Test

Čelovka Streamlight Enduro

31. 05. 2007
Po dlhšom čase sa mi opäť dostala do rúk čelovka od pomerne neznámeho výrobcu Streamlight. Ide o svietidlo z kategórie drobcov, no dosvit má veľmi slušný vďaka High-Flux LED dióde. Daňou je však väčší hlad po energii, dve mikrotužkové batérie spotrebuje za 6 až 24 hodín svietenia.

Dizajn a vyhotovenie

Dizajnom čelovka neohúri. Je na tom v tomto smere úplne rovnako ako predchádzajúci testovaný model. Obal pôsobí odolne, mierne priesvitný čierny plast je veľmi tuhý. Sklo z polykarbonátu je zapustené v ochrannom pogumovanom závite, ktorým sa dolaďuje rozptyl svetelného kužeľa. Rozbitie či poškrabanie skla by preto tejto čelovke hroziť nemalo. Vodeodolnosť zabezpečujú tesnenia v dvoch miestach - otvor pre výmenu batérii a závit so sklom. Výrobca garantuje, že čelovka musí vydržať hodinový ponor v hĺbke jedného metra, čo postačuje na použitie za dažďa.

Čo musím jednoznačne vyzdvihnúť, je to, že na napájanie postačia dve mikrotužkové batérie (typ AAA). Keďže tieto batérie sa zvyknú predávať v balení po 2 alebo 4 kusoch, je príjemné, že neostáva jedna baterka na ocot (pri bežnom štandarde napájať troma batériami). Pozitívom je aj menšia hmotnosť, no výdrž čelovky je kratšia - čo je však skôr dôsledok použitia High-Flux LED diódy.

Mierne problematický je uzáver batérii - ľahko sa stane, že nezacvakne tak, ako treba. Pri zatváraní treba preto dávať pozor a privyknúť na jeho neštadardné ovládanie. Netreba sa však báť poškodenia plastu, nezlomí sa.

Pri tejto veľkosti a hlavne hmotnosti je zaujímavé, že čelovka nie je vybavená iba obvodovým elastickým popruhom, ale aj temenným. Dosiahnutá stabilita pri nosení je tak veľmi vysoká.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Zapínacie tlačidlo je dostatočne tuhé - nestalo sa mi, že by sa čelovka sama v batohu rozsvietila. K dispozícii sú iba dve voľby: plný výkon (batérie vydržia 6 hodín) a štvrtinový výkon (24 hodín). Chýba blikanie.

Skúsenosti z nosenia

Ako už bolo spomenuté vyššie, čelovka veľmi dobre drží na hlave. Dosvit je vďaka silnej dióde na LED čelovku veľmi slušný, pomáha tomu aj tvar odrazovej paraboly. Ako vidieť aj z posledného obrázka, väčšina svetla je zameraná v úzkom lúči a len malá časť je rozptýlená do strán. Pre malý rozmer predného skla a pomerne hlboko posadenej dióde je uhlové pokrytie menšie, ako sme pri malých LED čelovkách zvyknutí.

Na čelovke mi asi najviac chýba jedna malá obyčajná LED diódia, ktorá by slúžila na použitie napr. v stane, alebo pri čítaní mapy. Silná dióda aj pri slabšom móde totiž svieti príliš. Ak by bola umiestnená v hornej časti paraboly, bolo by aj uhlové pokrytie širšie.

Záver

Enduro je odolná čelovka s veľmi ďalekým dosvitom s nízkou hmotnosťou a stačí jej na 6 - 24 hodín svietenia dvojica AAA batérii. Komu neprekáža nie príliš široký uhol pokrytia a blikačka tiež nepatrí medzi nutnosti, bude s touto čelovkou určite spokojný. Navyše aj cena je priaznivá.

Fórum 3 príspevky
Čelovka Streamlight Enduro 12/07/07 09:55 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Podcast O sto rokoch horolezectva s Tónom Pacekom Slovenský horolezecký spolok JAMES tento rok oslavuje 100 rokov od svojho založenia. S jeho súčasným predsedom Tónom Pacekom sme sa rozprávali o tom, ako spolok vznikol, aké najväčšie úspechy dosiahlo slovenské horolezectvo, aké sú aktuálne výzvy ale aj o spolupráci horolezcov a ochranárov či o pripravovanom návštevnom poriadku v Tatranskom národnom parku. 02/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast S Mirom o OTO24 vrcholov Malých Karpát v BSK Akcia OTO24 vrcholov Malých Karpát v BSK privedie turistu na málo známe vrcholy v Malých Karpatoch. Je protipólom komerčných výziev – nemusíte sa nikde registrovať, platiť účastnícke poplatky či zdieľať statusy. Nie je predpísané kedy a v akom poradí vrcholy navštíviť. Hoci sa akcie kvôli pandémii zúčasťňuje veľa ľudí, sú dobre distribuovaní v čase a priestore a preto OTO24 nelikviduje tiché miesta, ktoré propaguje. 24/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Glóc, Zrkadlisko a Geldek – okruh z Častej V prvý jarný deň napriek nepriaznivej predpovedi vyšlo slnko. Pôvodný plán ísť niečo krátke som preto narýchlo zmenil. Chcel som lokalitu na južných svahoch Malých Karpát a chcel som sa vyhnúť davom. Pomôckou boli preto Mirove vrcholy v rámci OTO 24 vrcholov Malých Karpát. Hneď dva z nich boli trochu bokom a logicky tvorili jednu túru – Zrkadlisko a Geldek. Cestou sme náhodou naďabili aj na Glóc, skalný útvar s borovicovým hájikom, ktorý možno zaradiť medzi skryté perly Malých Karpát. 15/04/21 Ľubomír Mäkký Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Túra Ivanov vrch a Praporec - okruh z Hermanoviec n. Topľou Slanské vrchy sú pre turistov z východu asi obohraná pesnička, avšak myslím si, že stále majú čo ponúknuť aj v prípade, ak ich má človek prechodené krížom-krážom. Nečakane sa mi podarilo vybaviť si dovolenku na pondelok. Plán sme mali pôvodne ísť niekam na západ, avšak nepredvídané udalosti nám dovolili vyraziť až pred obedom, a tak meníme plány a vyrážame na nenáročný okruh v okolí Hermanoviec nad Topľou. dnes Stanislav Ďurica Slanské vrchy
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár kamenných múrov, občas rozpadnutých, občas zarastených a tvar kvetu si možno maximálne tak predstavovať. Až na jeden. Mrgar v sedle Lipica si ako jediný možno pozrieť z výšky aj s nohami pevne na zemi. včera Jitka Švarcová Svet
Túra Plavecké Podhradie – Kamenné – Geldek – Častá Vlhké a studené dni začiatkom apríla poznačili naše turistické plány a z pôvodne zamýšľanej dlhšej túlačky s prenocovaním v prírode zostali iba jednodňové výlety. Na jednom z nich sme prešli Malé Karpaty naprieč od západu na východ a spoznali ďalšie pozoruhodné miesta. včera Vladimír Čech Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čelovka Streamlight Enduro 12/07/07 09:55 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Streamlight
 • Model
  • Enduro
 • Typ
  • trojsezónna čelovka s High-Flux LED diódou
 • Hmotnosť
  • 78 g
 • Páči sa mi
  • nízka hmotnosť, malé rozmery, stabilita, ďaleký dosvit, stačia 2 batérie, tuhý vypínač
 • Nepáči sa mi
  • nemá nízkovýkonovú LED pre čítanie, chýba režim blikania, horšia na malé vzdialenosti
 • Infocena
  • 22.90 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.7 (0.29)