Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Extra Editoriál

Rozmýšľal som, ako nazvať článok, v ktorom vyhodnotím čitateľský prieskum, zverejním výhercov, priblížim vývoj návštevnosti, priznám najbližšie plány a v neposlednom rade poďakujem všetkým verným čitateľom, priaznivcom a najmä našim autorom. Žiaľ, nič kreatívne mi nenapadlo, a tak prichádzam s editoriálom...

Akí sú naši čitatelia?

Sú predovšetkým skvelí, pretože bez nich by sme nemali komu písať a vlastne by sme ani nemuseli existovať. Je veľmi príjemné, že sú lojálni, lebo tretina všetkých navštevuje Hiking denne a takmer ďalšia tretina raz týždenne. Viac ako rok nás pozná 44 percent, tretina viac ako pol roka a približne pätina kratšie.

Z prieskumu vyplýva, že 80 percent sú muži a 20 percent ženy. Drvivá väčšina (79%) má 18 až 40 rokov, čítaním našich riadkov nepohrdnú ani ľudia v stredných rokoch. Seniorov a juniorov je však spolu len desať percent. Regionálne zastúpenie je veľmi pestré a veľmi rovnomerné. Najľudnatejší región Slovenska - Bratislava a okolie - vedie s 22 percentami. Len o šesť percent menej patrí Žiline, v tesnom závese s minimálnymi rozdielmi nasleduje Banská Bystrica, Trenčín a Košice. Zamrzí však nízke zastúpenie Trnavy a hlavne Prešova. Malé zastúpenie Nitrianskeho regiónu asi neprekvapí.

Takmer všetci respondenti majú radi letnú turistiku, ďalej nasleduje bicykel, zimná turistika a VHT. Ostatné aktivity sú viac-menej doplnkové – napr. horolezectvu holduje iba osem percent a skialpu desať. Najobľúbenejšou lokalitou našich čitateľov je Malá Fatra, označila ju až polovica respondentov. Tesne nasledujú Nízke Tatry, Vysoké a Belianske Tatry, Západné Tatry a Veľká Fatra. Tým sme vlastne vyčerpali väčšinu národných parkov – ostatné lokality obľubuje desať až dvadsať percent čitateľov.

Do hôr najčastejšie chodievame s partiou a vo dvojici. Osamote alebo s rodinou uprednostňuje tridsať percent čitateľov. Klubové a spolkové akcie čitateľov príliš nenadchýnajú (15 percent) a alarmujúce je, že školské akcie sú asi úplnou minulosťou (3 percentá).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Drvivá väčšina obľubuje stredne ťažké túry (78%), nasledujú veľmi náročné (39%). Mierni a extrémisti sú na tom približne rovnako (18%, resp. 13%) a prechádzkari sú minimom (5%). Horské chaty má rada až polovica ľudí, v tesnom závese sú stany, a útulne so salašmi prenocujú tretinu našich čitateľov. Širák a privát obľubuje pätina. Hotel použije menej ako desatina.

Ako nás vnímajú čitatelia

Články hodnotia za najlepšiu súčasť nášho webu takmer dve tretiny, nasleduje Hikeplanner a potom ostatné služby. Viac ako tretina ľudí považuje súčasný stav za vyhovujúci a nevylepšovali by, tretina by chcela nové a lepšie mapy, ostatné je porozdeľované medzi zvyšok.

Najobľúbenejšie články sú túry z neznámych aj známych zákutí. Ďalej sú chaty, rady a testy s približne rovnakým skóre. Spravodajstvo a cestopisy patria medzi menej obľúbené. Tretina by chcela, aby bolo túr ešte viac. Pätina zas hlasuje za rady a ďalšia pätina za testy.

5. narodeniny HIKING.SK

Takmer šesťdesiat percent ľudí ešte nebolo na žiadnom stretnutí, ale chceli by. To nás veľmi teší a s radosťou oznamujeme, že cez víkend 28. a 29. júla budeme oslavovať päť rokov existencie Hiking.sk. Oslava bude na Chopku, pretože prvý článok na našom webe bol práve o Kamennej chate. Predbežný plán je, že večer zo soboty na nedeľu strávime v horskom hoteli Kosodrevina. Bude bohatý program, takže si určite treba tento víkend zarezervovať v kalendári. Doplňujúce informácie budú v samostatnom článku už čoskoro.

Výhercovia

Pri losovaní sa štastie usmialo na nasledovnú trojicu:

- jardique@gmail.com
- zuzulatko@gmail.com
- igor.pozdech@post.sk

Získavajú naše tričko a prací prostriedok na outdoorové oblečenie (Holmenkol Textile Wash). Prosím výhercov o zaslanie požadovanej veľkosti spolu s menom a poštovou adresou na moju emailovú adresu.

Návštevnosť

Oproti predchádzajúcemu roku sa návštevnosť viac ako zdvojnásobila. Momentálne je v pracovných dňoch až dvetisíc návštev denne a rastúci trend je trvalý. Ďaleko za nami sú Hory.sk a v porovnaní s kolegami z Čiech sme na tom tiež veľmi dobre. Máme už stabilne viac čitateľov ako Svět Outdooru a doťahujeme sa s Turistika.cz a Trekking.cz. Stabilne nás prevyšuje len Horydoly.cz.

Plány do budúcnosti

Ako vyplýva z prieskumu, s mapami je treba niečo robiť. K dnešnému dňu nám končí zmluva s Geodetickým a Kartografickým Ústavom, ktorý nám poskytoval mapy. Ako už bolo spomenuté v novinkách, máme podpísanú novú zmluvu s českým vydavateľstvom SHOCart a už v súčasnosti testujeme náš vlastný mapserver. Bude k dispozícii od polovice júna cez mapy.hiking.sk alebo cez www.turistickamapa.sk. Veríme, že všetko stihneme a kvalitné mapy nám už chýbať nebudú.

Druhou, nie menej podstatnou novinkou je, že od tohto týždňa vychádzajú články každý pracovný deň. Chceme sa venovať viac publicistike (aktuálne dianie, rozhovory, a pod.) a taktiež sa nám stávalo, že články autorom dlho viseli v systéme, kým boli publikované. Okrem toho z prieskumu vyplynulo, že existuje veľa potenciálnych autorov. Pri komunikácii s autormi a pri výbere článkov a finálnych gramatických úpravách (ak ich treba) mi bude vo veľmi výraznej miere pomáhať Soňa, ktorá sa taktiež bude venovať práve spomínanej publicistike a aktualitám. Pripravuje opäť rozsiahly materiál o poistení a tiež budú pribúdať rozhovory s ďalšími chatármi.

Poďakovanie na záver

Touto cestou by som rád poďakoval všetkým, ktorí sa zúčastnili prieskumu a taktiež každému čitateľovi za prejavenú priazeň. Osobitne chcem vyzdvihnúť pozitívny prínos Tomáša Trstenského za neúnavné písanie nových článkov aj jeho výpomoc ako pomocného editora, keď som mimo dosahu na internet. Nemenej veľká vďaka patrí aj ostatným pravidelným prispievateľom – menovite ide najmä o organizátora našich stretnutí Ľuba Ondrejku, neúnavného turistu Petra Straku, hikeplanneristu Miša Bukvaia, tuláka Bora Tomisa a hradológa Tona Zahradníka. Mišovi Mikulášovi treba zas virtuálne potriasť pravicou za fotogalériu a ďalšie programátorské výpomoci.

Horám zdar :-)


Najnovšie