Predný Japeň, vzadu Majerova skala a Líška
Túra

Japeň z Dolného Harmanca na snežniciach

09. 03. 2021
Na Japeň som sa chystal už dlhšie, lenže akosi som na to zabúdal. A je to škoda, pretože ide o pekný hrebienok. V oblasti Zadného Japeňa sú krásne lúky a za Japeňom dva pralesy. Japeň a Krížna.

Tip na túru v okrese Banská Bystrica

Zaparkoval som pod Harmaneckou jaskyňou a vykročil som po žltom miestne značenom chodníku. Sú tu dva mostíky, ktoré majú najlepšie roky už za sebou. Medzi mostíkmi chodník ide po akomsi múriku, ktorý na jednom mieste spadol. Zdá sa, že čoskoro chodník prestane existovať a turisti budú chodiť krajom asfaltky.

Na Zadný Japeň

Minul som dolinu Rakytovo, ktorou vedie známy vodný žľab na plavenie dreva, a prišiel som do Dolného Harmanca. Vymenil som miestne značenie za zelenú turistickú značku a začal som stúpať. Po snehu nebolo ani stopy, zdalo sa, že snežnice so sebou ťahám zbytočne. Pri chodníku kvitli deväťsily biele.

Som akosi z formy, stúpanie mi dalo zabrať. V zákrute cestičky je rúbaň, ponad ktorú je pekný výhľad na Krpcovo. Bralá sú tam deravé ako rešeto.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Postupne sa začali objavovať fľaky snehu. Keď som sa doň na kraji lesa začal hlbšie prepadávať, dal som si snežnice. Dnešná prechádzka sa dala absolvovať aj bez nich, ale v snežniciach sa mi išlo pohodlnejšie.

Na Zadnom Japeni (1064 m) sú pekné lúky. Vidno z nich kremnickú Skalku s vysielačom Suchá hora, hoci dnešné počasie výhľadom nepraje. Nad Bystrickou dolinou bolo vidno Okrúhlu. Je to nádherné bralo. Na lúkach bol sneh čiastočne sfúkaný, tak som ťapal v snežniciach po suchej tráve s lístím.

Japeň

Prešiel som cez Japeňské sedlo a opäť som strmšie stúpal. Na malom úseku sa ide po úzkom skalnatom hrebienku. V snežniciach to bolo dosť adrenalínové.

Prišiel som na Predný Japeň (1154 m). Z kopca sú výhľady na Krížnu s Majerovou skalou, na Kozí chrbát a na Prašivú s Chochuľami. Vidno aj kopce nad Banskou Bystricou. Tam kdesi by mal byť Panský diel (1100 m), ale z tohto uhla som zjazdovku nevidel.

Hneď za vrcholom kopca je na pravej strane chodníka prales Japeň. Je na strmom svahu a hoci je zopár kmeňov na zemi, ide o pekný vysoký les. Priamo na chodníku stojí bútľavý klen, do ktorého som sa bez problémov schoval.

Od Japeňa ma sprevádzali stopy medveďa. Maco bol slušný, išiel iba po značke. Nižšie zahol na zvážnicu, ale na značke sa objavili stopy ďalšieho. Miestni tvrdili, že niektoré medvede túto zimu vôbec nespali.

V stúpaní na Úplaz (smerom na Malú Krížnu) je ďalší prales, Krížna. V okolí chodníka nie je les taký pekný ako v pralese Japeň. Je tu veľa čerstvých vývratov a olámaných stromov. Tento prales je však veľký a je možné, že o kilometer ďalej pôsobí ináč.

Máme 12.30 h a ešte nie som ani na rázcestí Úplaz. Vlečiem sa a som očividne z formy. Na Krížnu dnes nevyjdem. Keďže sa nebo zaťahuje stále viac a viac, vzdávam to a otáčam sa. Späť som sa vracal v podstate rovnakou trasou. Rozdiel bol iba v tom, že počas zostupu mrholilo. A ešte v tom, že sa v jazierku MVE Boboty pod motorestom Čierna ovca kúpali otužilci. Podľa teplomeru mala voda 6 stupňov a im sa zdala teplá.

Záver

Prechádzka cez Japeň nie je náročná, ale v zimných podmienkach mi dala zabrať. Sú tu dva pralesy, no najviac sa mi páčili lúčky na Zadnom Japeni. Pod Predným Japeňom ma potešil skalný hrebienok, ktorý som tam nečakal. Ozajstné bralá však vidno na opačnej strane Bystrickej doliny.

Fórum 4 príspevky
Japeň z Dolného Harmanca na snežniciach 11/03/21 17:17 4 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Okolo Žibritova a Svätého Antona Mám rád miesta, ktoré sú menej známe a napriek tomu atraktívne. Medzi také patrí juhovýchodná časť Štiavnických vrchov. O Baďane, Klastave a Starej Hore sa na Hikingu písalo, tak som sa rozhodol opísať dve prechádzky v okolí Žibritova a Svätého Antona. Bol som na nich koncom zimy, keď sa do Štiavnických vrchov pomaly tlačila jar. 27/04/21 Martin Knor Štiavnické vrchy
Túra Severné výbežky Tribeča Posledné roky som oprášil svoju záľubu zo strednej školy a začal som sa viac zaujímať o rastliny. Niektoré prechádzky po horách boli vyslovene botanické a takou bola aj túra v okolí Partizánskeho. Lenže prechádzka toho mala viac. V mojom pomyselnom rebríčku ide o najkrajšiu túru roku 2020. 05/04/21 Martin Knor Tribeč
Túra Japeň z Dolného Harmanca na snežniciach Na Japeň som sa chystal už dlhšie, lenže akosi som na to zabúdal. A je to škoda, pretože ide o pekný hrebienok. V oblasti Zadného Japeňa sú krásne lúky a za Japeňom dva pralesy. Japeň a Krížna. 09/03/21 Martin Knor Veľká Fatra a Choč
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Šiklóš, Horšianska dol., Svätý Kríž a Krížny vrch Regióny Tekov a Hont sú rajom pre cyklistiku a cykloturistiku. Nachádza sa tu množstvo cestičiek s minimálnou premávkou, v pestrom (rovinatom, zvlnenom aj kopcovitom) teréne a v obklopení atraktívnej krajinnej scenérie. Popri trasách je množstvo prírodných, kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sú zatiaľ neobjavené pre masy turistov. Navyše tu počasie po väčšinu dní v roku praje bicyklovaniu. dnes Jakub Mészáros Štiavnické vrchy, Podunajsko
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich malých výletníkov pripadá do úvahy. Skomplikujeme to podmienkou, aby išlo o miesta, ktoré sme zatiaľ nenavštívili. Ani rodičia. A vyšla nám Ráztoka. včera Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Sľubica a skalné mestečko Sokolica Predpokladám, že takmer každý turista zo Šariša či Spiša dobre pozná jeden z najkrajších výhľadových bodov pohoria Branisko – Sľubicu. Avšak článok nebude len o samotnej Sľubici. Bola skôr akousi povinnou jazdou, keďže sme sa pohybovali v jej okolí, naším hlavným cieľom však bolo menej známe skalné mestečko Sokolica blízko Skalnej brány pri Rajtopíkoch. včera Stanislav Ďurica Branisko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Japeň z Dolného Harmanca na snežniciach 11/03/21 17:17 4 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Veľká Fatra (Národný park Veľká Fatra)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1154 m n. m. – Predný Japeň

  • min: 514 m n. m. – Dolný Harmanec

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1133 m

  • klesanie: 1133 m

 • Vzdialenosť
  • 17 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 2021

 • Štart trasy
  • šírka: 48.81854 ° SŠ
   dĺžka: 19.03921 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.81854 ° SŠ
   dĺžka: 19.03921 ° VD
   » Mapa

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Banská Bystrica (vlak, bus, MHD) - Horný / Dolný Harmanec (bus, MHD, parkovisko pri reštaurácii Čierna ovca)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.13 (0.61)