Turistický batoh Fjällräven Singi 28
Recenzia

Turistický batoh Fjällräven Singi 28

27. 01. 2021
Batoh s netradičným vzhľadom, odolnými materiálmi, masívnym chrbtovým systémom a vyberateľným bedrovým pásom. Vhodný na trojsezónnu jednodňovú turistiku, keď toho so sebou potrebujete viac. Príjemným detailom je celorozopínací predný diel, ako aj možnosť dokúpenia prídavných vreciek.

Dizajn a materiály

Vzhľad je na prvý pohľad netradičný. Farebnosťou sa bude hodiť najmä do lesa ľuďom, ktorí nechcú pútať pozornosť a radšej splynú s prostredím. Dizajnovo je na pomedzí outdooru, retrovzhľadu a rybársko-poľovníckeho vybavenia. Taká je nakoniec celá kolekcia Singi, do ktorej batoh patrí.

Výrazným prvkom sú malé očká na bokoch a na prednom dieli batohu. Pripomínajú d_aisy-chain_ z technickejších batohov, no zmestia sa do nich len menšie karabíny a aj pri ich zapínaní je jasné, že toto nie je účelom. Tým je možnosť pripnúť bočné a čelné doplňujúce vrecká, ktoré sa predávajú samostatne.

Hlavným materiálom je G-1000, ktorý Fjällräven v rôznych vyhotoveniach používa pri väčšine svojich produktov. Tu je použitý variant HeavyDuty Eco S. Husto tkaná látka je zmesou recyklovaného polyesteru (65 %) a biobavlny (35 %). Je ošetrená prírodným voskom proti vode, no nejde o nepremokavý materiál. Dno je zo 100 % nylonu s hrúbkou 500D.

Voskovanie je možné dodatočne obnovovať. Či už svojpomocne (vosk sa predáva samostatne) alebo to za vás spravia v niektorej outdoorovej predajni za malý poplatok. Odolnosť voči vode sa zlepší, no do dažďa aj tak treba pláštenku, ktorá je dodávaná s batohom.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Chrbtový systém a bedrový pás

Na malý 28-litrový batoh je chrbtový systém veľmi robustný. Ak by tento systém mal 40-litrový batoh, stále by to v pohode postačovalo. Myslím, že ani nie možné toľko do batoha naložiť, aby sa potenciál chrbtového systému naplno využil.

Chrbta sa dotýka na celej svojej ploche a aby sa sa pot dobre odvádzal, je pokrytý meshom. Vystužený je hrubým plastovým panelom, ktorý je navyše doplnený o dvojicu duralových výstuh.

Ramenné popruhy sú anatomicky tvarované, široké a dostatočne vyplnené pre pohodlné nosenie aj väčšej záťaže. Do batoha sú kotvené ďalej od seba, takže ani na širšom chrbte sa nebude batoh nosiť nepohodlne.

Bedrový popruh je rovnako stavaný akoby na výrazne väčší batoh. Je široký, pohodlne polstrovaný, vie efektívne prenášať hmotnosť do bedier. Na jeho bokoch sú rozmerné vrecká, ktoré čiastočne vynahrádzajú absenciu iných vonkajších vreciek.

Výhodou je možnosť odopnúť bedrový pás a nenosiť ho s batohom. To sa môže hodiť, ak by batoh niekto chcel používať do mesta alebo do práce.

Výbava

Vonkajšie členenie batoha je strohé. Sú tu len očká na pripevnenie dodatočných vreciek, ktoré si treba kúpiť samostatne (nemám ich). Jedinou drobnou vychytávkou je elastická šnúra na prednom dieli na pripevnenie mikiny alebo bundy.

Do hlavnej a jedinej komory sa dostanete cez rozmerné zipsovanie, ktoré ide skoro po celom obvode batoha. Ľahko je tak prístupná ktorákoľvek časť batoha. Buď viete, kde čo máte a otvoríte len príslušnú časť, alebo batoh položíte na zem a celý rozzipsujete.

Predný diel na rubovej strane má dve vnútorné vrecká. Jedno z nich s plnou látkou a druhé so sieťovinou, cez ktorú dobre vidno, čo je vnútri.

Batoh nemá štandardný vrchlík, ale rozmernejšie vrecko, do ktorého sa dostanete zvonka cez zips v mieste, kde by bol štandardný vrchlík. Vnútorný rozmer je približne rovnaký. Je však pevnou súčasťou predného dielu, ktorý sa dá celý odzipsovať.

Vnútri je ešte vrecko na vodný rezervoár. Keďže chrbtová výstuha je viac-menej rovná a vrecko má obdĺžnikový tvar, dá sa použiť aj na notebook veľkosti 13 palcov. To je dobré pre tých, ktorí by batoh chceli používať na dochádzanie do práce. Vzhľadom na orientáciu batoha takéto použitie veľmi nepredpokladám.

Napriek masívnemu chrbtovému systému, ktorý by si ľahko poradil s lyžami či snežnicami, tento batoh na takéto zimné účely nie je vhodný. Nemá totiž možnosti pripevnenia zimného výstroja. Na bokoch je len po jednom kompresnom popruhu.

Skúsenosti z používania

Batoh som nosil počas jari, leta aj jesene ako svoj hlavný jednodňovkový batoh, aby som ho vyskúšal pri rôznych aktivitách. Veľmi sa mi páči robustný chrbtový systém. Vďaka tomu sa mi nosil pohodlne, aj keď som ho poriadne nabalil. Zároveň vďaka hrubému plastovému dielu ma do chrbta nič netlačilo bez ohľadu na to, či som si dával pozor pri balení alebo nie.

Oceňujem, že tvarovo je batoh užší a menej hlboký, no o to dlhší. Mám dlhý chrbát a pri batohoch tejto veľkostnej kategórie sa stáva, že spodná časť mi končí ledva v páse. Tento batoh ide pekne až k bedrám, takže bedrový pás padne tam, kam patrí.

Na bedrovom páse som si obľúbil veľké vrecká. V jednom z nich nosím skladací pohárik fold-a-cup, vreckový nožík a tyčinku. V druhom mávam druhý objektív, väčšinou kompaktný teleobjektív (k mikro 4/3 systému), ktorý sa do vrecka presne zmestí.

Najviac mi chýbalo vonkajšie vrecko na umiestnenie fľaše. Preto som s batohom nosil v lete hydrovak. V poslednom čase hadičku veľmi neobľubujem, no bez vonkajšieho vrecka (možné dokúpiť) je lepšia ako dehydratácia.

Batoh som mal zopárkrát aj pri dochádzaní do práce na bicykli. Ramenné popruhy sú dostatočne dlhé, aby som batoh spustil nižšie a zároveň bedrový pás umožnil pevné prichytenie. Do vnútorného vrecka presne pasuje 13-palcový Macbook. Celkovo však bolo cítiť, že toto nie je pravé použitie pre tento batoh.

Príjemná drobnosť je, že batoh po položení na zem stojí. Je to vďaka rovnému dnu. Veľa batohov tejto veľkosti má dno riešené tak, že ak batoh neopriete, spadne.

Záver

Batoh Fjällräven Singi 28 je dizajnom aj usporiadaním pomerne výstredným trojsezónnym turistickým batohom. Vďaka svojej farebnosti ale nekričí a hodí sa do lesa a iných húštin, ak nechcete byť na očiach.

Vzhľadom na robustný chrbtový systém ho možno odporučiť aj pre nosenie väčšej záťaže, no zároveň na to nemá príslušný objem. Vďaka predimenzovanosti, ako aj hrúbke materiálov, možno očakávať veľmi dlhú životnosť. Na oplátku má však vyššiu hmotnosť.

Odporúčam si s batohom zaobstarať aspoň jedno bočné vrecko pre umiestnenie fľaše z vonkajšej strany.

Fórum 7 príspevkov
Turistický batoh Fjällräven Singi 28 27/01/21 17:10 7 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Podcast O Zbojníckej chate s chatárom Mikim Knižkom Od 17-tich rokov bol horským nosičom. Neskôr sa odsťahoval do Kanady, kde pôsobil v miestnych horách. Po tom, ako sa stal horským vodcom, sa vrátil na Slovensko a do Kanady vodil klientov na heliskiing. Koncom roka 2020 prebral Zbojnícku chatu. V Hiking podcaste sme sa s ním rozprávali o tom, ako zladí svoj život horského vodcu s chatárčením a čo chata v blízkej dobe urgentne bude potrebovať. Odporučí aj svoje obľúbené skialpové túry v Malej Studenej doline vhodné pre stredne zdatných skialpinistov. 09/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Recenzia Hardshell bunda Skogstad Kirkestinden a páperovka Salen Nepremokavá 2,5-vrstvová membránová bunda so všestranným využitím celoročne na turistiku a v zime na skitouring. Testujem ju zároveň s ľahkou páperovou bundou, s ktorou tvorí dobré kombo na lyžiarske túry. 03/03/21 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Podcast O Chate gen. M. R. Štefánika s Igorom Fabriciusom V 29. epizóde sme privítali pri mikrofóne chatára z nízkotatranskej chaty gen. M. R. Štefánika pod Ďumbierom. Rozprávali sme sa o histórii chaty, pôvode jej názvu, o turistoch v minulosti a dnes, o panoramatickej kadibúdke, o Halašovej jame, o plánovanej rekonštrukcii, ale aj o vplyve pandémie na chod chaty. 21/02/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Biely kríž a traily nad Bratislavou S istým zveličením by sa dalo povedať, že všetky bratislavské cyklotrasy vedú na Biely kríž. Toto miesto na hrebeni Malých Karpát je medzi cyklistami veľmi obľúbené. Zašportujete si, zároveň sa nezničíte, a na prístup si môžete vybrať od asfaltových cez lesné cesty až po traily pre horské bicykle. dnes Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra Ponad Banskú Štiavnicu Tento článok som nemal napísať. To neznamená, že nemal vzniknúť. Mal. Len ho mal napísať niekto iný. No zo subjektívno-objektívnych príčin nevznikol. A mne bolo tak ľúto, že zostala prechádzka neopísaná. Deň strávený v peknej krajine s veľkým poznávacím potenciálom si to nezaslúžil. Aby sa konala, trošku som nevravel pravdu. Sľúbil som len mestskú turistiku maximálne len za plotmi záhrad posledných domov historického mesta. Ani klamstvo to nebolo, maximálne len polopravda. Síce je to otázka poloprázdneho a či poloplného pohára. No pravdou je, že celú dobu sme sa totiž od urbanizovaného priestoru ďaleko nedostali. včera Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Podcast O Zbojníckej chate s chatárom Mikim Knižkom Od 17-tich rokov bol horským nosičom. Neskôr sa odsťahoval do Kanady, kde pôsobil v miestnych horách. Po tom, ako sa stal horským vodcom, sa vrátil na Slovensko a do Kanady vodil klientov na heliskiing. Koncom roka 2020 prebral Zbojnícku chatu. V Hiking podcaste sme sa s ním rozprávali o tom, ako zladí svoj život horského vodcu s chatárčením a čo chata v blízkej dobe urgentne bude potrebovať. Odporučí aj svoje obľúbené skialpové túry v Malej Studenej doline vhodné pre stredne zdatných skialpinistov. 09/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Turistický batoh Fjällräven Singi 28 27/01/21 17:10 7 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Fjällräven

 • Model
  • SIngi 28

 • Typ
  • turistický batoh vhodný na jednodňovky

 • Materiály
  • G-1000 HeavyDuty Eco S – 65 % recyklovaný polyester, 35 % biobavlna

 • Hmotnosť
  • 1400 g

 • Základná litráž
  • 28 l

 • Páči sa mi
  • robustné materiály, predimenzovaný chrbtový systém, pohodlný bedrový pás, veľké vrecká na bedrovom páse, vnútorné členenie batoha, veľké zipsovanie do hlavnej komory, pláštenka

 • Nepáči sa mi
  • doplnkové vrecká sa kupujú samostatne, súčasťou mohlo byť aspoň jedno bočné vrecko

 • Infocena
  • 189 € – odporúčaná MOC

 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1 (0.39)