Test

Čelovka Streamlight Enduro

31. 05. 2007
Po dlhšom čase sa mi opäť dostala do rúk čelovka od pomerne neznámeho výrobcu Streamlight. Ide o svietidlo z kategórie drobcov, no dosvit má veľmi slušný vďaka High-Flux LED dióde. Daňou je však väčší hlad po energii, dve mikrotužkové batérie spotrebuje za 6 až 24 hodín svietenia.

Dizajn a vyhotovenie

Dizajnom čelovka neohúri. Je na tom v tomto smere úplne rovnako ako predchádzajúci testovaný model. Obal pôsobí odolne, mierne priesvitný čierny plast je veľmi tuhý. Sklo z polykarbonátu je zapustené v ochrannom pogumovanom závite, ktorým sa dolaďuje rozptyl svetelného kužeľa. Rozbitie či poškrabanie skla by preto tejto čelovke hroziť nemalo. Vodeodolnosť zabezpečujú tesnenia v dvoch miestach - otvor pre výmenu batérii a závit so sklom. Výrobca garantuje, že čelovka musí vydržať hodinový ponor v hĺbke jedného metra, čo postačuje na použitie za dažďa.

Čo musím jednoznačne vyzdvihnúť, je to, že na napájanie postačia dve mikrotužkové batérie (typ AAA). Keďže tieto batérie sa zvyknú predávať v balení po 2 alebo 4 kusoch, je príjemné, že neostáva jedna baterka na ocot (pri bežnom štandarde napájať troma batériami). Pozitívom je aj menšia hmotnosť, no výdrž čelovky je kratšia - čo je však skôr dôsledok použitia High-Flux LED diódy.

Mierne problematický je uzáver batérii - ľahko sa stane, že nezacvakne tak, ako treba. Pri zatváraní treba preto dávať pozor a privyknúť na jeho neštadardné ovládanie. Netreba sa však báť poškodenia plastu, nezlomí sa.

Pri tejto veľkosti a hlavne hmotnosti je zaujímavé, že čelovka nie je vybavená iba obvodovým elastickým popruhom, ale aj temenným. Dosiahnutá stabilita pri nosení je tak veľmi vysoká.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Zapínacie tlačidlo je dostatočne tuhé - nestalo sa mi, že by sa čelovka sama v batohu rozsvietila. K dispozícii sú iba dve voľby: plný výkon (batérie vydržia 6 hodín) a štvrtinový výkon (24 hodín). Chýba blikanie.

Skúsenosti z nosenia

Ako už bolo spomenuté vyššie, čelovka veľmi dobre drží na hlave. Dosvit je vďaka silnej dióde na LED čelovku veľmi slušný, pomáha tomu aj tvar odrazovej paraboly. Ako vidieť aj z posledného obrázka, väčšina svetla je zameraná v úzkom lúči a len malá časť je rozptýlená do strán. Pre malý rozmer predného skla a pomerne hlboko posadenej dióde je uhlové pokrytie menšie, ako sme pri malých LED čelovkách zvyknutí.

Na čelovke mi asi najviac chýba jedna malá obyčajná LED diódia, ktorá by slúžila na použitie napr. v stane, alebo pri čítaní mapy. Silná dióda aj pri slabšom móde totiž svieti príliš. Ak by bola umiestnená v hornej časti paraboly, bolo by aj uhlové pokrytie širšie.

Záver

Enduro je odolná čelovka s veľmi ďalekým dosvitom s nízkou hmotnosťou a stačí jej na 6 - 24 hodín svietenia dvojica AAA batérii. Komu neprekáža nie príliš široký uhol pokrytia a blikačka tiež nepatrí medzi nutnosti, bude s touto čelovkou určite spokojný. Navyše aj cena je priaznivá.

Fórum 3 príspevky
Čelovka Streamlight Enduro 12/07/07 09:55 3 príspevky
Najnovšie články
 
Správa Aktuálne z hrebeňa Nízkych Tatier – leto 2021 Pokiaľ plánujete prechod hrebeňov Nízkych Tatier, či už v rámci SNP-čky, alebo len v rámci párdňového vypnutia mimo civilizácie, je dobré poznať aktuálne podmienky. Záleží len na vašom tempe, či chcete hrebeňovku prejsť … » celý článok dnes Marek Šurina Správy
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej ... » viac včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Letné podhorie Spišskej Magury Spišské mestečko Podolínec pozná asi len málokto a známe je len asi istou historickou udalosťou, ktorá tiež nie je veľmi známa. Napriek tomu som sa tu ocitol tretíkrát. No nová bola ... » viac včera Henrich Tomáš Spišská Magura
Najnovšie články autora
 
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej skalnej kvetene. Riaditeľ národného parku Peter … » celý článok včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Erik Baláž: Lesmír bude interaktívny náučný chodník do vrecka Ochranár, ekológ a filmár Erik Baláž si myslí, že slovenské národné parky zaostávajú v komunikácii s verejnosťou. Preto sa podieľa na novej mobilnej aplikácii, ktorá interaktívnou ... » viac 05/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Prečo sa v chránených územiach pasie a kosí V dávnej minulosti riedke lesy panónskej oblasti spásali veľké bylinožravce – pratury a zubry. Po kolonizácii človekom ich nahradili hospodárske zvieratá. V 50-tych rokoch 20. storočia ... » viac 28/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čelovka Streamlight Enduro 12/07/07 09:55 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Streamlight
 • Model
  • Enduro
 • Typ
  • trojsezónna čelovka s High-Flux LED diódou
 • Hmotnosť
  • 78 g
 • Páči sa mi
  • nízka hmotnosť, malé rozmery, stabilita, ďaleký dosvit, stačia 2 batérie, tuhý vypínač
 • Nepáči sa mi
  • nemá nízkovýkonovú LED pre čítanie, chýba režim blikania, horšia na malé vzdialenosti
 • Infocena
  • 22.90 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
0.71 (0.29)