Patria z chodníka medzi Štrbským a Popradským plesom
Túra

Popradské pleso – zimná vychádzka

02. 01. 2021
Pár ukradnutých dní z predsviatočného zhonu mesta a k tomu tatranský vzduch, hmla, slniečko, všetko spolu. Snehu skoro nič. Aj tak to vie byť všetko krásne a čarovné. Jeden deň Zamkovského chata v skoro jarnej scenérii, a potom opatrné sneženie a dnes chuťovečka v podobe vychádzky na Popradské pleso s vŕzgajúcim snehom pod nohami. Cieľ spomínaný na Hikingu veľakrát, no pripomeniem vám ho, aby ste naň nezabudli. Čo mi chýbalo? Iba niektorý z vnúčikov ako doprovod.

Trasa

Zastávka TEŽ Popradské pleso – Popradské pleso, Majláthova chata – Trigan – Helios – Štrbské Pleso TEŽ

Z poloprázdnej TEŽ-ky vystupujem o 9.45 h na zastávke Popradské pleso. Nadýchnem sa, usmejem sa sama pre seba do rúška, čo mám na tvári a pomaly vykročím. Okolo mňa iba chudobná snehová pokrývka a ľudoprázdno. To mám veľmi rada. Pomaly smerujem po asfaltke hore. Rúško zložím. Premostím riečku Poprad. Scenéria sa mení, najprv otvorená časť, miniem odbočku Holá úboč a potom vyššie sa cesta vnorí do lesa. Okolo mňa prejde osem cyklistov, zvládajú to vlastnou silou.

Cesta stúpa, obkolesená je vysokými ihličnatými stromami, jedna z mála častí Tatier, ktorú vetrová kalamita v novembri 2004 aspoň čiastočne ušetrila. Prejdem mostíkom nad potokom Krupá a o pár metrov je v prudkej zákrute besiedka, kde si dám malú pauzu na šálku čaju z termosky a spokojne pokračujem ďalej. Som v polovici etapy. Po niekoľkých ďalších serpentínach sa les začína otvárať a je tu Popradská poľana. Oproti spomínaná skupina cyklistov naberá zjazdársku rýchlosť, a tak sa radšej upracem na kraj. Odbočka k symbolickému cintorínu pod Ostrvou je uzavretá, vrátane žltej značky vedúcej k Popradskému plesu. Zato sú predo mnou krásne výhľady na hrebene Mengusovskej doliny.

Popradské pleso

Štvrté najväčšie tatranské pleso, jeho najväčšia hĺbka je 40 metrov a vyteká z neho potok Krupá. Som v nadmorskej výške 1494 metrov. Oproti ide rodinka so sánkami, snehu je už toľko, aby sa mohli spustiť dolu cestou.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Pokračujem po otvorenej asfaltke k horskému hotelu Popradské pleso, z detstva si ho pamätám ako Chatu kapitána Morávku. Pleso je pokryte snehom a celá tichá atmosféra je naozaj čarovná. Napočítam asi šesť turistov. Nasadím si rúško. Prejdem k Majláthovej chate, kde podľa pravidiel funguje iba okienko, no cesnačku a šálku kávy si doprajem na slnečnej terase. Pokochám sa a hotujem sa ďalej.

Zimnou cestou na Štrbské Pleso

Pôjdem po zimnej ceste, teda po zelenej značke. Neposkytuje toľko krásnych výhľadov na okolité štíty, no je čarovná zasneženými ihličnatými konármi stromov, snehovými čiapočkami na kameňoch v Hincovom potoku. Potok je na niektorých miestach pokrytý ľadom, vidím aj stopy topánok v čerstvom snehu, niekto prešiel na druhú stranu, no na to nenaberiem odvahu. Chodník je miestami úzky, miestami sa rozšíri a vyrovná, každý kúsok ma niečím milo prekvapí. Počujem dokonca spievať vtáčiky, asi sa spevom zohrievajú a ďakujú slniečku za teplé lúče. Takto si hopkajúc prídem k rázcestiu zimnej a letnej cesty - Trigan. Pomaly klesám na posledný úsek k Štrbskému plesu. Míňam niekoľko zástaviek náučného chodníka, ktorý pokračuje letnou cestou. Volá sa Lesom medzi Plesom a plesom.

Na jednom z panelov si prečítam verš z pera Svetozára Hurbana Vajanského:

"Hory, hory, naše hory,
milujem vás vrele,
máte moju dušu celú,
máte srdce celé.

Či vás dažde obmývajú,
či vás slnko hreje,
či sa na vás oblak mračí a
či mesiac smeje."

Štrbské pleso

Po pravej ruke vidím ako na dlani celý lyžiarsky areál, zjazdovka je upravená, lyžiari zatiaľ nikde. Spustiť by sa mala zajtra. Na bežeckom okruhu vidno zopár bežkárov ako takých mravčekov. A som pri rázcestníku Pod Heliosom, vľavo sa radšej nepozerám, na rozpadnutý, kedysi najmodernejší tatranský liečebný dom je smutný pohľad. Vyberám rúško. Prejdem k Štrbskému plesu. Je tu hodne živo. Je vidno, že sa začína víkend. Najmä rodinky s deťmi sa tu tešia aspoň s minimom snehovej pokrývky. No ja sa tu nemám veľmi chuť zdržiavať. Urobím iba dve fotky. Zopár reštaurácii je otvorených, no predávajú iba cez okienko. Terasy boli pred tromi dňami veľmi pekne pripravené, stoly v dostatočnom odstupe, stoličky s kožušinami a dekami, ohrievače. Nuž snáď to nebude trvať večne. Parkoviská sa zapĺňajú, zajtra bude asi veselo pri otvorených zjazdovkách. Upaľujem na stanicu, TEŽ-ka mi ide o 15 minút. Je skoré popoludnie, tak je ešte poloprázdna.

Záver

Teším sa z tepla v električke a obdivujem inverziu pod cestou. V Smokovci vystupujem do mlieka, vidno tak na 50 metrov. Tak to som si dnes naozaj nemohla vybrať lepší program.

Fórum 1 príspevok
Popradské pleso – zimná vychádzka 04/01/21 19:06 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Túra Popradské pleso – zimná vychádzka Pár ukradnutých dní z predsviatočného zhonu mesta a k tomu tatranský vzduch, hmla, slniečko, všetko spolu. Snehu skoro nič. Aj tak to vie byť všetko krásne a čarovné. Jeden deň Zamkovského chata v skoro jarnej scenérii, a potom opatrné sneženie a dnes chuťovečka v podobe vychádzky na Popradské pleso s vŕzgajúcim snehom pod nohami. Cieľ spomínaný na Hikingu veľakrát, no pripomeniem vám ho, aby ste naň nezabudli. Čo mi chýbalo? Iba niektorý z vnúčikov ako doprovod. 02/01/21 Daniela Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Tematínsky hrad a Tematínska lesostep Alebo mrazivý novembrový slnečný kúpeľ. Sobotnú ozdravnú vychádzku sme si naplánovali v papučiach a s teplým čajom v piatok večer. Kubko navrhol hrad Tematín v Považskom Inovci, ktorý je od Bratislavy približne hodinku jazdy autom. Aby sme sa aj zahriali, pôjdeme z obce Lúka a späť cez Tematínsku lesostep. Vyzerá to aj na chôdzu mimo lesa, čo bude v predpovedanom chladnom počasí príjemné. Rada sa pridávam. 03/12/20 Daniela Mäkká Považský Inovec
Túra Na Čachtický hrad a Veľký Plešivec s deťmi Po minulotýždňových doslova monzúnových dažďoch tento víkend opäť nesľubuje ideálne počasie na turistiku. No aj naši dvaja turisti vedia, že neexistuje zlé počasie, iba zle vybavený turista. S týmto heslom v sobotu ráno chalani mudrujú nad mapou hradov západného Slovenska. Nedosiahnutých cieľov je v nej ešte veľa. Máme záujem o miesta, kde nestretneme veľa ľudí. No okrem hradu by sme sa radi pekne prešli, predýchali pľúca, čo je v "rúškovej" dobe veľmi potrebné. S maminou si balia batohy a ja sa s radosťou pripájam. 29/10/20 Daniela Mäkká Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Šiklóš, Horšianska dol., Svätý Kríž a Krížny vrch Regióny Tekov a Hont sú rajom pre cyklistiku a cykloturistiku. Nachádza sa tu množstvo cestičiek s minimálnou premávkou, v pestrom (rovinatom, zvlnenom aj kopcovitom) teréne a v obklopení atraktívnej krajinnej scenérie. Popri trasách je množstvo prírodných, kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sú zatiaľ neobjavené pre masy turistov. Navyše tu počasie po väčšinu dní v roku praje bicyklovaniu. dnes Jakub Mészáros Štiavnické vrchy, Podunajsko
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich malých výletníkov pripadá do úvahy. Skomplikujeme to podmienkou, aby išlo o miesta, ktoré sme zatiaľ nenavštívili. Ani rodičia. A vyšla nám Ráztoka. včera Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Sľubica a skalné mestečko Sokolica Predpokladám, že takmer každý turista zo Šariša či Spiša dobre pozná jeden z najkrajších výhľadových bodov pohoria Branisko – Sľubicu. Avšak článok nebude len o samotnej Sľubici. Bola skôr akousi povinnou jazdou, keďže sme sa pohybovali v jej okolí, naším hlavným cieľom však bolo menej známe skalné mestečko Sokolica blízko Skalnej brány pri Rajtopíkoch. včera Stanislav Ďurica Branisko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Popradské pleso – zimná vychádzka 04/01/21 19:06 1 príspevok
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Východné Tatry - Vysoké Tatry (Tatranský národný park)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1526 m n. m. – rázc. nad Popradským plesom

  • min: 1253 m n. m. – TEŽ Popradské pleso

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 400 m

  • klesanie: 331 m

 • Vzdialenosť
  • 9 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 11.12.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 49.12637 ° SŠ
   dĺžka: 20.07513 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.11918 ° SŠ
   dĺžka: 20.0626 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Majláthova chata, horský hotel Popradské pleso

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Štrbské Pleso (vlak TEŽ, bus, zubačka, parkoviská) - Popradské pleso (vlak TEŽ, bus, parkovisko)
   Štrbské Pleso (vlak TEŽ, bus, zubačka, parkoviská)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.27 (0.71)