Cesta na Veľkú homoľu
Túra

Tipy na výlety v okrese Pezinok

04. 03. 2021
Momentálna situácia nám nedovoľuje chodiť na výlety kade-tade, ale len vo svojom okrese. V okrese Pezinok viem nájsť mnoho trás, ktoré ste možno ešte neprebádali a pokiaľ nie ste z okolia Pezinka, tak si neskôr môžete spomenúť na článok a naplánovať si sem výlet. Pozrieme sa bližšie na výlety v okolí Svätého Jura, Pezinka a Modry.

Svätý Jur

Svätý Jur je malebné mestečko medzi Pezinkom a Bratislavou obklopené Malými Karpatmi. Na prvý pohľad sa zdá, že je tu „pár“ výletov, ale v skutočnosti je tu stále čo objavovať. Tí, ktorí to tu poznáte (ale aj nepoznáte), odporúčam vám sa len prejsť pomedzi vinohrady a nájsť si „vlastnú trasu“. Napríklad na vyhliadku - vinohradnícky skanzen. Znie to ako hlúpy nápad, no v skutočnosti je to jedno veľké dobrodružstvo.

Zo značkovaných trás vám odporúčam Veľkomoravské hradisko. Spravte si okruh, na mape je vyznačený fialovou. Je to veľmi krátka, asi šesťkilometrová prechádzka zo železničnej stanice. Pôjdete celý čas po modrej značke a dole môžete pokračovať po asfaltovej ceste smerom na východ, ktorou sa napojíte na cyklotrasu a po nej dole opäť na Neštich. Trasa je dostupná aj pre kočiare či bicykle.

Veľkomoravské hradisko zo Svätého Jura

Veľkomoravské hradisko zo Svätého Jura

Ďalšiu zo značkovaných trás, ktoré nemôžem zabudnúť, je určite na hrad Biely Kameň, nádherné miesto dýchajúce históriou. Z Neštichu na hrad to trvá tak dvadsať minút veľmi pohodového tempa. Pokiaľ ste rýchlejší, tak aj kratšie.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Po žltej značke môžete pokračovať smer Biely kríž, ktorý by som nazvala cyklistickým centrom. Taktiež sa tam dá ubytovať a odporúčam si dať odtiaľ ešte odbočku na Sakrakopec, kde sa nachádza pamätník obetiam najväčšej leteckej tragédie v histórii Česko-Slovenska i Slovenska, ktorá sa udiala v roku 1966.

Z neznačených trás by som vypichla Ostrý vrch. Je to veľmi jednoduchá, nedeľná jurská prechádzka. Ostrý vrch sa nachádza po ceste cez vinohrady alebo cestou z Neštichu, ktoré vedú na „križovatku“, kde sa nachádza, po jursky, Hergotova chata. Na vrchole nájdete len ohnisko a pár kamenných mužíkov. Na mape som vám to zvýraznila fialovou čiarou.

Trasa na Ostrý vrch

Trasa na Ostrý vrch

Za zmienku stojí najmä Jurské jazero, ktoré je národnou prírodnou rezerváciou. Nachádza sa na červenej značke medzi Bielym krížom a Salašom. Zdá sa, že je to jazierko, no v skutočnosti je to plocha s rozlohou až 27 hektárov. Je to jedna z mála vzácností, ktoré sa nachádzajú v Malých Karpatoch.

Pezinok / Limbach

Zo značených trás mám najradšej trasu zo Svätého Jura na Kozí chrbát s odbočkou na Somár, Prepadlé alebo Vyvieračku s cieľom v Pezinku alebo Limbachu. Nie všetky odbočky sa dajú stihnúť v jeden deň, samozrejme, a na každú vedú aj iné cesty. Na Kozí chrbát chodíme rôznymi trasami cez les, ktoré ako Svätojurčania poznáme, ale vedie tam samozrejme aj značkovaný turistický chodník zo Svätého Jura, najprv po modrej na Salaš a odtiaľ po červenej. Z Kozieho chrbta to je na Somár polhodinka, k Prepadlému je to 25 minút, ale aby ste videli miesto, kde sa voda prepadáva do jaskynného systému, prejdite si ešte po modrej asi 20 - 25 minút a prídete k ponoru. Na Vyvieračku, teda miesto, kde voda vyviera z jaskynného systému, je to z Kozieho chrbta približne 20 - 25 minút.

okres Pezinok

okres Pezinok

Na Somár sa dá dostať aj z Pezinskej Baby alebo si môžete dať okruh z Limbachu, po modrej, chvíľu po červenej na Somár a cez Vyvieračku naspäť po žltej.

Na Vyvieračku je to z Limbachu príjemná prechádzka chatovou oblasťou. Cesta je prijateľná aj pre kočiare alebo bicykle.

Čo sa týka Prepadlého, cesta na ňu vedie aj z Košariska - chatovej oblasti za Bielym krížom alebo aj z Jablonového či Lozorna. Avšak Prepadlé nepatrí do okresu Pezinok, na čo treba dať pozor.

Inak, Prepadlé a Vyvieračka patria k najzaujímavejším miestam v Malých Karpatoch, keďže ide o podzemný systém vodného toku. Určite odporúčam ísť si uvedené miesta obzrieť.

Modra

Z Modry z časti Zochova chata mám veľmi rada výstup na Veľkú homoľu či Skalnatú. Veľká homoľa je veľmi nenáročná túra. Zo „Zošky“ k nej vedie turistický chodník najprv cez lyžiarsku zjazdovku a neskôr cez les. Ku koncu je tam väčšie stúpanie, ale nič, čo by ste nezvládli. Na vrchole sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej sú ďaleké výhľady. Na Veľkú homoľu sa dá dostať aj priamo z Modry po modrej alebo z Pezinka, sú to o niečo dlhšie trasy ako zo Zochovej chaty.

Skalnatá je nádherný kopec, ktorý ponúka nezabudnuteľné výhľady. Je to opäť krátka prechádzka s prudkým záverom do kopca. Cesta vedie po žltej na Čermákovu lúku a odtiaľ je to asi polhodinka po červenej na Skalnatú.

Určite nie som najskúsenejší turista na odporúčanie výletov, ale toto sú moje naj výbery, ktoré na okolí rada stále dookola opakujem. Sú to jednoduché výlety, možno až priam prechádzky, ale dá s nimi ľahko experimentovať, kombinovať medzi sebou a vedia vzniknúť, pekne dlhé výlety s nádhernými scenériami a je to jedna báseň.

Fórum 2 príspevky
Tipy na výlety v okrese Pezinok 22/03/21 10:28 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Tipy na výlety v okrese Pezinok Momentálna situácia nám nedovoľuje chodiť na výlety kade-tade, ale len vo svojom okrese. V okrese Pezinok viem nájsť mnoho trás, ktoré ste možno ešte neprebádali a pokiaľ nie ste z okolia Pezinka, tak si neskôr môžete spomenúť na článok a naplánovať si sem výlet. Pozrieme sa bližšie na výlety v okolí Svätého Jura, Pezinka a Modry. 04/03/21 Agnesa Baroková Malé Karpaty
Túra Naše dobrodružstvo naprieč Malými Karpatmi Nad hrebeňovkou Malých Karpát sme premýšľali od minulého roku a tento rok sme ju zrealizovali. Popravde, ani som nečakala, že tak skoro sa jej dočkám. Najprv sme hľadali termín, ktorý bol pre nás zo začiatku orieškom, no nakoniec sme sa zhodli a túra prebehla 3. - 7. júla. Potom sme hľadali trasy, miesta na stanovanie a najmä pitné pramene. Vypracovali sme trasy cez TuristickaMapa.sk a tabuľku s jedlom. Batohy sme si nabalili tak, aby sme to zvládali niesť. Čiže voda, nejaké oblečenie, prvá pomoc, jedlo a spací vak s karimatkou. A stan. A mohlo sa vyraziť! 03/08/20 Agnesa Baroková Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Túra Velická dolina Velická dolina je témou deviatej časti série Tatranské doliny. Nachádza sa v strednej časti Vysokých Tatier, priamo pod Gerlachovským štítom. Ohraničujú ju dve rázsochy odpájajúce sa z hlavného tatranského hrebeňa. Zo západnej strany je to rázsocha Gerlachovského štítu a z východnej strany rázsocha Bradavice s pokračovaním cez hrebeň Granátových veží. V jej zadnej časti ju uzatvára úsek hlavného hrebeňa medzi Zadným Gerlachom a Východnou Vysokou, s najnižším bodom v sedle Poľský hrebeň. Hlavnou prírodnou atrakciou doliny je Velické pleso, ktoré dopĺňajú vyššie položené Kvetnicové pliesko a Dlhé pleso. dnes Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry
Prístrešok Predky pod Sľubicou Na Branisku a v sesterskom pohorí Bachureň, ktoré lákajú fajnšmekrov na trojdňovú túlačku hrebeňom, donedávna chýbalo v jeho južnej časti, miesto na skrytie či na prespanie. No už pred pár rokmi som si všimol kostru prístreška. včera Henrich Tomáš Branisko
Príbeh Slovenské brandy a poľská wiśniówka Viac rokov som plánoval túru hornou Oravou. Prejsť si po najsevernejších hraniciach okruh od Babej hory po Pilsko. Pred 4 rokmi mi to nevyšlo preto, že som sa spoliehal na ľudí, ktorí mali ísť so mnou. Dovolenka bola vybavená, chuť objavovať na najvyššom stupni, ale podvečer túry to zvyšok partie vzdal a ostal som doma. Samému sa mi vtedy chodiť ešte veľmi nechcelo, aspoň nie takto ďaleko. O dva roky je situácia výrazne iná a nerobí mi problém vyraziť aj na viac dní sám. Leto vrcholí a rozhodujem sa, že idem do toho. 14/05/21 Martin Birka Príbehy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Tipy na výlety v okrese Pezinok 22/03/21 10:28 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Malé Karpaty (CHKO Malé Karpaty)

 • Počet dní
  • 1+

 • Nadmorská výška
  • max: 709 m n. m. – Čmeľok

  • min: 170 m n. m.

 • Vzdialenosť
  • 6-20 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 2020

 • Štart trasy
  • šírka: 48.25168 ° SŠ
   dĺžka: 17.21511 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.25162 ° SŠ
   dĺžka: 17.21524 ° VD
   » Mapa

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Pezinok (vlak, bus) - Modra (bus)
   Svätý Jur (vlak, bus)
   Limbach (bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.23 (0.72)