Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Recenzia Online aktualizácie turistického atlasu

Od vydania turistického atlasu z dielne českého vydavateľa máp SHOCart uplynulo už viac ako jeden a pol roka. Za ten čas sa v teréne mnohé zmenilo a preto treba atlas aktualizovať. Aby nebolo nutné kupovať komplet nový atlas, SHOCart dáva možnosť stiahnutia zmenených strán cez webovú stránku.

Registrácia

Aktualizačný servis je k dispozícii pre všetkých používateľov atlasu. Treba sa však registrovať prostredníctvom karty, ktorá je súčasťou každého atlasu – nachádza sa na prvej strane. Pri vyplnení karty si treba vybrať medzi poštovým doručením aktualizačných balíčkov alebo sťahovaním jednotlivých strán priamo z internetu.

Momentálne je k dispozícii iba internetové doručenie. Na základe zaslanej registračnej karty dostane používateľ registračný kód, ktorým sa autorizuje na webovej stránke. Automaticky získa 50 bodov, za ktoré si môže stiahnuť 5 strán zdarma (1 strana = 10 bodov). Ďalšie body je možné si zakúpiť – 1 bod stojí 50 českých halierov. Jedna strana tak vyjde 5 Kč, čo je momentálne približne 6 Sk. Platba nie je zatiaľ možná cez internet, body je potrebné si objednať emailom na prodej@shocart.cz a zaplatiť sa dá prostredníctvom poštovej poukážky, bankovým prevodom alebo kartou.

Webové rozhranie

Webové rozhranie nájdete na tejto adrese. Je veľmi jednoduché a prehľadné. Ak nie ste registrovaný, nič sa nedeje – prehliadať môže každý. Kvalita je dostatočná, aby bolo možné sa zorientovať a približne aj vidieť, aké značky sa menili. Menšie zmeny (napr. pramene, chaty, hotely,...) vidieť iba veľmi obmedzene, ak vôbec.

Po autorizácii prístupu a prihlásení sa zobrazí prihlasovacie meno, kredit v bodoch, kredit potrebný pre stiahnutie aktuálnej strany, veľkosť súboru a linku na stiahnutie. Akonáhle na ňu kliknete, systém sa už na potvrdenie výberu neopýta – zoberie požadovaný počet bodov a začne sa sťahovanie.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Tlač listov

Stiahnuté súbory sú vo formáte JPEG v rozlíšení 300dpi a farebnom režime CMYK – ide teda o plnohodnotný formát pre kvalitnú tlač. Test na farebnej laserovej tlačiarni XEROX Phaser 6150 dopadol veľmi dobre – mapa je plne použiteľná po stránke ostrosti aj farebnosti. Jemne hrubší raster aj tmavší výstup je skôr problémom tlačiarne, ako predlohy. Samozrejme odporúčam papier vyššej kvality a tlačiť je vhodné z aplikácie, ktorá vie dobre pracovať s tlačovými súbormi – t.j. aby 1cm v mape naozaj bol 1 cm aj na vytlačenom papieri.

Domáca tlač má však zopár háčikov. V prvom rade je mierne odlišný formát. List v atlase má rozmer presne 21.1 x 30.2cm, stiahnuté JPEG zas 21x30cm a list A4 má 21x29.6cm. Na každej strane sa teda stráca zopár milimetrov. Druhým problémom je, že tlačiarne prevažne nedokážu tlačiť až na okraj papiera. V prípade spomínaného XEROXu ide o biele okraje 3 až 4 milimetrov. Máme preto na výber – buď prídeme o 5 - 7mm informácii na každej strane, alebo tlačový softvér zmenší predlohu a zdeformuje vzdialenosti na papieri (teda jemne zmení mierku mapy). Pre puntičkára jedno horšie ako druhé.

Tým však problémy nekončia. Aby bolo možné aktualizovať jednu stranu, je potrebné zakúpiť až dve strany, pretože v opačnom prípade budeme mať mapový list z jednej strany biely. Takže túto formu aktualizácie odporúčam iba v prípade, ak chcete aktualizovať iba zopár strán. Výhodou sťahovania však je, že listy oblastí, kam chodíme často, možno po zničení mapy opätovne vytlačiť.

A aby som nezabudol, je vhodné mať karisblokový dierkovač papiera – s obyčajným sa ťažko triafa presne :-).

Aktualizácie mapových dát

Spolu prebehlo aktualizáciou 45 listov zo 400, ide teda o viac ako 11 percent celkového objemu atlasu. Podľa porovnávania pôvodného atlasu s vizualizáciami na webe prešli najväčšími zmenami cyklotrasy (mnohé boli zrušené a pribudli nové), priebehy niektorých chodníkov, ako aj turisticky dôležité body (hotely, chaty, pramene a pod.). Množstvo chýb však ostalo. Tu sú niektoré z nich:

- listy 79 a 80: chybný priebeh červenej značky pod Hričovským hradom, modrá so žltou značkou od Lopatiny do sedla pod Klapmi
- list 151: chybný priebeh žltej značky z Fačkovského sedla na Kľak
- list 149: chybný priebeh zelenej značky z rázcestia Pod Hrádkom do Zliechova

Zároveň boli ponechané chybné priebehy, na ktoré poukázal v porovnaní atlasov Mišo Bukvai.

Záver

Veľmi pozitívne hodnotím snahu vydavateľstva SHOCart o čo najpohodlnejšiu formu aktualizácii. Kvalita tlačových JPEG je na veľmi vysokej úrovni. Treba si však vopred zvážiť výhody a nevýhody internetového doručenia. Zamrzí však, že aktualizácia sa nedotkla nepresného značenia turistických chodníkov v mnohých oblastiach.

Najnovšie