Barokový most v Jaroveckej bažantnici
Reportáž

Trigonála 2021 (koroverzia)

25. 02. 2021
Trigonála je asi jediný pochod na Slovensku, ktorý sa ide cez hranice troch štátov, odkedy bolo možné najprv chodiť do Rakúska cez colnicu, neskôr luxusne, kde to človeku v teréne vyhovovalo a pre Maďarsko to platilo obdobne. Prišla však covidová doba a po rokoch sa nám zrazu hranice zatvorili, a to nielen medzištátne, ale aj okresné. Akcie zverejnené v Oblastnom turistickom kalendári Malé Karpaty a okolie na rok 2021 rušia turistické oddiely jednu za druhou. Organizátor Trigonály chcel zachovať kontinuitu pochodu, a tak využil možnosť chodiť na turistiku vo vlastnom okrese a pozmenil trasu pochodu.

Tip na výlet v okrese Bratislava

Trasa

Bratislava-Čunovo, krčma Furmanka – Trojmedzie HU-A-SK – Dlhé polia – Dlhé oráčiny – Horné Dlhé – Jarovská bažantnica – Kopčianska ulica – ŽST Petržalka – Petržalka, Pečnianska ulica

Pred týždňom som bol na fleku T. O. Pohoda pri toteme vzdať úctu zomrelému kamarátovi, Ringovi z kapely Pekaringo. Motal som sa masívom Devínskej Kobyly od Zlatých schodov mimo TZT, ba aj akýchkoľvek vychodených cestičiek a užíval som si prírodu sám. Pri návrate do civilizácie som však zostal šokovaný doslova stovkami áut a prvomájovým sprievodom ľudí na rozhľadňu na vrchole Devínskej Kobyly. Ľudia zrazu namiesto uzatvorených nákupných centier vyrazili do prírody.

Pozmenená a mrazivá Trigonála

Na Trigonálu som nahral a poslal zvukovú pozvánku do rádia Regina Západ a bol som zvedavý, koľko turistov príde. Moje predpoklady sa splnili a v sobotu 16.1.2021 sa nás na štarte, kde zvyčajne býva cieľ, zišlo ledva pätnásť. Vzorne zahalení sme v rozostupoch obdržali štartovnú listinu a vypočuli si popis novej trasy.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Ráno bolo mrazivé, navyše celú noc drobne snežilo a mal fúkať nepríjemný vietor. Nuž sme sa veľmi nezdržiavali a po dvojiciach či osamotene vybrali smerom k Trojmedziu po červenej. Všetci sme sa vytešovali z prítomnosti kamarátov a hoci sme boli rozťahaní, terénom zneli vtipy a samozrejme komentáre k aktuálnej politickej, zdravotníckej a inej situácii.

Ako prví dorazili k odbočke červenej z cesty do poľa Majka s Rasťom a ako som ich dochádzal, čudoval som sa, prečo stoja a nejdú ďalej. Veď trasu poznajú! Zrazu som si uvedomil, že asfaltka je prehradená betónovými zátarasami a stoja tam maďarskí policajti s autom. Nechceli ich pustiť ďalej, hoci vôbec nechceli ísť do Maďarska! Mojou úbohou nemčinou som im povedal, že ideme po hranici a po červenej. Či vraj neviem po maďarsky a že musia volať nadriadenému. Kým sa s nimi po maďarsky vybavovala kamoška, zavelil som ostatným, aby na nich kašlali a išli za mnou po pravej strane hraničných kameňov.

Samozrejme, že sme sa pri policajtoch zhrčili, a tak vlastne nám zabránili dodržiavať rozostupy! Prešli sme cez cestu pri zničenej starej colnici a dumali, kade prejdeme cez plot, natiahnutý cez nadchod ponad autostrádu. Napokon sme našli dieru v plote pod svahom, a tak sme cez ňu prešli na svah, prekročili nadjazd, zišli dolu svahom a zase cez dieru v plote sa dostali na poľnú cestu k Trojmedziu. Tým sme sa zase roztrhali a napokon definitívne. Prvá skupinka piatich sme sa dostali k samokontrole pripevnenej na Trojmedzí a keďže fúkal vietor, veľmi sme sa ani nezdržiavali a vykročili po zasneženej signálke smerom k Bergu.

Po bývalej hraničiarskej signálke

Ako si tak vykračujeme, zbadali sme v diaľke pred nami postavičku a kým sme dumali, kto sa sem vybral na prechádzku, vykľul sa z nej Svaťo. Nestihol štart, a tak si to skrátil od zastávky MHD Čunovské jazerá. Spomienkou na 2,5-hodinový telefonát zo strany spoločného známeho "Džídží", kde on v podstate mlčal, načas zmenil rozoberané témy. Hlavne však zaujal správou, že videl asi štyridsať dropov. Ostatní sme videli len kopu zajacov a srniek, ktoré si z uzatvorených hraníc nerobili nič a veselo behali hore dolu.

Niekde za Gajarskými poľami sa nám na obzore po ľavej ruke zjavili veterné elektrárne za rakúskou Pamou (chorvátsky Bijelo Selo). Na normálnej Trigonále ideme poľami pomedzi ne. Samozrejme, že vietor fúkal proti nám, a tak sme sa vcelku potešili, keď sme vyšli na nadjazd ponad autostrádu a potom zašli do lesíka Jarovskej bažantnice. Tam na križovatke cestičiek nás čakali Boris s Vladom. Dostali sme diplomy a nečakajúc na ďalších, vybrali sme sa v trojici ďalej. Zašli sme si pozrieť barokový most. V jeho okolí deti stavali z konárov, vláčených z okolitého lesa, vigvamy.

Vyšli sme von z lesíka, prešli poľom k pásu stromov, kde napodiv nebol vôbec sneh, ale zase sa pod nimi pre húštiny nedalo kráčať. V diaľke však bolo vidno stromoradie a pohľad do mapy potvrdil, že pod ním ide asfaltka. Tak sme vykročili zamrznutým poľom k nemu. Napravo sa nám zase ukázali petržalské paneláky a autá svištiace po autostráde. Odteraz sme už prísne kopírovali hranicu. Po rakúskej strane ide tiež cesta a po nej sa okolo nás prehnalo vojenské auto. S úsmevom som si spomenul na prvú túru T. O. Bjateka z Trojmedzia, kedy nás rakúski vojaci takto odprevádzali od Trojbodu až po colnicu Berg.

Ako vzorne ľudia dodržiavajú nariadenia, sme sa presvedčili, keď sme došli k dvom párom, ktoré stáli každý vzorne na svojej asfaltke a vlastne ponad hranicu sa rozprávali. V normálnej dobe by stáli určite pri sebe na jednej z nich. To sme už na obzore videli železničnú trať, ktorú sme museli prekročiť, aby sme sa dostali na poľnú cestu k bunkru BS8, ak by sme chceli pokračovať až k mostu Lafranconi. Lenže ako sme vyšli na Kopčiansku cestu, zbadali sme za plastovými zábranami, prehradzujúcimi cestu, vojenský stan a rakúskych vojakov. Tak sme si povedali, že ich nebudeme dráždiť pohybom okolo hranice a pobrali sme sa po Kopčianskej smerom k železničnej stanici Petržalka.

Počudovali sme sa vybudovanému autobusovému obratisku a novej zastávke, ale potom sme si všimli rozkopaný terén na ľavej strane, asi sa tu chystá veľká výstavba Kapitulské polia. Je tu aj nový cyklochodník, a tak sa konečne oddelia pešiaci, cyklisti a autá. Ako sme prechádzali okolo bývalej Matadorky, Rasťo spomenul Štefana z bývalej TJ Iskra Matadorka, organizátora DP Dorota. Vraj bude, i keď možno tiež v pozmenenej podobe. Sľúbili sme si dať vedieť novinky ohľadne DP v zvláštnej dobe a kým oni čakali na autobus MHD č. 99, dokráčal som po prvýkrát v živote z DP rovno domov.

Fórum 1 príspevok
Trigonála 2020 (koroverzia) 17/03/21 07:43 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Útulňa Čermáčka pod Vysokou Trampskú búdu neďaleko modrej značky zo Zochovej chaty na Vysokú poznáme s kamarátom roky. Keďže som vedel, že patrí T. O. Vysoká, bolo pre mňa zverejnenie údajov o nej tabu. Predpokladám, že kto sa čo i len trošku túla mimo značených chodníkov v Malých Karpatoch, o nej dobre vedel. Tak ako sme o nej roky vedeli, roky sme sa tam chystali ísť s kamarátom prespať. 09/04/21 Miroslav Svítek Malé Karpaty
Reportáž Trigonála 2021 (koroverzia) Trigonála je asi jediný pochod na Slovensku, ktorý sa ide cez hranice troch štátov, odkedy bolo možné najprv chodiť do Rakúska cez colnicu, neskôr luxusne, kde to človeku v teréne vyhovovalo a pre Maďarsko to platilo obdobne. Prišla však covidová doba a po rokoch sa nám zrazu hranice zatvorili, a to nielen medzištátne, ale aj okresné. Akcie zverejnené v Oblastnom turistickom kalendári Malé Karpaty a okolie na rok 2021 rušia turistické oddiely jednu za druhou. Organizátor Trigonály chcel zachovať kontinuitu pochodu, a tak využil možnosť chodiť na turistiku vo vlastnom okrese a pozmenil trasu pochodu. 25/02/21 Miroslav Svítek Podunajsko
Pozvánka Zimný výstup na Okrúhlu a OTO 24 vrcholov po roku Blíži sa XXIV. ročník Zimných výstupov na vrcholy Malých Karpát. Tento rok na Okrúhlu, neďaleko kláštora Katarínka nad obcou Naháč, ktorý bude 20. 02. 2021. Takto pred rokom som 15. 02. 2020 na XXIII. ročníku Zimných výstupov na vrcholy MK, na kopci Tŕstie, predstavil turistickej verejnosti nový oblastný turistický odznak (OTO) 24 vrcholov MK BSK. 17/02/21 Miroslav Svítek Publicistika
Najnovšie články na titulke
 
Túra Výstup na hiadeľskú Prašnicu Zobudili sme sa do chladného rána, strechy domov boli pokryté námrazou. Pochutili sme si na vajíčkových chleboch a dobre posilnení sme sa presunuli do dedinky Hiadeľ. Banícka osada vznikla v sedle medzi Kozím chrbtom a Prašnicou, ktorým viedla stará cesta spájajúca Horehronie s Liptovom. Prví obyvatelia boli drevorubači, pastieri a baníci. Ťažilo sa tu najmä striebro, zlato a antimón. Známy Hiadľovský krumplovník bol tradičnou obživou Hiadeľčanov. . V Hiadeľskej doline sa nachádza minerálny prameň Hiadeľská kyslá. Rozhodli sme sa vystúpiť na kopec s pôsobivým názvom Prašnica. dnes Tatiana Filipková Nízke Tatry
Túra Slatinský kras: Bukovinská skala, Baské a Dúpna diera Inšpiráciou na túru mi bola kniha Náučné chodníky – severozápad, kde je popísaný náučný chodník z Krásnej Vsi do Slatiny nad Bebravou. Danú trasu som si upravil, pretože som si chcel pozrieť vyhliadkový bod Bukovinská skala, vrch a chatu Baské, tiež jaskyne Dúpna diera a Čertova diera. Vyzbrojený čerstvým negatívnym testom som sa vybral na cestu. včera Tomáš Vohlárik Strážovské vrchy
Túra Podhorie Braniska na jar Pohorie Branisko je známe vďaka najmä starému horskému priechodu a tunelu. No málokto vie, že nielen oddeľuje regióny Šariš a Spiš, ale najmä ma dôsledne severo-južné smerovanie. Jeho hrebeň mám prechodený a aj šarišská časť je mi známa, ale spišská veru nie, a tak ako čerstvý nápad som ho realizoval na jar roku 2019. 13/04/21 Henrich Tomáš Branisko, Šariš

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Trigonála 2020 (koroverzia) 17/03/21 07:43 1 príspevok
Fakty
 • Pohoria
  • Podunajsko: Podunajská nížina - Podunajská rovina

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 141 m n. m.

  • min: 127 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 154 m

  • klesanie: 143 m

 • Vzdialenosť
  • 24 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 16.01.2021

 • Štart trasy
  • šírka: 48.02861 ° SŠ
   dĺžka: 17.19789 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.12961 ° SŠ
   dĺžka: 17.09443 ° VD
   » Mapa

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Bratislava (vlak, bus, MHD č. 91 Most SNP) - Čunovo (bus, MHD)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.95 (0.27)