký dosvit, stačia 2 batérie, tuhý vypínač
Nepáči sa mi
nemá nízkovýkonovú LED pre čítanie, chýba režim blikania, horšia na malé vzdialenosti
Infocena
22.90 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 80 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Dizajn a vyhotovenie

Dizajnom čelovka neohúri. Je na tom v tomto smere úplne rovnako ako predchádzajúci testovaný model. Obal pôsobí odolne, mierne priesvitný čierny plast je veľmi tuhý. Sklo z polykarbonátu je zapustené v ochrannom pogumovanom závite, ktorým sa dolaďuje rozptyl svetelného kužeľa. Rozbitie či poškrabanie skla by preto tejto čelovke hroziť nemalo. Vodeodolnosť zabezpečujú tesnenia v dvoch miestach - otvor pre výmenu batérii a závit so sklom. Výrobca garantuje, že čelovka musí vydržať hodinový ponor v hĺbke jedného metra, čo postačuje na použitie za dažďa.

Čo musím jednoznačne vyzdvihnúť, je to, že na napájanie postačia dve mikrotužkové batérie (typ AAA). Keďže tieto batérie sa zvyknú predávať v balení po 2 alebo 4 kusoch, je príjemné, že neostáva jedna baterka na ocot (pri bežnom štandarde napájať troma batériami). Pozitívom je aj menšia hmotnosť, no výdrž čelovky je kratšia - čo je však skôr dôsledok použitia High-Flux LED diódy.

Mierne problematický je uzáver batérii - ľahko sa stane, že nezacvakne tak, ako treba. Pri zatváraní treba preto dávať pozor a privyknúť na jeho neštadardné ovládanie. Netreba sa však báť poškodenia plastu, nezlomí sa.

Pri tejto veľkosti a hlavne hmotnosti je zaujímavé, že čelovka nie je vybavená iba obvodovým elastickým popruhom, ale aj temenným. Dosiahnutá stabilita pri nosení je tak veľmi vysoká.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Zapínacie tlačidlo je dostatočne tuhé - nestalo sa mi, že by sa čelovka sama v batohu rozsvietila. K dispozícii sú iba dve voľby: plný výkon (batérie vydržia 6 hodín) a štvrtinový výkon (24 hodín). Chýba blikanie.

Skúsenosti z nosenia

Ako už bolo spomenuté vyššie, čelovka veľmi dobre drží na hlave. Dosvit je vďaka silnej dióde na LED čelovku veľmi slušný, pomáha tomu aj tvar odrazovej paraboly. Ako vidieť aj z posledného obrázka, väčšina svetla je zameraná v úzkom lúči a len malá časť je rozptýlená do strán. Pre malý rozmer predného skla a pomerne hlboko posadenej dióde je uhlové pokrytie menšie, ako sme pri malých LED čelovkách zvyknutí.

Na čelovke mi asi najviac chýba jedna malá obyčajná LED diódia, ktorá by slúžila na použitie napr. v stane, alebo pri čítaní mapy. Silná dióda aj pri slabšom móde totiž svieti príliš. Ak by bola umiestnená v hornej časti paraboly, bolo by aj uhlové pokrytie širšie.

Záver

Enduro je odolná čelovka s veľmi ďalekým dosvitom s nízkou hmotnosťou a stačí jej na 6 - 24 hodín svietenia dvojica AAA batérii. Komu neprekáža nie príliš široký uhol pokrytia a blikačka tiež nepatrí medzi nutnosti, bude s touto čelovkou určite spokojný. Navyše aj cena je priaznivá.

Fotogaléria k článku

Najnovšie