Prístrešok na Striebornej
Prístrešok

Strieborná

24. 04. 2021
Na juhozápadnom okraji Slovenského rudohoria je počet klasických turistických útulní presne nulový, a preto znalosť aspoň o búdach či prístreškoch určite poteší nejedného tuláka, ktorý sa vyberie po značených či neznačených chodníkoch.

Vďaka turistom z okolia, môžu si dnes návštevníci pri hviezdicovitom výstupe na Striebornú či pri Cinobanskom bludári, alebo aj my tuláci a vandráci oddýchnuť a pookriať pri nádhernom prístrešku, z ktorého by si mali brat príklad všetci stavitelia prístreškov. Keďže jednak ochráni pred dažďom sediacich na lavičkách, ale zároveň pojme nocľažníkov v uzavretom priestore pod sedlovou strechou.

Prístup

 • z Cinobane (bus) po žltej a zelenej za 1.20 h,
 • z Lovinobane (vlak, bus) po zelenej za 2.00 h,
 • z Hrnčiarok (bus) po modrej a zelenej za 1.40 h.

Poloha

Prístrešok sa nachádza priamo na vrchu Strieborná (718,8 m), v srdci hradiska kyjatickej kultúry, neďaleko hŕby skál s dreveným vyrezávaným krížom.

Objekt

Drevený prístrešok s rozmermi 6 x 4 metrov a s 5 m vysokou sedlovou strechou sa skladá z dvoch častí. Dolná (prízmená) časť je voľne prístupná a predstavuje dva širšie stolíky s lavičkami na sedenie. Dá sa tu nájsť mapa, informácie o hradisku Strieborná a návštevná kniha.

Horná (podkrovná) časť predstavuje uzavretý priestor pod sedlovou strechou, ktorý sa dá primárne využiť na nocľah. Vchod je z prednej štítovej časti a ide o hrubšiu gumu, ktorá je náhradou za dvierka. A to môže znamenať problematický vstup do nocľažiska, keďže si treba gumu nadvihnúť a nejako sa pod ňou prepchať. S batohom dosť problém. Vystúpiť je možné voľným rebríkom, ktorý je zavesený na boku prístreška.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Aj keď je podlaha potiahnutá tenkým kobercom, ktorý je položený na OSB doskách, karimatka sa určite zíde. Prefukovať by však veľmi nemalo, i keď sú vidieť škáry, a rovnako aj plechová strecha by nemala pretekať. Miesto na spanie si tu môže nájsť asi sedem osôb a v dolnej časti ďalšie dve osoby na stoloch.

Voda

Vodu som v blízkom okolí nezaznamenal. Najbližšie známe pramene sú studnička Lovinka pri štátnej ceste medzi Cinobaňou a Lovinobaňou na zelenej značke, prípadne studňa v horskej osade Horné Fafáky pri modrej značke. Pozn. red.: ak viete o prameni v blízkosti, tak napíšte do diskusie k článku.

Zaujímavosti okolia

Prístrešok na Striebornej obsahuje informácie o hradisku, v ktorého srdci sa nachádza. Hradisko pochádza z mladšej doby bronzovej. Malo obdĺžnikovitý pôdorys s rozmermi 30 - 35 m x 40 - 45 m. Lokalita bola v severnej časti opevnená kamenným valom, ktorý ešte aj dnes prevyšuje okolitý terén asi o tri metre. Val bol pravdepodobne dvojitý, pretože šírka koruny valu je až 7 metrov. Brána sa nachádzala v juhozápadnej časti a bola chránená kruhovými bastiónmi. Pod akropolou hradiska sa nachádza pseudokrasová jaskyňa.

Po zelenej na Lovinobaňu, asi 30 minút od hradiska sa nachádzajú archeologické vykopávky pohrebiska z obdobia kyjatickej kultúry. Predstavuje tretie najväčšie na Slovensku. Našlo sa tu asi 200 hrobov ľudu popolnicových polí. Ľudia sa tu vtedy dožívali 25 rokov a našlo sa tu aj veľa hrobov detí. Okrem informačného panela tam stojí prístrešok, ale bez možnosti prespatia.

Fórum 3 príspevky
Strieborná 03/05/21 22:19 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Kolešne, Klenovský Vepor a Kabátová za víkend Medzi ikony Veporských vrchov rozhodne patria jeho bratské výsosti Vepor Ľubietovský a Klenovský. Preto bolo jasné, že na ne musím zájsť. Keďže druhý zmieňovaný je v atraktívnej lokalite plnej usadlosti a samôt, tak bolo treba len to nejako dômyselne pospájať. dnes Henrich Tomáš Veporské vrchy
Prístrešok Predky pod Sľubicou Na Branisku a v sesterskom pohorí Bachureň, ktoré lákajú fajnšmekrov na trojdňovú túlačku hrebeňom, donedávna chýbalo v jeho južnej časti, miesto na skrytie či na prespanie. No už pred pár rokmi som si všimol kostru prístreška. 15/05/21 Henrich Tomáš Branisko
Túra Kamenný košiar a kostoly podhoria Čiernej hory Zvyčajne keď plánujem túru, tak sa len málokedy inšpirujem fotkami a tiež málokedy ma zaujme fotka na fotografickom webe. No tentoraz ma zaujal nádherne upravený kamenný košiar z úpätia Roháčky, a keďže som sa chcel vrátiť na Hornádske lúky, ktoré ma pred pár rokmi veľmi zaujali, úplne mi tento objav zapadol do plánov s tým, že zájdem do dedín, kde sa zachovali gotické kostoly. 09/05/21 Henrich Tomáš Čierna hora
Najnovšie články na titulke
 
Túra Kolešne, Klenovský Vepor a Kabátová za víkend Medzi ikony Veporských vrchov rozhodne patria jeho bratské výsosti Vepor Ľubietovský a Klenovský. Preto bolo jasné, že na ne musím zájsť. Keďže druhý zmieňovaný je v atraktívnej lokalite plnej usadlosti a samôt, tak bolo treba len to nejako dômyselne pospájať. dnes Henrich Tomáš Veporské vrchy
Podcast O Slovenskom raji s riaditeľom národného parku Tomášom Dražilom Slovenský raj nie sú iba rokliny, kaňony a vodopády. Sú to aj lúky so svetovým rekordom, čo sa týka zdokumentovanej biodiverzity na malej ploche. Je to jediný národný park so zonáciou a kladie veľký dôraz na symbiózu s miestnymi ľuďmi. Riaditeľ Tomáš Dražil argumentuje, že ak nepresvedčí ľudí, ktorí v okolí žijú, že národný park je príležitosťou pre ich živobytie, ochrana prírody v ňom nemá dlhodobo šancu na úspech. včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Velická dolina Velická dolina je témou deviatej časti série Tatranské doliny. Nachádza sa v strednej časti Vysokých Tatier, priamo pod Gerlachovským štítom. Ohraničujú ju dve rázsochy odpájajúce sa z hlavného tatranského hrebeňa. Zo západnej strany je to rázsocha Gerlachovského štítu a z východnej strany rázsocha Bradavice s pokračovaním cez hrebeň Granátových veží. V jej zadnej časti ju uzatvára úsek hlavného hrebeňa medzi Zadným Gerlachom a Východnou Vysokou, s najnižším bodom v sedle Poľský hrebeň. Hlavnou prírodnou atrakciou doliny je Velické pleso, ktoré dopĺňajú vyššie položené Kvetnicové pliesko a Dlhé pleso. včera Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Strieborná 03/05/21 22:19 3 príspevky
Fakty
 • Poloha
  • Slovenské rudohorie - Stolické vrchy: pár metrov od smerovníka Strieborná

 • Nadmorská výška
  • 719 m n. m.

 • GPS súradnice
  • šírka: 48.46844 ° SŠ
   dĺžka: 19.61297 ° VD
   » Mapa

 • Nocľah
  • sedem ľudí v krytom podkroví a dvaja na stoloch dole s vlastnou karimatkou a spacím vakom

 • Prevádzka
  • trojsezónna (bez vykurovacieho telesa)

 • Voda
  • Bez zdroja v blízkom okolí

 • Spojenie
  • Cinobaňa (bus), Lovinobaňa (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.81 (0.39)