HORY A MESTO sa tohto roku uskutoční od 27. do 31. marca 2019, v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave.

„Čakajú nás prezentácie, ktoré si nevšímajú len „highlighty“, ale objavujú zákutia skryté pred turistami. Umožnia nám kulturálne premostiť všetky kontinenty, odhaliť vnucované stereotypy a hľadať si inšpirácie na vlastné cesty. Mojou snahou tento rok je priviesť na festival CESTOVATEĽOV, nie CESTUJÚCICH“. Rozdiel je v tom, že cestovateľ má cieľ, prípravu, vytvára si svoju cestu a objavuje, zatiaľ čo cestujúci sa necháva viesť,“ povedala Soňa Oravcová, dramaturgička cestoklubových premietaní KINO SVET.

Tohtoročné Cestokluby sú zoradené do samostatných tematických blokov. Prvý z nich vytvárajú hostia spätí s históriou festivalu. „Začíname s najväčšou cestovateľskou legendou minulého storočia s presahom do súčasnosti. František Kele patril k prvým hosťom na festivale, ktorý hneď na úvod prezentoval cestu okolo sveta,“ dodala Soňa Oravcová. Bolo to v roku 2002. Festival si tohto roku pripomína dvadsiate výročie, Cestokluby – ako samostatná programová sekcia – vznikli o dva roky neskôr. Prezentácia má názov Fero Kele 3D CESTOVATEĽ a HUMANISTA, pretože približuje jeho neuveriteľnú cestovateľskú rozmanitosť, či do ŠÍRKY – DĹŽKY – VÝŠKY, odkrýva výnimočnosť a jeho osobný aj historický vklad. „Ponúkame dvojblok pozostávajúci z blízkych ľudí, ktorí zdieľajú svoju osobnú skúsenosť: OČAMI SPOLULEZCA (Ivan Lehotský), MOJE HORY – po stopách Ferka Keleho (Martin Šperka), 35 ročné siločiary expedície SAGARMATHA 84 (Miloslav Končok) a Fero Kele TROCHA INAK - očami jeho dcéry – Táňa Keleová Vasilková,“ doplnila zostavovateľka sekcie.

Svoje cestovateľské skúsenosti predstavia na festivale aj tí, ktorí sa o vznik novej sekcie pred 18 rokmi pričinili. Ľuboš Fellner stál priamo pri zrode Cestoklubov (50 ROKOV), s HORY A MESTO užšie spolupracoval aj Rudolf Švaříček (ŠOKY A SKOKY TICHOMORIA) a niekoľko ročníkov sa na tvorbe programu podieľala aj Eva Rosíková (FRAJERSKÉ FAERSKÉ OSTROVY).

Ďalší tematický blok vytvárajú prezentácie, ktoré spája boom diaľkových turistických trás. _„Snaha byť na cestách čo najdlhšie, s minimálnymi nákladmi a čo najčistejším spôsobom. Tu určite patrí prvenstvo legende slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky Svetozárovi Krnovi v prezentácii Z KARPATSKÉHO OBLÚKA DO HIMALÁJÍ, zhrnutie skúseností z deviatich výprav,“ _povedala Soňa Oravcová.

Súčasťou Cestolubov bude aj film PRVÁ PLAVBA - Maidentrip je o hlavnej hostke festivalu, holandskej jachtárke Laure Dekker, ktorá v 14 rokoch (keď došla do cieľa, mala 16 rokov) sama oboplávala svet a stala sa tak najmladším človekom na Zemi, ktorý sólo oboplával zemeguľu; 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici v roku 2010. Režisérkou filmu je Jillian Schlesinger, nezávislá autorka, spisovateľka a producentka pre televíziu, ktorá zaň dostala niekoľko ocenení.

Cestu, ktorá mení náš život, cestu z dňa až na vrcholky amerických hôr, predstavuje Monika Benešová a jej prezentácia s názvom MOJA PACIFICKÁ HREBEŇOVKA. Ide o silný príbeh mladej ženy, ktorú vyprovokovali zdravotné problémy a dokázala zdolať 4200 km pešo naprieč americkou divočinou. Veronika Šaradínová a Peter Ondriaš zas budú prezentovať najdlhšiu cestu na pevnine 365 DNÍ PO ÁZII: OD RUSKA AŽ PO VÝCHODNÝ TIMOR. S batohom na chrbte sa túlali ázijskými krajinami s cieľom vidieť, zažiť a ochutnať čo najviac. Jura a Matúš Holubovci zas navštívili najkrajšiu krajinu sveta, o ktorej nik nepočul - BICYKLOM NAPRIEČ TADŽIKISTANOM A KIRGIZSKOM ŤAŽKOU CESTOU, to je názov ich rozprávania o tom, ako prebicyklovali tadžikistanský Pamír cez bezútešné púštne údolie Bartang, a ďalej sa pustili fascinujúcim Kirgizskom, ktoré príznačne nazvali „najkrajšou krajinou sveta, o ktorej nik nepočul“.

Novou sekciou je Life Van cestovanie, cestovanie so svojím „domčekom na štyroch kolesách“. Martin Gábor sa podelí o svoje zážitky, ako sa vydali vo svojej zrenovovanej slimačej ulite za dobrodružstvom po prírodných krásach amerického kontinentu, dvaja ľudia a 15-mesačné dieťa; sloboda údajne nikdy nebola bližšie. Prednáška má názov 200 DNÍ KARAVANOM: OD KANADSKÝCH GRIZLIOV PO MEXICKÉ VEĽRYBY. Ivan Staroň a Janka Masárová budú hovoriť o skoro ročnom spoznávaní lezeckých oblastí západnej Európy, o živote v dome na štyroch kolesách a o tom, ako sa dá zažiť sloboda, kde dátum ani čas nehrajú žiadnu rolu - S VORVAŇOM NA CESTÁCH.

Už pred pár rokmi sa na festivale hovorilo o cestovaní s istým presahom, tohto roku sa dá hovoriť o cestovaní ako nadhodnote. O tom bude prednáška s názvom LOMBOK: DOBROVOĽNE A DOBRODRUŽNE. Jana Koudelová bude opisovať svoju štvormesačnú “dovolenku” medzi indonézskymi deťmi, ktoré prišla učiť, no oveľa viac naučili ony ju. Táto prezentácia bude spolu s ďalšou - MYSTICKÉ FAREBNÉ BALI – od Barbory Paulovičovej na úvod Cestolubov KINO SVET, vo štvrtok 28. marca 2019. Toto otvorenie sa bude konať v spolupráci s Veľvyslanectvom Indonézskej republiky.

O tvárach a farbách afrických etník budú hovoriť dve prednášky. Vladimír Dudlák predstaví najväčší ostrov pod rovníkom - CHUŤOVKY MADAGASKARU a Stanislav Kaľavský sprostredkuje svoje cesty v Ugande a Keni, kde sa zblízka pozeral do očí divých zvierat, stretol sa s priateľskými ľuďmi a užil si dávku cestovateľského šťastia - SNEHOVÁ METELICA 37 KM OD ROVNÍKA.

A samozrejme ani tohto roku nesmú chýbať cesty po Slovensku. Daniel Kollár porozpráva o peších aj cyklistických putovaniach po hradoch Slovenska, od západu až na východ - OD HRADU K HRADU - PEŠO A NA BICYKLI, a dvojica Dana Ivanová a Radoslav Golian, ktorá zažila kombináciu dvoch najkrajších horských prechodov na Slovensku – prelezenie hlavného hrebeňa Vysokých Tatier bez akejkoľvek pomoci či vynášok a následnej bežeckej výzvy v podobe Koruny Liptova, má pripravenú prednášku s názvom LETNÁ KORUNA LIPTOVA.