Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Extra Zbojnícka chata (100. výročie)

V poradí už šiesta súčasná vysokotatranská chata oslavuje v týchto dňoch sté výročie svojej existencie. Štafeta osláv storočnice prešla z Malej Studenej doliny cez Priečne sedlo do Veľkej Studenej doliny. Štvrťstoročie sa štafeta zdrží nad Dlhým plesom, aby vzdala hold všetkým ľuďom, čo budovali našu „Zbojníčku“.

Jedna chata, viac mien

Slovensky: útulňa nad Dlhým plesom, Zbojnícka útulňa, Zbojnícka chata, Zbojníčka
Poľsky: Zbójnickie Schronisko, Schronisko w Dolinie Staroleśnej, Trupiarnia (márnica)
Maďarsky: Rablómenház, Rablómenedékház, Hosszútavi menedékház
Nemecky: Räuberhütte, Räuberhőhle (Zbojnícka jaskyňa)

Čriepky z histórie

Základom Zbojníckej chaty bola jednoduchá kamenná poľovnícka útulňa, ktorú v roku 1907 severozápadne nad Dlhým plesom postavila Štátna lesná správa z Liptovského Hrádku z predvídavej iniciatívy jej vtedajšieho riaditeľa Imricha Csíka. Ochranná chatka bola jednopriestorová, ponurá a vlhká pozdĺžneho tvaru. V roku 1910 útulňu opatrili železnou pieckou, pričňami a umožnili tak núdzový a krátkodobý pobyt aj zriedkavým turistom a horolezcom. Dvere, obloky i skromné zariadenie neobhospodarovanej útulne však vandali často ničili. V roku 1924 štát opustený bezmenný objekt ochotne prenajal ústrediu Klubu československých turistov Praha, ktorý ho po menších úpravách prenajímal v letných sezónach rôznym záujemcom (hospodárom). Tí okrem skromného ubytovania pre 16 - 20 osôb poskytovali aj jednoduchú stravu a občerstvenie. Prvým známym správcom chaty v lete 1927 bol poslucháč lesného inžinierstva a vášnivý horolezec Pravdomil Svoboda z Příbrami, neskorší známy univerzitný profesor a ochranca tatranských lesov.

Počnúc rokom 1928 tu v letných sezónach chatárčil populárny Dezider Palkovič zo Žiliny. Od začiatku roku 1933 pôsobil na chate Palkovič spoločne s Petrom Tomčíkom z Liptovského Mikuláša. Tu im ako vysokohorský nosič vypomáhal aj priateľ Štefan Zamkovský. Práve on v marci 1933 nazval dovtedy oficiálne nepomenovanú útulňu Zbojníckou chatou. Názov sa rýchlo ujal aj preto, že v jej blízkosti sú Zbojnícke plesá, Zbojnícke veže, Zbojnícke sedlo i iné lokality pripomínajúce svojimi názvami zbojníkov. V jeseni 1933 vonkajšie steny obložili drevom, vybudovali krytú verandu, pristavali sklad a chatu prispôsobili aj na zimnú prevádzku. Začiatkom 40. rokov pribudovali k chate novú vstupnú verandu. Prestavbou pôvodnej sa získali nové vnútorné priestory za spolupôsobenia Eduarda Kirchnera z Prešova. Tým kapacita spoločnej nocľahárne vzrástla na 28 lôžok. Počas vojnových rokov chatárčil Kežmarčan Zolo Pavličko, ktorý sem prišiel z dnes už neexistujúcej Chaty pod Veľkým bokom v Nízkych Tatrách. Chata prešla ďalšou rozsiahlou rekonštrukciou aj v rokoch 1984 - 1986, počas ktorej pribudlo ústredné kúrenie. Do vynovenej prevádzky bola uvedená 8. novembra 1986. Avšak 14. júna 1998 bola úplne zničená požiarom. Zásluhou nadšených priaznivcov a súčasného chatára Eduarda Záhora už o dva roky na troskách pôvodnej vznikla nová Zbojnícka chata, akú poznáme dnes.

Upravený a doplnený text o histórii pochádza z publikácie JÁNA GAŠPARA – TATRY, STARÉ POHĽADNICE ROZPRÁVAJÚ, 2002.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Stručný prehľad hospodárov chaty

1924 – 1927 viacerí sezónni hospodári (konkrétne mená nie sú známe)
1927 – 1928 Pravdomil Svoboda
1928 – 1933 Dezider Palkovič („Dežko“)
1933 – 1936 Dezider Palkovič a Peter Tomčík
1936 – 1942 Dezider Palkovič a neskôr Eduard Kirchner („Edo“)
1942 – 1946 Zoltán Pavličko („Zolo“)
1946 – 1948 Vladimír Lang („Vlado“)
1948 – 1950 František Barilla
1950 – 1961 Alexius Kőrtvélyessy („Gróf“)
1961 – 1969 František Kele
1969 – 1973 Belo Kapolka
1973 – … Ľudovít Záhor („Edo“)

Dve výročia

14. júna 2007 sme si pripomenuli 9 rokov od ničivého požiaru. O dva dni neskôr, v sobotu 16. júna na poludnie, boli návštevníci chaty účastníkmi veselej akcie. Spolu s oslavou stého roku vzniku Zbojníckej chaty boli symbolicky otvorené po zimnej uzávere vysokohorské chodníky Tatier. Do ďalšej storočnice želáme našej „Zbojníčke“ kvalitné služby bez zbojníckych cien a medzi hosťami žiadnych „zbojníkov“.

Ďalšie informácie o chate nájdete v samostatnom článku.

Fotogaléria k článku

Najnovšie