Vyhorená dolina
Túra

Slatinský kras: Bukovinská skala, Baské a Dúpna diera

14. 04. 2021
Inšpiráciou na túru mi bola kniha Náučné chodníky – severozápad, kde je popísaný náučný chodník z Krásnej Vsi do Slatiny nad Bebravou. Danú trasu som si upravil, pretože som si chcel pozrieť vyhliadkový bod Bukovinská skala, vrch a chatu Baské, tiež jaskyne Dúpna diera a Čertova diera. Vyzbrojený čerstvým negatívnym testom som sa vybral na cestu.

Trasa

Slatinka nad Bebravou – Krásna Ves – Bukovinská skala – Veľké lúky - Uhliská – Chata Baské – Uhliská – Lažtek – Dúpna diera – Čertova diera – Slatinka nad Bebravou

Slatinka nad Bebravou, Krásna Ves a Bukovinská skala

Nemám veľmi rád záverečnú časť túr, keď musím šliapať asfalt a preto som si na zaparkovanie vybral maličké parkovisko na konci dediny pri miestnom družstve. Prezliekol som sa, obul, hodil batoh na chrbát a pustil som sa dolu dedinou po žltej značke k hlavnej ceste. Na ceste ma privítali kačky kúpajúce sa v potoku a miestni hafani. Po asi pol kilometri odbáčam doprava po hlavnej ceste smer Krásna Ves. Cestou sa obzerám po okolí a obdivujem lesy zafarbené do žlta. Z cesty kúsok pred Krásnou Vsou je vidieť Vyhorenú dolinu, ktorou sa budem vracať do Slatinky.

Prichádzam k drevenému krížu, odbáčam doprava po modrej značke smer Veľké lúky. Po chvíli sa dostávam do prírodnej rezervácie Žrebíky s 5. stupňom ochrany. Pri smerovníku miestneho značenia odbáčam doprava na Bukovinskú skalu. Sú z nej krásne výhľady na Slatinku nad Bebravou a Strážovské vrchy. V dlhších výhľadoch mi bráni slnko žiariace spoza vrchov, čo sa odzrkadlí aj na fotkách. Počas hlásenia miestneho rozhlasu a rytmov dychovky si dám pohár čaju, jeden lepeňák a pokračujem ďalej. Od Bukovinskej skaly sa nevraciam hneď na chodník, ale stúpam lesom na ďalší vyhliadkový bod asi 100 metrov od predchádzajúceho.

Veľké lúky – Uhliská – Chata Baské – Lažek

Vraciam sa na modrú značku a poberám sa smerom k rázcestiu Veľké lúky. Na chodníku ma zaujmú popadané a zvláštne pokrútené stromy. Prichádzam na Veľké lúky, kde ma okrem smerovníka privíta upozornenie na zvýšený pohyb našej najväčšej šelmy. Pokračujem po modrej smer Uhliská, keď dorazím na zvážnicu, stretávam prvých dnešných ľudí. Zdravím sa so ženstvom piatich turistiek a pokračujem ďalej.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Ďalší smerovník Uhliská, ďalšie upozornenie na mrmlošov. Tých tu teda musí byť veľa – keďže som sám, častejšie sa obzerám. Zvážnicou pomaly stúpam po žltej značke z Uhlísk na Baské, po pravej strane sa mi otvárajú ďalšie výhľady na Strážovské vrchy. Ešte pár metrov a som pri Chate Baské. Pri stolíkoch sedia traja cyklisti a dvaja debatujúci páni. V ústrety mi vyrazí jeden z nich, neskôr sa z neho vykľul chatár, že čo si dám. Ponuka bola pivo a čaj. Vyhrala desiatka z mesta SNP, usadil som sa pri stolíku, otočil na slnko, počkal na zlatý mok a pustil som sa do druhého lepeňáka. Keďže som autom, viac pivka nemôžem. Popozerám si okolie chaty, chatár mi opisuje, že sa tu vo februári robia akcie, ukazuje miesto núdzového nocľahu. Po obede chvíľu odpočívam, keď sa však koncentrácia ľudí prichádzajúcich zo všetkých možných smerov späťnásobila, velím na odchod.

Prechádzam na severný okraj vrchu Baské, kde je malé rúbanisko a sú z neho krásne výhľady na sever Slovenska. Na pravej strane ma upúta skalný vrchol Vápča, ktorý ihneď vyhlásim za cieľ ďalšej túry. Chvíľu si vychutnávam výhľady a odchádzam preč. Klesám rovnakým smerom po žltej, smer Uhliská. Z Uhlísk stále po žltej po zvážnici smer Lažtek. Cestou je vidno veľa posedov a rôznych búd, ktoré by mohli slúžiť na prespanie. Pri Lažteku sa začínajú prvé krasové javy – závrty, skaly, jaskyne. Nanešťastie som sa až doma dozvedel o Rumpálovom závrte, ktorý je 16 m hlboký a len 10 minút cesty od rázcestia Lažtek. Ide sa k nemu po zeleno-bielej značke náučného chodníka.

Dúpna diera – Čertova diera – Slatinka nad Bebravou

Pomaly klesám popri viacerých závrtoch, poľovníckych posedoch Vyhorenou dolinou. Okolo mňa z oboch strán doliny postupne z lesa vykúkajú skalné steny. Cestou stretám psíka vykračujúceho si po ceste hore dolinou. Keď ma zbadá, odbočí popri mne do lesa, obíde ma oblúkom a pokračuje ďalej v ceste. Asi nemá rád cudzích ľudí na prechádzke. Pozriem do navigácie v mobile, mal by som sa pomaly blížiť k odbočke do jaskyne Dúpna diera. Odbočku nachádzam podľa železného kolu zatlčeného vedľa cesty. Odbočím doľava a sotva viditeľným chodníčkom stúpam k jaskyni.

Privíta ma zamrežovaný portál, mreže toho už majú dosť za sebou a dvere sú otvorené. Zhodím vak a idem na prieskum. Jaskyňa smeruje doprava, portál sa zmenšuje. Prístupných je prvých 28 metrov, potom je jaskyňa zapečatená železnými dverami s okienkom pre netopiere. Asi desiatka "okrídlených myší" si spokojne spinká aj v prístupnej časti jaskyne. Krasová výzdoba je celkom pekná na to, že ide len o vstupný portál. V iných je výzdoba dosť chudobná alebo poničená. Čelovkou si zasvietim cez otvor pre netopiere, jaskyňa je za dverami dosť veľká na vzpriamenú chôdzu. Podľa dostupných údajov je jej celková dĺžka 128 metrov a za dverami prudko klesá. Je tiež významným archeologickým náleziskom. Škoda, že pri nej nie je informačná tabuľa.

Po prehliadke zbehnem dolu do doliny a na opačnej strane v bralách chcem nájsť druhú jaskyňu, do ktorej sa dá nazrieť. Jaskyňa s menom Čertova diera má vstupný portál veľký len na lezenie, nakuknem dnu, vleziem do nej, po pár metroch sa hneď otočím, lebo ďalej sa nedá. Celková dĺžka je asi 8 metrov, mala by v nej byť ukrytá keška. Vyleziem von, oprášim sa od lístia, zbehnem do doliny a asi za 15 minút som pri aute.

Záver

Ako som písal v úvode, inšpiráciou mi bol náučný chodník Slatinským krasom. Po jeho zmene som však spokojnejší, pretože som na trase toho videl oveľa viac. Na trase je viacero vyhliadkových bodov, turistická chata, jaskyne a krasové útvary. Trasa nie je fyzicky, technicky a ani orientačne náročná, podarilo sa mi trafiť aj vynikajúce počasie. Odporúčam ju každému, kto má rád okruhové jednodňovky aj mimo turistických značiek.

Fórum 10 príspevkov
Slatinský kras: Bukovinská skala, Baské a Dúpna diera včera 21:17 10 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Slatinský kras: Bukovinská skala, Baské a Dúpna diera Inšpiráciou na túru mi bola kniha Náučné chodníky – severozápad, kde je popísaný náučný chodník z Krásnej Vsi do Slatiny nad Bebravou. Danú trasu som si upravil, pretože som si chcel pozrieť vyhliadkový bod Bukovinská skala, vrch a chatu Baské, tiež jaskyne Dúpna diera a Čertova diera. Vyzbrojený čerstvým negatívnym testom som sa vybral na cestu. 14/04/21 Tomáš Vohlárik Strážovské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Bišar, Spišská a Diran - okruh zo Šteľbachu Prichádza víkend a narýchlo plánujeme nejakú kratšiu, ale zaujímavú turistiku v okolí Lipian. Voľba padla na zaujímavo vyzerajúci kopec v Levočských vrchoch, na ktorý nevedie oficiálna značka, ale dostať sa naň nie je žiadny problém – vrchol s názvom Spišská. A prečo Spišská? Lebo z jej vrcholu máte celý Spiš ako na dlani. dnes Gabriela Ferencová Levočské vrchy
Podcast O Muránskej planine s riaditeľom Jánom Šmídom “Keby štátna ochrana prírody po kalamite v roku 2004 povolila jej spracovanie, ľudstvo by pravdepodobne došlo o jeden živočíšny druh,” hovorí v Hiking podcaste riaditeľ Národného parku Muránska planina o endemickej muške Mycetophila gemerensis, ktorá obľubuje plodnice húb a nachádza sa iba na Fabovej holi. včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Kamenný košiar a kostoly podhoria Čiernej hory Zvyčajne keď plánujem túru, tak sa len málokedy inšpirujem fotkami a tiež málokedy ma zaujme fotka na fotografickom webe. No tentoraz ma zaujal nádherne upravený kamenný košiar z úpätia Roháčky, a keďže som sa chcel vrátiť na Hornádske lúky, ktoré ma pred pár rokmi veľmi zaujali, úplne mi tento objav zapadol do plánov s tým, že zájdem do dedín, kde sa zachovali gotické kostoly. včera Henrich Tomáš Čierna hora

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Slatinský kras: Bukovinská skala, Baské a Dúpna diera včera 21:17 10 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Strážovské vrchy - Slatinský kras (CHKO Strážovské vrchy)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 955 m n. m. – Baské

  • min: 262 m n. m. – Slatinka nad Bebravou

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1065 m

  • klesanie: 1065 m

 • Vzdialenosť
  • 17 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 07.11.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 48.8501 ° SŠ
   dĺžka: 18.242 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.8501 ° SŠ
   dĺžka: 18.242 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • bufet Chaty Baské

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Bánovce nad Bebravou (vlak, bus) - Slatinka nad Bebravou (bus, parkovanie v obci pri družstve)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.09 (0.54)