Starostlivosť o obuv
PR

Starostlivosť o obuv

sponzorovaný článok 03.08.20 Prečo by sme mali obuv ošetrovať? Ošetrovanie obuvi plní niekoľko funkcií. Jednou nich je odstránenie nečistôt a zachovanie pôvodného vzhľadu, teda estetické hľadisko. Druhou je zachovanie vodoodpudivosti povrchu, čo je veľmi dôležité pre priedušnosť obuvi s vodeodolnou membránou – teda udržanie funkčnosti. Tretia, a možno najdôležitejšia funkcia, je zaistenie dlhej životnosti. Udržanie vláčnosti usne je z tohto hľadiska jednou z priorít, pretože stvrdnutá useň môže poškodiť švy a pri ohýbaní aj praskať.

Materiály

Na zvršok obuvi sa väčšinou používa prírodná useň kvôli odolnosti a trvanlivosti. Pritom vrchná useň (full grain) je odolnejšia než štiepenka (split leather). Topánky zo syntetickej usne sú obvykle ľahšie a menej nasiakavé a textilné topánky sú priedušnejšie. Všetky tieto materiály môžu byť vo zvršku topánky kombinované.

Prírodné usne pre outdoorovú obuv sa vyrábajú obvykle z kože z hovädzieho dobytka tzv činením a štiepením. Pri činení sú z kože odstránené živočíšne tuky a sú nahradené syntetickými tukmi. Tie musia zaistiť jednak zníženie trenia medzi kolagénovými vláknami, aby useň bola ohybná a vláčna, a jednak vodoodpudivost, tedy tzv. hydrofobizáciu. Pri štiepení je useň rozdelená na vrchnú a spodnú časť. Spodnú časť nazývame štiepenka alebo semiš a poznáme ju podľa „chlpatého“ povrchu. Vrchná časť je z vonkajšej strany hladká a ak ju jemne prebrúsime, získa matný vzhľad a hovoríme jej nubuk. Ak použijeme vnútornú stranu ako lícovú, je povrch „chlpatý“ a usni hovoríme velur. Vonkajšia „chlpatá“ strana veluru alebo semiša lepšie prijíma impregnáciu.

Ako obuv ošetrovať?

Odstránenie nečistôt z povrchu obuvi sa najlepšie robí za sucha kefou alebo za mokra vlhkou handričkou bez detergentu. Komerčné penové čističe minimalizujú namočenie. Obsahujú jemný detergent, a vyžadujú finálne otrenie vlhkou handričkou bez detergentu. Textilnú obuv síce možno vyprať, ale silné detergenty a zvýšená teplota môžu poškodiť lepené prvky zvršku. Useň je vypraním odmastená a znehodnotená.

Na impregnáciu outdoorovej obuvi by sme nemali používať bežné krémy na obuv, lebo obsahujú živočíšne tuky, ktoré useň nadmerne zmäkčujú. To, čo je vhodné pre vychádzkovú obuv, nie je z hľadiska životnosti vhodné pre turistickú obuv do terénu. Impregnácie podľa zloženia rozdeľujeme na prípravky na báze voskov, silikónové prípravky, fluorokarbónové prípravky a prípravky s využitím nanotechnológií.

Prípravky na báze voskov reprezentuje napríklad SNOSEAL od americkej firmy ATSKO. Hlavnou zložkou zaisťujúcou premazanie usne a zároveň aj jej vodoodpudivosť je včelí vosk, doplnený o tekuté rozpúšťadlo uľahčujúce aplikovanie prípravku. Výhodou voskov je veľmi kvalitná a dlhodobá funkčnosť impregnácie (až 1 mesiac používania topánky). Nevýhodou je zmena farby topánky (výrazne useň stmavujú) a zmena matného povrchu na lesklý. To pochopiteľne nevadí u čiernych topánok z hladkej usne.

Prípravky na báze silikónových zlúčenín

Silikónové prípravky majú vysokú schopnosť odpudzovať vodu a veľmi dobrú adhéziu. Ich tekutosť pri izbovej teplote uľahčuje preniknutie do štruktúry usne, ale majú aj nevýhodu v tom, že prípravok postupne prenikne až na vnútornú stranu usne. Ak máte obuv s nepriepustnou membránou, prípravok sa dostane až k membráne, na ktorej trvalo uľpie a zníži jej priedušnosť. Preto firma GORE silikónové impregnácie na výrobky s membránou zakazuje. Prípravky stmavujú useň menej než vosky, ale zachovávajú matný vzhľad. Treba ich používať po každých 7-14 dňoch nosenia obuvi.

Fluorpolymerové (fluorokarbónové) prípravky

Táto impregnácia bola vyvinutá pôvodne ako ochrana pred škvrnami na textile, pretože odpudzuje nielen vodu, ale aj oleje. K jej trvanlivému uľpeniu je potrebná jej polymerácia, ku ktorej dochádza za teploty približne 150 °C. To je možné zaistiť pri výrobe tkanín, ale nie u obuvi. Na obuvi je doba životnosti impregnácie výrazne nižšia, impregnáciu je potrebné opakovať po 7 dňoch nosenia a po každom namočení obuvi. Voda totiž fluorpolyméry vyplavuje. Ich výhodou je, že nemôžu uľpieť na membráne, a že nemení farbu ani matnosť usne. Prípravky, ktoré na ošetrovanie obuvi dodáva firma LOWA, sú na báze fluorpolymerov.

Prípravky s využitím nanotechnológií

Neprenikajú do hĺbky usne, uľpievajú len na povrchu. Preto nezaisťujú premazanie kolagénových vlákien. To sa musí zabezpečiť pred aplikáciou nanoprípravku. Mechanizmus odpudzovania vody je u nanoprípravkov daný štruktúrou, ktorú na povrchu vytvoria. Ich nevýhodou je krátka doba účinnosti a nutnosť dvojkrokovej aplikácie až po premazaní obuvi.

--
Pozn. redakcie: Tento text je PR článok zadávateľa. Neprešiel jazykovým ani redakčným spracovaním a nemusí vyjadrovať názor redakcie HIKING.SK.
Najnovšie články
 
Správa Sedlá a štíty sú pod snehom, bez mačiek a cepína tam nechoďte Oddnes sú v Tatranskom národnom parku otvorené všetky turistické značené chodníky. Trasy cez vysokohorské sedlá a na štíty však ležia pod snehom. Ísť nad turistické chaty bez zimného výstroja neodporúča Horská záchranná … » celý článok dnes Soňa Mäkká Správy
Túra Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné Šišoretné je neznačený hrebeň v rázsoche Slepého vrchu medzi Klokočinou a Bolehlavom. Veľakrát som sa motal v okolí peši aj na bicykli, ale nikdy som sa nedostal na tri vrcholy s ... » viac včera Pavol Timko Malé Karpaty
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov ... » viac 13/06/21 Peťo Nový Volovské vrchy
Najnovšie články autora
 
PR Cestujte autom bezpečne – poistite si ho v Unione Teplejšie počasie, uvoľnenie protipandemických opatrení i blížiaca sa dovolenková sezóna – to všetko sú dôvody, ktoré lákajú ľudí užiť si voľné dni mimo domu. Či už sa chystáte autom na dovolenku k moru alebo len na … » celý článok 30/05/21 sponzorovaný článok
PR Ideálna desiata na turistiku Hlad, únava alebo dokonca svalové kŕče. Všetky tieto problémy dokážu pekelne znepríjemniť akúkoľvek túru. Dobrou správou je, že im môžete úspešne predísť pomocou kvalitnej ... » viac 23/05/21 sponzorovaný článok Varenie a jedlo
PR ADAMSPORT otvára 19. 4. 2021 novú predajňu v Ružomberku ADAMSPORT.EU otvára v pondelok 19. 4. 2021 svoju novú a väčšiu predajňu v Ružomberku na Bystrickej ceste. Aj vďaka vašej podpore a záujmu sme sa rozhodli prebudovať náš "base camp", ... » viac 18/04/21 sponzorovaný článok Obchody
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
0.74 (0.32)