Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Göller
Túra

Mürzsteger Alpen – Göller na snežniciach

03. 02. 2020
Göller je jeden z najvýraznejších kopcov Mürzstegských Álp (Mürzsteger Alpen). Má oblý lúčnatý vrchol a je vystrčený na sever, takže sa dá ľahko rozoznať zo všetkých okolitých vrcholov. Dobre ho vidno aj zo Schneebergu a z Hochschwabu. Vybral som sa naň na snežniciach. Bol to už druhý pokus vyliezť naň v zime, keďže prvý skončil neslávne.

Prvý pokus

Na Vianoce roku 2014 som dostal pod stromček snežnice. Samozrejme, hneď som ich chcel vyskúšať. Zvolil som si Göller. Vstal som skoro a mieril som do Rakúska. Bol pracovný deň, ale aj tak ma prekvapilo, ako je v rakúskych dedinách rušno. V noci nakydalo asi pol metra čerstvého snehu a ľudia ho odpratávali. Cesta však bola suchá, cestári ju museli brázdiť celú noc.

Zaparkoval som v sedle Gscheid a išiel som si pozrieť údaje na smerovníkoch. Z diaľky som na ne nevidel, tak som stúpil na sneh, načo som sa prepadol po stehná. Zdá sa, že sú ideálne podmienky na testovanie “extra large” snežníc.

Bol to boj. Doteraz som si snežnice požičiaval z oddielu, takže nejaké skúsenosti s nimi som už mal. Ale nie takéto. Pri každom kroku som sa do čerstvého snehu zabáral po kolená a kráčal som ako bocian. Pohyboval som sa extrémne pomaly. Okolitá krajina však bola nádherná. Všetky stromy boli obalené hrubou bielou perinou, bolo trochu hmlisto a ticho, proste paráda.

Po ¾ hodine som zistil, že nemám kľúč od auta. Dôkladne som si prehľadal všetky vrecká aj batoh, ale kľúča nebolo. Nenechal som ho vo dverách? Otočil som sa a letel som dolu. Stopu som mal prešliapanú, takže návrat do sedla mi trval iba 15 minút. Samozrejme, kľúč bol vo dverách. Auto som mal zaparkované rovnobežne s cestou a kľúč vo dverách videli všetci okoloidúci vodiči…

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Strčil som si kľúč do vrecka a začal som opäť stúpať. Už som nedúfal, že dnes na Göller vyjdem, chcel som však vystúpať aspoň na ostroh Gseng. Nepodarilo sa mi však ani to. Kdesi pod ostrohom bol svah taký strmý, že som sa cezeň nevedel prehrýzť. Keď som sa pozrel hore, ako vysoko sa potrebujem dostať, tak som to otočil.

Druhý pokus

Nato som vyšiel na kopec v lete dolinou Schindler Graben a Göller bol pre mňa vybavený. Lenže začiatkom zimy 2019/20 bolo snehu v nižších polohách málo. Čo tak pokúsiť sa o zimný výstup na Göller? Počkal som si na priaznivú predpoveď počasia a v nedeľu som sa vybral do Rakúska.

O 7.30 h som zaparkoval v sedle Gscheid (990 m), tak ako minule. Tentokrát som kľúč vo dverách nenechal, avšak nevybral som sa hrebienkom po značenom chodníku. Ním budem schádzať. Na výstup som si zvolil zvážnice, pričom od hornej stanice vleku pôjdem hrebeňom. Na ňom je na mojej mape vyznačená zimná trasa.

Po ceste som zišiel ku gazdovstvu Unter-Knollenhals, cez ktoré som potreboval prejsť. Pobehoval tam veľký, voľne pustený pes, ale psy majú obyčajne podobnú povahu, ako ich páni. Rakúšania sú vo všeobecnosti menej vystresovaní a sú pokojnejší ako našinci, preto ani s ich psami nemávam problémy.

Výstup

Išiel som po lesnej ceste, pri ktorej bola sústava rybníkov. Zrejme tu chovajú ryby. Cez dolinu prebehol diviak. Na tabuľke pri zvážnici sa písalo, kto a kedy ju postavil.

Sneh má kôru, ktorá je tvrdá, ale tenká. Zopárkrát som sa cez ňu preboril, tak som si dal snežnice. S nimi sa ide lepšie. Zvážnica však stúpa veľmi pomaly. Trvalo mi takmer dve hodiny, kým som vyšiel k hornej stanici vleku. Kotva je pustená, hoci svah je prázdny. Myslím, že sa hore vlekom vyviezli iba skialpinisti, ktorí od hornej stanice pokračovali na Göller. Troch vidím na strmine pred sebou a štyria, ktorí sa pri hornej stanici vleku chystali na túru, ma obehli o pár minút neskôr.

Podľa stôp som tu jediný turista, ktorý ide na snežniciach. Po krátkej prechádzke hrebeňom treba ísť hore poriadnou strechou. Skialpinisti tu robili krátke serpentíny, lenže na snežniciach sa svahy traverzujú zle. Preto idem zväčša po spádnici. Keďže je svah strmý, robím si časté prestávky. Dnešné túra má menšie prevýšenie, takže času mám dosť.

Vrchol

Konečne som na vrcholovom hrebeni. Prešiel som cez nevýrazný kopček Hohes Bäreneck, čaká ma iba posledné stúpanie. Aby som nemusel traverzovať strminu, idem cez kosodrevinu. Trčí z nej zopár vetvičiek, čo mi neprekáža.

A je tu Göller (1766 m). Na vrchole sú davy, ľudia sa valia zo všetkých možných smerov. Väčšinou ide o lyžiarov, ale pár ľudí má snežnice, dvaja dosku a našli sa aj takí, ktorí hore vybehli s nesmekmi.

Je nádherný deň. Zopár skialpinistov sa hore slní, iní sa občerstvujú. Mňa zaujíma panoráma. Spoznal som Ötscher, Gemeindealpe, Schneeberg a Heukuppe, pri ďalších kopcoch si nie som istý. Hory sú všetkými možnými smermi, ale severne od Göllera sú nižšie a často bez snehu. Ak počasie vydrží, najbližšie by som mal ísť na snežnice niekam do Hochschwabu. Zdá sa, že tam je ho dosť.

Úvodné metre zostupu po značenom chodníku boli náročnejšie, pretože je tam strmý svah. Našťastie, ľudia v snehu vychodili výrazný chodník. Nižšie to bola len prechádzka hrebeňom. Odskočil som si aj na vyhliadku Gseng, avšak z nej nevidno o nič viac ako z Göllera. Dvojica Rakúšanov tam určovala kopce, ale nepoznali všetky. Podľa veže mi pomohli určiť Muckenkogel neďaleko Lilienfeldu.

Záver

O 14-tej som sa vrátil na parkovisko, ktoré bolo na moje prekvapenie prázdne. Zrejme som parkoval na súkromnom pozemku pri gazdovstve, ale nikto mi za to nevynadal. Mám za sebou stredne náročnú prechádzku za nádherného počasia. Celý deň bolo jasno a hoci meteorológovia predpovedali na kopcoch vietor s rýchlosťou 4 m/s, na vrchole bolo bezvetrie.

Fórum nová téma
Mürzsteger Alpen – Göller na snežniciach 03/03/20 00:00 nová téma
Najnovšie články
 
Rozhovor S Miroslavom Sanigom o vzácnom hlucháňovi hôrnom Trápi nás osud hlucháňa hôrneho, ktorý dokázal prežiť od doby ľadovej a v posledných rokoch extrémne mizne z našich lesov? Oslovila som pána Miroslava Sanigu, aby nám priblížil obyvateľa odľahlých lesných zátiší, … » celý článok dnes Tatiana Filipková Rozhovory
Svet Potulky Raxom - Preiner Wand a Karl Ludwig Haus Zo stredu týždňa mi z môjho výletu na Nockalmstrasse ostala desaťdňová diaľničná známka, ktorú by bola škoda nevyužiť. Kontrolujem preto počasie a v piatok sa dohodujem s manželom, ... » viac včera Martina Haratíková Svet
Túra Bralnatá Gaderská dolina a hôľnatá Krížna Na začiatku leta roku 2020 mám dva voľné dni a veľkú túžbu po dlhšom čase niekam serióznejšie vyraziť. Lenže predpoveď počasia nie je žiadna sláva: prvý deň majú byť viaceré ... » viac 02/08/21 Martin Baniari Veľká Fatra a Choč
Najnovšie články autora
 
Túra Hoľami Lavanttalerských Álp Korona ustúpila. Dostal som kovid-pas, načo som si kúpil diaľničnú známku a poistenie do hôr. Konečne môžem ísť do Álp. Na prvú dvojdňovku som si vybral, tak ako vlani, Lavanttalerské Alpy. Je to nenáročné pohorie, kde sa … » celý článok 20/07/21 Martin Knor Svet
Túra Zohor – Lábske jazero – Vysoká pri Morave Počas pandémie som zmenil svoje zvyky a začal som chodiť do práce autom. Má to svoje výhody. Najviac sa mi páči, že sa cestou domov môžem kdesi zastaviť a pozrieť si kúsok prírody, ... » viac 29/06/21 Martin Knor Záhorie
Túra Okruh cez Drienčanský kras Pred pár rokmi som putoval krajom Drienčanského krasu v blízkosti Drienčan na Gemeri. Prešiel som časť náučného chodníka a pozrel som si nejaké jaskyne. Páčila sa mi najmä tunelová ... » viac 08/06/21 Martin Knor Revúcka vrchovina
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Mürzsteger Alpen – Göller na snežniciach 03/03/20 00:00 nová téma
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) – Východné Alpy (Ostalpen) – Severné Vápencové Alpy (Nördliche Kalkalpen) – Mürzstegerské Alpy (Mürzsteger Alpen)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1766 m n. m. – Göller

  • min: 930 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 900 m

  • klesanie: 900 m

 • Vzdialenosť
  • 13 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 12.01.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 47.821 ° SŠ
   dĺžka: 15.4671 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 47.821 ° SŠ
   dĺžka: 15.4671 ° VD
   » Mapa

0.29 (0.11)