Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Prechodový filter pre kompakt

Určite sa vám pri fotení stalo, že aparát nedokázal správne vyvážiť kontrastné časti záberu. Buď pekné mráčiky na oblohe a tmavý les, alebo živý, zelený les s fádnou oblohou. Napriek technickému pokroku nemá čip aparátu takú citlivosť na kontrastné scény (dynamický rozsah), ako poskytuje chemická reakcia filmu. Práve na vyrovnanie týchto rozdielov slúžia prechodové filtre (graduály).

Ako to funguje?

Ide spravidla o kúsok priehľadného plastu, ktorý je postupne sfarbený od tmavej farby až po číru. Zafarbenie môže byť rôznej farby, najpoužívanejšia a najuniverzálnejšia je neutrálna šedá (neutral grey), ktorá len minimálne mení farbu záberu . Filtre sa tiež líšia intenzitou zafarbenia – vyššia intenzita pre kontrastnejšie scény.

Ako filter pripojiť k aparátu?

Pre objektívy s väčším priemerom sa robia nástavce, ktoré sa nasadia priamo naň. Čo však s malými kompaktami, ktoré majú nielen miniatúrne objektívy, ale ich často aj nevysúvajú? Tento problém vyriešil francúzsky výrobca Cokin so svojím systémom držiaku a zasúvateľného obdĺžnikového filtra, pričom pre kompakty je určená séria A. Sklopný držiak sa k aparátu priskrutkuje do závitu pre statív. Skrutka držiaku obsahuje zároveň aj závitový otvor pre skrutku statívu, takže fotoaparát aj s filtrom možno pripevniť k statívu. Spodná strana držiaku má drážky, ktoré umožňujú jeho nasadenie na aparáty rôznych hĺbok. V každom prípade treba pred kúpou zvážiť hĺbku vášho digitálu s vysunutým objektívom a zvoliť vhodný držiak.

Výhodou držiaku sú tiež tri zasúvacie drážky na sklopnej časti, takže filtre možno navzájom kombinovať. Praktická je aj samotná možnosť posúvania, lebo intenzitu stmavenia možno v kompozícii posúvať želaným smerom. Trochu za zlomyselnosť výrobcu však považujem to, že filter je obdĺžnikový a neumožňuje v držiaku jeho otočenie o 90 stupňov – niekedy dobre padne aj „priclonenie“ do strany či na výšku. Dá sa to vyriešiť, keď fotíte jednou rukou, druhou filter jednoducho pridržíte. Alebo požiadate kamaráta vedľa.

Praktické skúsenosti

Filter A120 používam od jesene minulého roku. Predlžovací faktor zafarbenej časti je 1 2/3 clony. Najskôr som uvažoval, či vôbec investovať okolo 450 Sk do držiaku. Predsa však fotenie s jednou rukou je dosť nepohodlné. Permanentne nainštalovaný držiak s filtrom zaraz spraví z kompaktu neskladnú vec. Neustála montáž a demontáž dosť zdržuje. Takže s filtrom nefotím vždy a všade, v ťažšom teréne ho montujem/demontujem, v ľahšom ho nesiem zmontovaný v ruke. Samotný plast elektrostaticky priťahuje prach viac ako sklo, takže ho treba občas preleštiť. Za handicap filtru tiež považujem jeho náchylnosť na poškriabanie a mizerné plastové puzdro, ktoré sa v batohu rado samo otvorí. Pri cene filtra (okolo 650 Sk) mohlo byť aj „sofistikovanejšie“. Na druhej strane, pokiaľ nechcete fotiť postery, tak škrabance na bežných fotkách nevidno.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Ako fotiť?

Zmysel filtra som uviedol už v úvode. Len pre zopakovanie – filtrom sa vlastne „pricloňuje“ príliš svetlá časť kompozície, pričom stmavovanie záberu filtrom sa postupne znižuje. Vo väčšine prípadov je svetlou časťou obloha v hornej tretine kompozície, môže to byť však aj sneh, piesok, či vodná plocha v spodnej časti záberu. V extrémnom prípade – napr. spodok sneh, stred les bez snehu, hore jasná obloha, by boli vhod až dva filtre usporiadané proti sebe. Heslom Cokinu je kreatívnosť, takže rozhodnutie je len na vás a vašej peňaženke. Prajem vám dobré svetlo a ostré, sýte zábery!

Linky

Distribútor SK

Brožúry na stránke výrobcu na stiahnutie (odporúčam štvrtú v poradí).


Fotogaléria k článku

Najnovšie