Bielické blatá
Túra

Severné výbežky Tribeča

05. 04. 2021
Posledné roky som oprášil svoju záľubu zo strednej školy a začal som sa viac zaujímať o rastliny. Niektoré prechádzky po horách boli vyslovene botanické a takou bola aj túra v okolí Partizánskeho. Lenže prechádzka toho mala viac. V mojom pomyselnom rebríčku ide o najkrajšiu túru roku 2020.

Trasa

Brodzany – Bralie – krížová cesta nad Partizánskym – Kúpele – Bielické blatá – Veľké Bielice – nábrežie Nitry – Malé Uherce – Šípok – Vtáčnik – Osečný vrch (Osečná) – Nad Hlbokým – Juríkov vrch – Šariny – Veľká hora – Ostrý vrch – Hôrka, letohrádok Babylon – hrobka Oldenburgovcov – Brodzany

Kalvária a skalné okná

V lete som maľoval byt. Pomaly som toho mal plné zuby a potreboval som pauzu. Lenže kam som sa pozrel, všade malo pršať. Výnimkou bolo Partizánske, ktoré mal dážď podľa Nórov minúť. Bolo rozhodnuté. Prechádzku inšpirovanú Dankou som mal naplánovanú, stačilo vyraziť.

O 6.30 h som prišiel do Brodzian a zamieril som k Partizánskemu. Na svahu nad riekou Nitra je kalvária, z ktorej je pekný pohľad na mesto. Viac ma však zaujali kvetiny. Viaceré tu rastú prirodzene a nejaké ďalšie pestujú pri zastaveniach cesty. Zbehol som pod kalváriu a na kraji lesa som zbadal rastliny, ktoré hľadám už dlho, ale zatiaľ neúspešne. Hmyzovníky. Pre fanúšika kvetín je hmyzovník čosi ako rolls royce pre fanúšika áut. Deň sa začal dobre.

Kúsok za kalváriou je v brale jaskyňa s veľkým stropným oknom. Odfotil som si ho a vyliepal som sa na bralo. Tam je ešte jedno menšie skalné okno. Zo skaly som sa porozhliadal a zbehol som späť na lúku.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Bielické blatá

Prešiel som cez rieku Nitru a kráčal som po panelovej ceste. Na jej kraji kvitli koberce rozchodníkov bielych. Obišiel som ihriská a prišiel som k Bielickým blatám. Je tu močiar, cez ktorý ide naučný chodník, často po drevených lávkach. Sú tu aj tri tabule, no turisti sem nechodia a chodníky zarastajú. Je to škoda, lebo Bielické blatá sú nádherné.

Prechádzal som sa po chodníkoch a hľadal som vysokánsku trávu - maricu pílkatú. Aha, tam je. No keď som k nej vykročil, zem sa podo mnou preborila a čľupol som do močiara. Rýchlo som vybehol späť na breh a nechápavo som hľadel, kde som sa to vlastne prepadol. Veď tam ešte žiaden močiar nie je. Vykročil som k rastline po druhýkrát… a čľupol som do močiara zas. Po rozume mi začali chodiť vtipy o policajných rekonštrukciách, no bol som napálený. Opatrne som utrel blato z objektívu kompaktu, ale s vylievaním vody z topánok som radšej počkal. Čo ak o pár metrov skočím do močiara zas?

Vrátil som sa na hlavnú cestu a šibol som do štvrte rodinných domčekov. Chodníky tam nemali, tak som si sadol na obrubník na kraji cesty, vyzul som si topánky a pustil som sa do žmýkania ponožiek. Keď sa na mňa voľakto pozeral spoza záclony, musel mať zábavu.

Cez kopčeky na Babylon

Vrátil som sa na ľavý breh Nitry a chvíľu som išiel po hrádzi. Sú tu záhrady, pred ktorými rastú zaujímavé rastliny. Najviac sa mi páčil srdcovník obyčajný.

Prešiel som Malé Uherce a stúpal som na Šípok. Sponad skaly je pekný výhľad na hornú Nitru, ale vrchol je zarastený lesom. Na kopec nevedie turistický chodník, napriek tomu je na ňom vrcholová kniha. Sú tu tiež nejaké valy, zrejme tu bolo v minulosti hradisko.

Zo Šípka som zišiel zvážnicami a lesom. Zrazu pozerám, tento ľubovník je nejaký iný. Pri cestičke rástla dvojica ľubovníkov horských. O necelú hodinu neskôr som našiel aj bežnejšie ľubovníky chlpaté.

Vyšiel som na Osečný vrch. Vlani som tu bol v zime, ale aj v lete je tu pekne. Na lavičke na vyhliadke som si oddýchol. Nato som zbehol na lúku a prechádzal som ďalšie kopčeky. Na jednej lúčke kvitli hrdobarky horské, na ďalšej klinčeky zväzkovité. Asi som robil chybu, keď som chodieval v lete iba do najvyšších kopcov. Z času na čas som mohol obehnúť voľačo nižšie. Kvitnú tu rastliny, ktoré na vysokých kopcoch nerastú.

Na poslednom kopčeku pred Brodzanmi je letohrádok Babylon. Je to stavba, ktorá bola postavená ako ruina. Zatiaľ je voľne prístupná. Pod letohrádkom som minul kaplnku a zbehol som do Brodzian. V obci je pekný park, ale ten som si pozrel až o pár mesiacov neskôr, na jeseň.

Záver

Najväčšou atrakciou prechádzky boli hmyzovníky včelovité, ale na trase boli aj dve skalné okná, náučný chodník, hradisko, letohrádok a zopár výhľadov. Na to, že išlo o jednodňovú pauzu pri maľovaní bytu, to bolo celkom dobré. Záverom chcem poďakovať Danke nielen za inšpiráciu, ale aj za pomoc pri spoznávaní a určovaní rastlín.

Fórum 6 príspevkov
Severné výbežky Tribeča 06/04/21 21:20 6 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Okolo Žibritova a Svätého Antona Mám rád miesta, ktoré sú menej známe a napriek tomu atraktívne. Medzi také patrí juhovýchodná časť Štiavnických vrchov. O Baďane, Klastave a Starej Hore sa na Hikingu písalo, tak som sa rozhodol opísať dve prechádzky v okolí Žibritova a Svätého Antona. Bol som na nich koncom zimy, keď sa do Štiavnických vrchov pomaly tlačila jar. 27/04/21 Martin Knor Štiavnické vrchy
Túra Severné výbežky Tribeča Posledné roky som oprášil svoju záľubu zo strednej školy a začal som sa viac zaujímať o rastliny. Niektoré prechádzky po horách boli vyslovene botanické a takou bola aj túra v okolí Partizánskeho. Lenže prechádzka toho mala viac. V mojom pomyselnom rebríčku ide o najkrajšiu túru roku 2020. 05/04/21 Martin Knor Tribeč
Túra Japeň z Dolného Harmanca na snežniciach Na Japeň som sa chystal už dlhšie, lenže akosi som na to zabúdal. A je to škoda, pretože ide o pekný hrebienok. V oblasti Zadného Japeňa sú krásne lúky a za Japeňom dva pralesy. Japeň a Krížna. 09/03/21 Martin Knor Veľká Fatra a Choč
Najnovšie články na titulke
 
Túra Sľubica na skalné mestečko Sokolica Predpokladám, že takmer každý turista zo Šariša či Spiša dobre pozná jeden z najkrajších výhľadových bodov pohoria Branisko – Sľubicu. Avšak článok nebude len o samotnej Sľubici. Bola skôr akousi povinnou jazdou, keďže sme sa pohybovali v jej okolí, naším hlavným cieľom však bolo menej známe skalné mestečko Sokolica blízko Skalnej brány pri Rajtopíkoch. dnes Stanislav Ďurica Branisko
Túra Maroko: zo Stredného Atlasu na Saharu Saharu som najprv spoznal v knižnej podobe, a to pri čítaní Sienkiewiczovej knižky Púšťou a pralesom. Potom slovenskú v okolí Malaciek, kde som absolvoval základný vojenský výcvik. No a napokon v roku 2018 sme po výstupe na 4001 m vysoký Malý M´Goun mali ísť skúsiť štvordňové putovanie púšťou na Leviu dunu. To sme sa však museli najprv presunúť z Ait Alla v Strednom Atlase do M´Hamid El Ghislane. Keďže už druhý rok sa pre pandémiu nedá veľmi chodiť do sveta, čítam si staré zápisky a snáď aj niekoho iného budú zaujímať moje dojmy z časti Maroka. včera Miroslav Svítek Svet
Túra Bišar, Spišská a Diran - okruh zo Šteľbachu Prichádza víkend a narýchlo plánujeme nejakú kratšiu, ale zaujímavú turistiku v okolí Lipian. Voľba padla na zaujímavo vyzerajúci kopec v Levočských vrchoch, na ktorý nevedie oficiálna značka, ale dostať sa naň nie je žiadny problém – vrchol s názvom Spišská. A prečo Spišská? Lebo z jej vrcholu máte celý Spiš ako na dlani. 10/05/21 Gabriela Ferencová Levočské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Severné výbežky Tribeča 06/04/21 21:20 6 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tribeč (CHKO Ponitrie)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 551 m n. m. – Osečný vrch

  • min: 180 m n. m. – nábrežie rieky Nitry

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 990 m

  • klesanie: 990 m

 • Vzdialenosť
  • 27 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 03.07.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 48.60832 ° SŠ
   dĺžka: 18.34445 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.60832 ° SŠ
   dĺžka: 18.34445 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • bez prameňov

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Partizánske (vlak, bus) - Brodzany (bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.74 (0.29)