logo HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Zanskar, foto Svetozár Krno
PR

Festival HORY A MESTO predstavuje dobrodružných cestovateľov

sponzorovaný článok 18.03.19 Pre niekoho je cestovanie životný štýl, pre iných únik zo zabehnutého života či splnenie si vlastného sna. Divácky obľúbené Cestokluby KINO SVET prinesú do programu jubilejného 20. ročníka medzinárodného festivalu HORY A MESTO 23 prezentácií, pozvanie prijalo takmer 30 prezentujúcich, medzi nimi cestovateľské legendy späté s festivalom, ale aj nováčikovia. Priestor dostanú rozprávania o dlhodobých a ďalekých cestách, o Life Van cestovaní „s domčekmi na štyroch kolesách“, o tvárach a farbách afrických etník, a samozrejme aj o menej známych kútoch Slovenska.

HORY A MESTO sa tohto roku uskutoční od 27. do 31. marca 2019, v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

„Čakajú nás prezentácie, ktoré si nevšímajú len „highlighty“, ale objavujú zákutia skryté pred turistami. Umožnia nám kulturálne premostiť všetky kontinenty, odhaliť vnucované stereotypy a hľadať si inšpirácie na vlastné cesty. Mojou snahou tento rok je priviesť na festival CESTOVATEĽOV, nie CESTUJÚCICH“. Rozdiel je v tom, že cestovateľ má cieľ, prípravu, vytvára si svoju cestu a objavuje, zatiaľ čo cestujúci sa necháva viesť,“ povedala Soňa Oravcová, dramaturgička cestoklubových premietaní KINO SVET.

Tohtoročné Cestokluby sú zoradené do samostatných tematických blokov. Prvý z nich vytvárajú hostia spätí s históriou festivalu. „Začíname s najväčšou cestovateľskou legendou minulého storočia s presahom do súčasnosti. František Kele patril k prvým hosťom na festivale, ktorý hneď na úvod prezentoval cestu okolo sveta,“ dodala Soňa Oravcová. Bolo to v roku 2002. Festival si tohto roku pripomína dvadsiate výročie, Cestokluby – ako samostatná programová sekcia – vznikli o dva roky neskôr. Prezentácia má názov Fero Kele 3D CESTOVATEĽ a HUMANISTA, pretože približuje jeho neuveriteľnú cestovateľskú rozmanitosť, či do ŠÍRKY – DĹŽKY – VÝŠKY, odkrýva výnimočnosť a jeho osobný aj historický vklad. „Ponúkame dvojblok pozostávajúci z blízkych ľudí, ktorí zdieľajú svoju osobnú skúsenosť: OČAMI SPOLULEZCA (Ivan Lehotský), MOJE HORY – po stopách Ferka Keleho (Martin Šperka), 35 ročné siločiary expedície SAGARMATHA 84 (Miloslav Končok) a Fero Kele TROCHA INAK - očami jeho dcéry – Táňa Keleová Vasilková,“ doplnila zostavovateľka sekcie.

Svoje cestovateľské skúsenosti predstavia na festivale aj tí, ktorí sa o vznik novej sekcie pred 18 rokmi pričinili. Ľuboš Fellner stál priamo pri zrode Cestoklubov (50 ROKOV), s HORY A MESTO užšie spolupracoval aj Rudolf Švaříček (ŠOKY A SKOKY TICHOMORIA) a niekoľko ročníkov sa na tvorbe programu podieľala aj Eva Rosíková (FRAJERSKÉ FAERSKÉ OSTROVY).

Ďalší tematický blok vytvárajú prezentácie, ktoré spája boom diaľkových turistických trás. _„Snaha byť na cestách čo najdlhšie, s minimálnymi nákladmi a čo najčistejším spôsobom. Tu určite patrí prvenstvo legende slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky Svetozárovi Krnovi v prezentácii Z KARPATSKÉHO OBLÚKA DO HIMALÁJÍ, zhrnutie skúseností z deviatich výprav,“ _povedala Soňa Oravcová.

Súčasťou Cestolubov bude aj film PRVÁ PLAVBA - Maidentrip je o hlavnej hostke festivalu, holandskej jachtárke Laure Dekker, ktorá v 14 rokoch (keď došla do cieľa, mala 16 rokov) sama oboplávala svet a stala sa tak najmladším človekom na Zemi, ktorý sólo oboplával zemeguľu; 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici v roku 2010. Režisérkou filmu je Jillian Schlesinger, nezávislá autorka, spisovateľka a producentka pre televíziu, ktorá zaň dostala niekoľko ocenení.

Cestu, ktorá mení náš život, cestu z dňa až na vrcholky amerických hôr, predstavuje Monika Benešová a jej prezentácia s názvom MOJA PACIFICKÁ HREBEŇOVKA. Ide o silný príbeh mladej ženy, ktorú vyprovokovali zdravotné problémy a dokázala zdolať 4200 km pešo naprieč americkou divočinou. Veronika Šaradínová a Peter Ondriaš zas budú prezentovať najdlhšiu cestu na pevnine 365 DNÍ PO ÁZII: OD RUSKA AŽ PO VÝCHODNÝ TIMOR. S batohom na chrbte sa túlali ázijskými krajinami s cieľom vidieť, zažiť a ochutnať čo najviac. Jura a Matúš Holubovci zas navštívili najkrajšiu krajinu sveta, o ktorej nik nepočul - BICYKLOM NAPRIEČ TADŽIKISTANOM A KIRGIZSKOM ŤAŽKOU CESTOU, to je názov ich rozprávania o tom, ako prebicyklovali tadžikistanský Pamír cez bezútešné púštne údolie Bartang, a ďalej sa pustili fascinujúcim Kirgizskom, ktoré príznačne nazvali „najkrajšou krajinou sveta, o ktorej nik nepočul“.

Novou sekciou je Life Van cestovanie, cestovanie so svojím „domčekom na štyroch kolesách“. Martin Gábor sa podelí o svoje zážitky, ako sa vydali vo svojej zrenovovanej slimačej ulite za dobrodružstvom po prírodných krásach amerického kontinentu, dvaja ľudia a 15-mesačné dieťa; sloboda údajne nikdy nebola bližšie. Prednáška má názov 200 DNÍ KARAVANOM: OD KANADSKÝCH GRIZLIOV PO MEXICKÉ VEĽRYBY. Ivan Staroň a Janka Masárová budú hovoriť o skoro ročnom spoznávaní lezeckých oblastí západnej Európy, o živote v dome na štyroch kolesách a o tom, ako sa dá zažiť sloboda, kde dátum ani čas nehrajú žiadnu rolu - S VORVAŇOM NA CESTÁCH.

Už pred pár rokmi sa na festivale hovorilo o cestovaní s istým presahom, tohto roku sa dá hovoriť o cestovaní ako nadhodnote. O tom bude prednáška s názvom LOMBOK: DOBROVOĽNE A DOBRODRUŽNE. Jana Koudelová bude opisovať svoju štvormesačnú “dovolenku” medzi indonézskymi deťmi, ktoré prišla učiť, no oveľa viac naučili ony ju. Táto prezentácia bude spolu s ďalšou - MYSTICKÉ FAREBNÉ BALI – od Barbory Paulovičovej na úvod Cestolubov KINO SVET, vo štvrtok 28. marca 2019. Toto otvorenie sa bude konať v spolupráci s Veľvyslanectvom Indonézskej republiky.

O tvárach a farbách afrických etník budú hovoriť dve prednášky. Vladimír Dudlák predstaví najväčší ostrov pod rovníkom - CHUŤOVKY MADAGASKARU a Stanislav Kaľavský sprostredkuje svoje cesty v Ugande a Keni, kde sa zblízka pozeral do očí divých zvierat, stretol sa s priateľskými ľuďmi a užil si dávku cestovateľského šťastia - SNEHOVÁ METELICA 37 KM OD ROVNÍKA.

A samozrejme ani tohto roku nesmú chýbať cesty po Slovensku. Daniel Kollár porozpráva o peších aj cyklistických putovaniach po hradoch Slovenska, od západu až na východ - OD HRADU K HRADU - PEŠO A NA BICYKLI, a dvojica Dana Ivanová a Radoslav Golian, ktorá zažila kombináciu dvoch najkrajších horských prechodov na Slovensku – prelezenie hlavného hrebeňa Vysokých Tatier bez akejkoľvek pomoci či vynášok a následnej bežeckej výzvy v podobe Koruny Liptova, má pripravenú prednášku s názvom LETNÁ KORUNA LIPTOVA.

--
Pozn. redakcie: Tento text je PR článok zadávateľa. Neprešiel jazykovým ani redakčným spracovaním a nemusí vyjadrovať názor redakcie HIKING.SK.
Najnovšie články
 
Túra Dievčenská a Brzotínska skala s deťmi Pár dní v októbri 2020 trávime opäť na Gemeri. Náš pôvodný plán boli Poloniny, ale protipandemické opatrenia nám rušia ubytovanie na východe, a tak bleskovo meníme destináciu na Krásnohorskú Dlhú lúku, kde si nachádzame … » celý článok dnes Andrea Morongová Slovenský kras
Túra Planina Galmus: Biela skala a Šarkanova diera Planina Galmus je celoslovensky málo známa oblasť, ktorá však ponúka nádherné zákutia a zároveň chodenia chtivým návštevníkom ponúka tri pozdĺžne trasy. Väčšina ľudí pozná ... » viac dnes Henrich Tomáš Volovské vrchy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
PR Cestujte autom bezpečne – poistite si ho v Unione Teplejšie počasie, uvoľnenie protipandemických opatrení i blížiaca sa dovolenková sezóna – to všetko sú dôvody, ktoré lákajú ľudí užiť si voľné dni mimo domu. Či už sa chystáte autom na dovolenku k moru alebo len na … » celý článok 30/05/21 sponzorovaný článok
PR Ideálna desiata na turistiku Hlad, únava alebo dokonca svalové kŕče. Všetky tieto problémy dokážu pekelne znepríjemniť akúkoľvek túru. Dobrou správou je, že im môžete úspešne predísť pomocou kvalitnej ... » viac 23/05/21 sponzorovaný článok Varenie a jedlo
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
0.78 (0.34)