Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test PrincetonTec Aurora - LED čelovka

Už dlhšie som mal v pláne obstarať si LED čelovku. Má mnoho výhod oproti klasike - výdrž na batérie, hmotnosť, cena je tiež priaznivá. Na druhej strane neposkytuje dostrel ako halogénová ale kryptónová žiarovka. Martin má už dlhší čas Petzl Tikka, tak som vedel, že práve táto technológia je pre mňa. Keď nastal čas a nabehol som do obchodu, že chcem Tikka Plus, nemali ju a predavač ma presvedčil na Auroru.

Výrobca
PricetonTec
Model
Aurora
Typ
jednoduchá LED čelovka
Materiály
tvrdený plast, gumové tesnenia, 3 vysokosvietivé LED diódy (výdrž 50-160 hodín)
Hmotnosť
80 g
Páči sa mi
výdrž na batérie, tri úrovne intenzity, adekvátna svietivosť, vodotesnosť, kĺbik, konštrukcia, veľmi tuhý vypínač (nehrozí samovybitie v batohu)
Nepáči sa mi
tri AAA batérie (v balíčku bývajú 4 kusy), niekedy trochu oslňuje tvár, stačil by jeden blikací mód
Ostatné info
celoživotná záruka, vodotesná, model 2002
Infocena
46.47 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 85 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
Yaksteam BA

Krabica

Z krabice nie veľmi podareného dizajnu vyťahujem túto LED čelovku. Okrem nej je v krabici aj trojica batérii AAA Duracell, návod v angličtine aj slovenčine a malý katalóg svietidiel tejto americkej značky. Prítomnosť batérii ma milo prekvapila.

Dizajn a prevedenie

Je to neveľká polopriehľadná škatuľka, v ktorej sú umestnené tri mikrotužkové batérie. Škatuľka je uchytená k elastickému nastaviteľnému popruhu (šírka 26mm) cez praktický kĺbik, ktorý dovoľuje otáčanie v rozsahu 180. Tento rozah nie je plne využiteľný, pretože po otočení o viac ako 90 začne svietiť do očí. V hornej časti je ovládacie tlačítko, ktorého tuhosť zabraňuje jeho náhodnému stlačeniu, napr. v batohu. Nastavuje sa ním jeden z piatich režimov - tri úrovne svietivosti prídu vhod, pretože nie vždy je potrebná plná sila a pri nižšej intenzite aj batérie vydržia viac. Pri čítaní v stane by najvyššia intezita aj tak príliš oslepovala. Už menej užitočné sa mi javia dva druhy blikania (rýchlešie a pomalšie) - že by ako maják v tábore pre zblúdilých kamarátov? Alebo prípadne núdzovo na bike ako zadné svetlo? Neriešim, fíčurka je a výrobca si to môže hrdo dať na krabičku a na web stránku.

V strede modrej škatulky je zpredu umiestnená trojica bielych LED diód. Nie sú vedľa seba (ako v prípade Petzl Tikka), ale do trojuholníka, čo má - podľa výrobcu zabezpečiť priamejší lúč svetla a eliminovať tiene.

Nosenie a dojem

Aurora sa pohodlne nosí, na hlave dobre drží a kĺbik umožnuje optimálne nastavenie pre aktuálnu činnosť. Kĺbik je dotiahnuteľný, stačí použiť krížový skrutkovač menších rozmerov, nehrozí teda strata jeho funkčnosti.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Biele, mierne do modra sfarbené svetlo je typicky LED-kovské - vhodné na pochod, stavbu stanu alebo čítanie, ale na hľadanie kamaráta, čo spadol do žľabu to nie je. Charakter svetla je zhodnotený aj názvom tejto čelovky, aurora borealis = polárna žiara. Najčastešie viditeľná polárna žiara je práve takéhoto sfarbenia.

Dostrel je na úrovni okolo 10-15 metrov, čo je štandardná hodnota.

Problémy

Na internete som našiel upozornenia, že prvé Aurory (z r. 2002) mali detskú chybu v obvodoch - z času na čas sa batérie samé od seba vybili. V súčasnosti predávané kusy tento problém už nemajú, čo môžem potvrdiť. Keby sa ti však náhodou dostal takto defektný kus, v pohode ti ho vymenia systémom kus-za-kus.

Lifetime warranty

Veľmi potešiteľným faktom je celoživotná záruka, ktorá sa vzťahuje na všetko okrem batérii a LED diód. V obchode YakSteam na Záhradníckej ul. v Bratislave tvrdili, že reklamačné konanie so značkou Princeton Tec je vždy bezproblémové a zväčša sa vybavuje systémom kus-za-kus. Raz bol vraj menší problém s reklamáciou čelovky, ktorú majiteľ využíval na potápanie aj keď naň nebola určená. Nakoniec ju aj tak vymenili za funkčný kus.

Záver

Pokiaľ nechodíš dlhodobo po tme v teplotách pod bodom mrazu, nechystáš sa na horolezeckú expedíciu do Himalájii a hľadáš spoľahlivú, ľahkú, nie drahú, energeticky nenáročnú a vodotesnú čelovku, Aurora splní tvoje očakávania. Nezaostáva za ostatnými poprednými výrobcami ako Petzl, Black Diamond alebo Lucido.

Najnovšie