Test

PrincetonTec Aurora - LED čelovka

18. 04. 2004
Už dlhšie som mal v pláne obstarať si LED čelovku. Má mnoho výhod oproti klasike - výdrž na batérie, hmotnosť, cena je tiež priaznivá. Na druhej strane neposkytuje dostrel ako halogénová ale kryptónová žiarovka. Martin má už dlhší čas Petzl Tikka, tak som vedel, že práve táto technológia je pre mňa. Keď nastal čas a nabehol som do obchodu, že chcem Tikka Plus, nemali ju a predavač ma presvedčil na Auroru.

Krabica

Z krabice nie veľmi podareného dizajnu vyťahujem túto LED čelovku. Okrem nej je v krabici aj trojica batérii AAA Duracell, návod v angličtine aj slovenčine a malý katalóg svietidiel tejto americkej značky. Prítomnosť batérii ma milo prekvapila.

Dizajn a prevedenie

Je to neveľká polopriehľadná škatuľka, v ktorej sú umestnené tri mikrotužkové batérie. Škatuľka je uchytená k elastickému nastaviteľnému popruhu (šírka 26mm) cez praktický kĺbik, ktorý dovoľuje otáčanie v rozsahu 180. Tento rozah nie je plne využiteľný, pretože po otočení o viac ako 90 začne svietiť do očí. V hornej časti je ovládacie tlačítko, ktorého tuhosť zabraňuje jeho náhodnému stlačeniu, napr. v batohu. Nastavuje sa ním jeden z piatich režimov - tri úrovne svietivosti prídu vhod, pretože nie vždy je potrebná plná sila a pri nižšej intenzite aj batérie vydržia viac. Pri čítaní v stane by najvyššia intezita aj tak príliš oslepovala. Už menej užitočné sa mi javia dva druhy blikania (rýchlešie a pomalšie) - že by ako maják v tábore pre zblúdilých kamarátov? Alebo prípadne núdzovo na bike ako zadné svetlo? Neriešim, fíčurka je a výrobca si to môže hrdo dať na krabičku a na web stránku.

V strede modrej škatulky je zpredu umiestnená trojica bielych LED diód. Nie sú vedľa seba (ako v prípade Petzl Tikka), ale do trojuholníka, čo má - podľa výrobcu zabezpečiť priamejší lúč svetla a eliminovať tiene.

Nosenie a dojem

Aurora sa pohodlne nosí, na hlave dobre drží a kĺbik umožnuje optimálne nastavenie pre aktuálnu činnosť. Kĺbik je dotiahnuteľný, stačí použiť krížový skrutkovač menších rozmerov, nehrozí teda strata jeho funkčnosti.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Biele, mierne do modra sfarbené svetlo je typicky LED-kovské - vhodné na pochod, stavbu stanu alebo čítanie, ale na hľadanie kamaráta, čo spadol do žľabu to nie je. Charakter svetla je zhodnotený aj názvom tejto čelovky, aurora borealis = polárna žiara. Najčastešie viditeľná polárna žiara je práve takéhoto sfarbenia.

Dostrel je na úrovni okolo 10-15 metrov, čo je štandardná hodnota.

Problémy

Na internete som našiel upozornenia, že prvé Aurory (z r. 2002) mali detskú chybu v obvodoch - z času na čas sa batérie samé od seba vybili. V súčasnosti predávané kusy tento problém už nemajú, čo môžem potvrdiť. Keby sa ti však náhodou dostal takto defektný kus, v pohode ti ho vymenia systémom kus-za-kus.

Lifetime warranty

Veľmi potešiteľným faktom je celoživotná záruka, ktorá sa vzťahuje na všetko okrem batérii a LED diód. V obchode YakSteam na Záhradníckej ul. v Bratislave tvrdili, že reklamačné konanie so značkou Princeton Tec je vždy bezproblémové a zväčša sa vybavuje systémom kus-za-kus. Raz bol vraj menší problém s reklamáciou čelovky, ktorú majiteľ využíval na potápanie aj keď naň nebola určená. Nakoniec ju aj tak vymenili za funkčný kus.

Záver

Pokiaľ nechodíš dlhodobo po tme v teplotách pod bodom mrazu, nechystáš sa na horolezeckú expedíciu do Himalájii a hľadáš spoľahlivú, ľahkú, nie drahú, energeticky nenáročnú a vodotesnú čelovku, Aurora splní tvoje očakávania. Nezaostáva za ostatnými poprednými výrobcami ako Petzl, Black Diamond alebo Lucido.

Fórum 12 príspevkov
Princetontec Aurora – LED čelovka 14/05/06 13:13 12 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Podcast O sto rokoch horolezectva s Tónom Pacekom Slovenský horolezecký spolok JAMES tento rok oslavuje 100 rokov od svojho založenia. S jeho súčasným predsedom Tónom Pacekom sme sa rozprávali o tom, ako spolok vznikol, aké najväčšie úspechy dosiahlo slovenské horolezectvo, aké sú aktuálne výzvy ale aj o spolupráci horolezcov a ochranárov či o pripravovanom návštevnom poriadku v Tatranskom národnom parku. 02/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast S Mirom o OTO24 vrcholov Malých Karpát v BSK Akcia OTO24 vrcholov Malých Karpát v BSK privedie turistu na málo známe vrcholy v Malých Karpatoch. Je protipólom komerčných výziev – nemusíte sa nikde registrovať, platiť účastnícke poplatky či zdieľať statusy. Nie je predpísané kedy a v akom poradí vrcholy navštíviť. Hoci sa akcie kvôli pandémii zúčasťňuje veľa ľudí, sú dobre distribuovaní v čase a priestore a preto OTO24 nelikviduje tiché miesta, ktoré propaguje. 24/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Glóc, Zrkadlisko a Geldek – okruh z Častej V prvý jarný deň napriek nepriaznivej predpovedi vyšlo slnko. Pôvodný plán ísť niečo krátke som preto narýchlo zmenil. Chcel som lokalitu na južných svahoch Malých Karpát a chcel som sa vyhnúť davom. Pomôckou boli preto Mirove vrcholy v rámci OTO 24 vrcholov Malých Karpát. Hneď dva z nich boli trochu bokom a logicky tvorili jednu túru – Zrkadlisko a Geldek. Cestou sme náhodou naďabili aj na Glóc, skalný útvar s borovicovým hájikom, ktorý možno zaradiť medzi skryté perly Malých Karpát. 15/04/21 Ľubomír Mäkký Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Túra Ivanov vrch a Praporec - okruh z Hermanoviec n. Topľou Slanské vrchy sú pre turistov z východu asi obohraná pesnička, avšak myslím si, že stále majú čo ponúknuť aj v prípade, ak ich má človek prechodené krížom-krážom. Nečakane sa mi podarilo vybaviť si dovolenku na pondelok. Plán sme mali pôvodne ísť niekam na západ, avšak nepredvídané udalosti nám dovolili vyraziť až pred obedom, a tak meníme plány a vyrážame na nenáročný okruh v okolí Hermanoviec nad Topľou. dnes Stanislav Ďurica Slanské vrchy
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár kamenných múrov, občas rozpadnutých, občas zarastených a tvar kvetu si možno maximálne tak predstavovať. Až na jeden. Mrgar v sedle Lipica si ako jediný možno pozrieť z výšky aj s nohami pevne na zemi. včera Jitka Švarcová Svet
Túra Plavecké Podhradie – Kamenné – Geldek – Častá Vlhké a studené dni začiatkom apríla poznačili naše turistické plány a z pôvodne zamýšľanej dlhšej túlačky s prenocovaním v prírode zostali iba jednodňové výlety. Na jednom z nich sme prešli Malé Karpaty naprieč od západu na východ a spoznali ďalšie pozoruhodné miesta. včera Vladimír Čech Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Princetontec Aurora – LED čelovka 14/05/06 13:13 12 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • PricetonTec
 • Model
  • Aurora
 • Typ
  • jednoduchá LED čelovka
 • Materiály
  • tvrdený plast, gumové tesnenia, 3 vysokosvietivé LED diódy (výdrž 50-160 hodín)
 • Hmotnosť
  • 80 g
 • Páči sa mi
  • výdrž na batérie, tri úrovne intenzity, adekvátna svietivosť, vodotesnosť, kĺbik, konštrukcia, veľmi tuhý vypínač (nehrozí samovybitie v batohu)
 • Nepáči sa mi
  • tri AAA batérie (v balíčku bývajú 4 kusy), niekedy trochu oslňuje tvár, stačil by jeden blikací mód
 • Ostatné info
  • celoživotná záruka, vodotesná, model 2002
 • Infocena
  • 46.47 €
 • Hodnotenie
 • Obchody
  • Yaksteam BA
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.65 (0.29)