Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Prístrešok na Striebornej
Prístrešok

Strieborná

24. 04. 2021
Na juhozápadnom okraji Slovenského rudohoria je počet klasických turistických útulní presne nulový, a preto znalosť aspoň o búdach či prístreškoch určite poteší nejedného tuláka, ktorý sa vyberie po značených či neznačených chodníkoch.

Vďaka turistom z okolia, môžu si dnes návštevníci pri hviezdicovitom výstupe na Striebornú či pri Cinobanskom bludári, alebo aj my tuláci a vandráci oddýchnuť a pookriať pri nádhernom prístrešku, z ktorého by si mali brat príklad všetci stavitelia prístreškov. Keďže jednak ochráni pred dažďom sediacich na lavičkách, ale zároveň pojme nocľažníkov v uzavretom priestore pod sedlovou strechou.

Prístup

 • z Cinobane (bus) po žltej a zelenej za 1.20 h,
 • z Lovinobane (vlak, bus) po zelenej za 2.00 h,
 • z Hrnčiarok (bus) po modrej a zelenej za 1.40 h.

Poloha

Prístrešok sa nachádza priamo na vrchu Strieborná (718,8 m), v srdci hradiska kyjatickej kultúry, neďaleko hŕby skál s dreveným vyrezávaným krížom.

Objekt

Drevený prístrešok s rozmermi 6 x 4 metrov a s 5 m vysokou sedlovou strechou sa skladá z dvoch častí. Dolná (prízmená) časť je voľne prístupná a predstavuje dva širšie stolíky s lavičkami na sedenie. Dá sa tu nájsť mapa, informácie o hradisku Strieborná a návštevná kniha.

Horná (podkrovná) časť predstavuje uzavretý priestor pod sedlovou strechou, ktorý sa dá primárne využiť na nocľah. Vchod je z prednej štítovej časti a ide o hrubšiu gumu, ktorá je náhradou za dvierka. A to môže znamenať problematický vstup do nocľažiska, keďže si treba gumu nadvihnúť a nejako sa pod ňou prepchať. S batohom dosť problém. Vystúpiť je možné voľným rebríkom, ktorý je zavesený na boku prístreška.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Aj keď je podlaha potiahnutá tenkým kobercom, ktorý je položený na OSB doskách, karimatka sa určite zíde. Prefukovať by však veľmi nemalo, i keď sú vidieť škáry, a rovnako aj plechová strecha by nemala pretekať. Miesto na spanie si tu môže nájsť asi sedem osôb a v dolnej časti ďalšie dve osoby na stoloch.

Voda

Vodu som v blízkom okolí nezaznamenal. Najbližšie známe pramene sú studnička Lovinka pri štátnej ceste medzi Cinobaňou a Lovinobaňou na zelenej značke, prípadne studňa v horskej osade Horné Fafáky pri modrej značke. Pozn. red.: ak viete o prameni v blízkosti, tak napíšte do diskusie k článku.

Zaujímavosti okolia

Prístrešok na Striebornej obsahuje informácie o hradisku, v ktorého srdci sa nachádza. Hradisko pochádza z mladšej doby bronzovej. Malo obdĺžnikovitý pôdorys s rozmermi 30 - 35 m x 40 - 45 m. Lokalita bola v severnej časti opevnená kamenným valom, ktorý ešte aj dnes prevyšuje okolitý terén asi o tri metre. Val bol pravdepodobne dvojitý, pretože šírka koruny valu je až 7 metrov. Brána sa nachádzala v juhozápadnej časti a bola chránená kruhovými bastiónmi. Pod akropolou hradiska sa nachádza pseudokrasová jaskyňa.

Po zelenej na Lovinobaňu, asi 30 minút od hradiska sa nachádzajú archeologické vykopávky pohrebiska z obdobia kyjatickej kultúry. Predstavuje tretie najväčšie na Slovensku. Našlo sa tu asi 200 hrobov ľudu popolnicových polí. Ľudia sa tu vtedy dožívali 25 rokov a našlo sa tu aj veľa hrobov detí. Okrem informačného panela tam stojí prístrešok, ale bez možnosti prespatia.

Fórum 3 príspevky
Strieborná 03/05/21 22:19 3 príspevky
Najnovšie články
 
Túra Letná Nockalmstrasse - Klomnock a Mallnock Keď som bola prvýkrát na Mallnocku, bol takmer koniec marca a od vrchnej stanice lanovky vedúcej zo St. Oswaldu sme sa tam s kolegyňou brodili snehom. Už vtedy som si hovorila, že na toto miesto sa raz musím vrátiť. Ubehlo takmer 2,5 … » celý článok dnes Martina Haratíková Svet
Túra Motanica osadami Terchovej Pôvodne som chcel na autorskom stretnutí v Dierach pri Terchovej ísť na túlačky inam, ale fakt, že nebolo až také ideálne počasie a najmä to, že takto s kolegami veľmi nemám možnosť ... » viac včera Henrich Tomáš Malá Fatra, Kysucká vrchovina
PR Dovolenka v Pieninách: Červený Kláštor, plte na Dunajci, či Tri koruny Dovolenka na Slovensku je výborný nápad. Tento itinerár sme pre Vás pripravili v spolupráci s rodinným podnikom Antiqua Villa, ktorý svojim hosťom sprostredkúva jedinečné zážitky a ... » viac 19/07/21 sponzorovaný článok Slovensko
Najnovšie články autora
 
Túra Motanica osadami Terchovej Pôvodne som chcel na autorskom stretnutí v Dierach pri Terchovej ísť na túlačky inam, ale fakt, že nebolo až také ideálne počasie a najmä to, že takto s kolegami veľmi nemám možnosť pochodiť nejaké trasy, tak som rozmýšľal … » celý článok včera Henrich Tomáš Malá Fatra, Kysucká vrchovina
Túra Podkonické Pleše, Kalište, Kečka a Kozí chrbát Babie leto 2019 sa mi okrem iných túr podarilo využiť na jednu „doplňovaciu“, ktorú som vymyslel na poslednú chvíľu vďaka výhodným činiteľom. Jedným z popudov bol čerstvý ... » viac 21/07/21 Henrich Tomáš Starohorské vrchy
Túra Łącko – Koziarz – Szczawnica – Lesnica Poľské pohraničie je bezodnou studnicou nápadov na rôzny typ turistiky. Od tatranských a náročných vysokohorských až po pohodové ľudoprázdne končiny Beskýd či na Kysuciach alebo na ... » viac 13/07/21 Henrich Tomáš Pieniny, Ľubovnianska vrchovina, +
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Strieborná 03/05/21 22:19 3 príspevky
Fakty
 • Poloha
  • Slovenské rudohorie - Stolické vrchy: pár metrov od smerovníka Strieborná

 • Nadmorská výška
  • 719 m n. m.

 • GPS súradnice
  • šírka: 48.46844 ° SŠ
   dĺžka: 19.61297 ° VD
   » Mapa

 • Nocľah
  • sedem ľudí v krytom podkroví a dvaja na stoloch dole s vlastnou karimatkou a spacím vakom

 • Prevádzka
  • trojsezónna (bez vykurovacieho telesa)

 • Voda
  • Bez zdroja v blízkom okolí

 • Spojenie
  • Cinobaňa (bus), Lovinobaňa (vlak, bus)

0.88 (0.37)