Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Útulňa Útulňa Andrejcová

Pri prechode hlavným hrebeňom Nízkych Tatier je podľa Návštevného poriadku Národného parku NT (vyhláška KÚ v Žiline č. 2/1997) povolené nocovanie len na niekoľkých miestach. Jedným z nich je turistická útulňa pod Andrejcovou a jej blízke okolie. Neoceniteľnou výhodou je tiež prítomnosť vody priamo na hrebeni bez nutnosti schádzať nadol a strácať výškové metre.

Poloha
Nízke Tatry, hlavný hrebeň - východná časť, pod Andrejcovou
Nadmorská výška
1410 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 48.90139 ° SŠ
dĺžka: 20.0232 ° VD
» Mapa
Nocľah
cca 30 osôb, spacák a karimatka nutné
Prevádzka
celoročná, bez hospodára
Voda
výdatný prameň 20 m pred útulňou
Dalšie info
funkčná piecka, latrína, odpadkový kôš

V roku 2004 prebehla rekonštrukcia objektu a v roku 2014 pribudol útulni stály hospodár, ktorý sa stará o zrub (pribudlo občerstvenie).

Zrub sa nachádza asi 80 m na sever od turistického rázcestia pod Andrejcovou. Pri príchode od Veľkej Vápenice ho vidno už z chodníka. Z opačného smeru - pri zostupe z Andrejcovej - pohľad naň cloní kosodrevinový porast a kto sa neobzrie (príp. potme, za hmly...), môže ho minúť.

Na vymurovanom základe stojí jednoduchá zrubová stavba so šindľovou strechou. Cez neveľkú predsieň sa vchádza do jediného priestoru, v ktorom sú pozdĺž čelnej steny umiestnené dve drevené prične nad sebou. Vedľa je stôl s lavicou a v kúte piecka v dezolátnom stave (pri mojom pokuse o vyrobenie nejakého tepla na sušenie výstroja sa útulňa zmenila na udiareň). Strop tvorí len vrstva jednoduchých dosák.

Priamo pred zrubom je pod strieškou zachytený výdatný prameň a povyše je ohnisko. Pri ňom a pomedzi kosodrevinu pozdĺž prístupového chodníka od značky sú miesta vhodné na postavenie stanov. Pri útulni je umiestnený kontajner na odpadky - samozrejme preplnený - a kopa smetia aj okolo neho. Niektorí odpad dokonca nechávajú vnútri :(. Stôl, ktorý kedysi stával vedľa útulne momentálne neexistuje.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Kapacita ubytovania je 12 - 14 osôb na pričniach a cca 10 osôb na podlahe. Na povalu sa nedá nijako rozumne dostať a je nevyužiteľná - čo je škoda, kapacita nocľažníkov by bola o dosť vyššia.

Prístup

- po hrebeni červenou značkou od západu, zo sedla Priehybka cca 1:10 hod.
- po hrebeni červenou značkou od východu, zo Ždiarskeho sedla cca 45 min.
- po modrej značke z horehronskej obce Pohorelá (vlak, bus) cca 2:30 - 3 hod.

Fotogaléria k článku

Najnovšie