Test

Batoh Northland Kailash 70+10

16. 11. 2007
Veľkoobjemový batoh klasickej dvojkomorovej konštrukcie s príjemne striedmym dizajnom a na pohľad dobrým vypracovaním. Neprekvapí inovatívnymi technickými vychytávkami, no poskytuje všetko, na čo sme pri dnešných batohoch zvyknutí. Vhodný je najmä na dlhšie treky, keď potrebujeme veľa vecí – dá sa dobre ovešať čímkoľvek od celty až po horolezecké železo. Rovnako bude dobrým spoločníkom pre cestovateľov.

Dizajn a konštrukcia

Batoh má klasický štíhly valcový tvar. V dolnej časti sa mierne rozširuje, čoho dôsledkom je priestranná spodná komora, do ktorej sa pohodlne zmestí aj veľký spací vak. Komory možno oddeliť pomocou látkovej priehradky so zatváraním na zdrhovadlo. V hlavnej komore nájdeme aj priestranné vrecko na vodný vak – to je navyše aj jemne vypolstrované, čím sa chráni vak a zároveň aj mierne izoluje, čo môže prijsť vhod počas zimných potuliek. Otvor na hadičku je dostatočne veľký, takže sa v pohode prepchá aj väčší náustok s ochranným plastom – opäť oceníme v chladnejšom počasí.

Vrchlík je pomerne veľký, je ho možné od batoha odopnúť – na veľkú ľadvinku sa však nepremení, pretože na rubovej strane je namiesto vyberateľných popruhov priestranná sieťka pre množstvo drobností, ktoré treba mať poruke. Na hornej časti vrchlíka je plastová sieťka uchytená elastickými gumičkami, ktoré sa dajú regulovať pomocou zdrhovadiel. Ideálne na pripnutie mikiny alebo sandálov. Ak však zdrhovadlá priveľmi stiahneme, bude nám zmenšovať objem hlavnej vrchlíkovej komôrky.

Na každej z bočných strán batoha je skryté jedno veľké vrecko. Vstupné zipsy sú takmer pri chrbtovom systéme, no manipulácia za pochodu si vyžaduje poriadnú dávku ekvilibristiky – jednoduchšie ostáva niekoho požiadať o pomoc. Pláštenka v dvojitom dne je pri tomto type batohu samozrejmosťou, je červenej farby z pomerne tuhého materiálu. Príjemné je, že ju možno odopnúť – s batohom je spojená pomocou suchého zipsu, čo príde vhod pri sušení pláštenky. Negatívom však je, že obvod pláštenky nemožno sťahovať pomocou gumičky a zdrhovadla – k dispozícii je iba široká plochá guma.

Možností uchytenia materiálu, výstroja alebo výzbroje je skutočne požehnane. Klasické kompresné popruhy na bokoch dobre poslúžia na uchytenie lyží, ďalej je k dipozícii dvojica úchytov pre cepíny, na čelnom paneli je našitý plochý popruh tak, že vytvára oká pre uchytenie karabín, expresiek a iného železa. V spodnej časti nájdeme okrem klasickej dvojice popruhov, ktoré prekrývajú vstup do dolnej komory, aj dvojicu pod dnom – veľmi praktické pre nosenie karimatky, prípadne časti stanu, či inej objemnej, ale nie príliš ťažkej batožiny. Zaujímavým prvkom je aj ucho vpredu hore tesne pod vrchlíkom. Pri väčšej váhe sa tak s batohom dobre manipuluje pri nakladaní a prenášaní pri presunoch.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Chrbtový systém

Chrbtový systém nesie názov Light Airpass System. Svojou konštrukciou spadá do bežného priemeru dnešných batohov. Ramenné popruhy sú výškovo nastaviteľné v rozsahu približne 22 centimetrov v šiestich krokoch pomocou veľkého suchého zipsu. Horné stabilizačné popruhy možno uchytiť do praciek v dvoch výškach v závislosti od nastavenia ramenných, čo ocenia najmä nižší turisti. Celý chrbtový diel je vystužený plastovým panelom a dvoma rovnobežnými vyberateľnými duralovými výstuhami.

Medzi bedrovou a ramennou časťou nosného systému je po bokoch polstrovanie, ktoré však pri plnom naložení príliš nevyužijeme. Chrbtový diel totiž nie je dostatočne torzne tuhý, aby zabránil priečnej deformácii (viď obr.č.5) – chrbát je preto opretý o nepolstrovaný stred. V tomto smere by pomohlo, keby boli duralové výstuhy v tvare písmena X, prípadne ak by bol plastový diel tuhší.

V spodnej časti chrbtového systému zaujme pomerne veľký bedrový vankúš, ktorý je spolu s bedrovým pásom dostatočne polstrovaný pre pohodlné nosenie väčšieho nákladu. Šírka a tuhosť bedrového pásu zabezpečujú dobrú stabilitu ťažšieho nákladu. Výhodou taktiež je, že bedrák možno v prípade potreby odopnúť.

Použité materiály a kvalita spracovania

Batoh je vyrobený z vlastného materiálu firmy Northland pod názvom Terron – ide nylonovú tkaninu rôznej hrúbky a ripstopovej úpravy. Spony sú od osvedčeného výrobcu Duraflex, avšak zipsy sú bez udania pôvodu. Aj keď by určite viac potešili YKK, nemám z použitých zipsov pocit, že by malo ísť o slabý článok Kailasha.

Kvalita spracovania je na vysokej úrovni. Všetky švy sú vedené presne a na vnútornej strane sú prešité ochrannou textilnou páskou. Materiál Terron svojou hrúbkou aj tvrdosťou taktiež vzbudzuje dôveru. V tomto smere hodnotím batoh pozitívne.

Dojmy z nosenia

Aj napriek priemernému nosnému systému sedí batoh na chrbte až prekvapivo stabilne. Najmä bedrový popruh je veľmi dobrého tvaru a pohodlne obopne bedrové kosti. Polstrovanie ramenných popruhov je dostatočné pre nosenie väčšieho nákladu – ramená otláčajú primerane ceľkovej hmotnosti batohu. Kvalita odvetrania nepatrí k špičke na trhu, je však relatívne v poriadku. Vŕzganie nosného systému je minimálne, no občas sa predsa nejaký neľúbivý zvuk ozve z uchytenia ramenných popruhov. Pozitívne hodnotím množstvo možností na uchytenie materiálu, fľaší, oblečenia a podobných vecí na batoh. Taktiež čelné ucho dobre pomáha pri presunoch vlakmi, autobusmi, alebo inými povozmi.

Záver

Batoh Kailash by som zaradil do strednej striedy v kategórii veľkých batohov. Veľmi dobre poslúži trekkerom na dlhšie akcie, ale aj cestovatelia budú spokojní. Taktiež je vhodný pre lezcov, čo sa potrebujú dostať na vysokohorské chaty s pomerne veľkým nákladom. Ak vám dobre sadne na chrbát a patríte skôr k menej potivým, je veľmi dobrou voľbou. Ak však hľadáte vyložene technický inovatívny batoh, bude vhodnejšie obzrieť sa inam.

Fórum nová téma
Batoh Northland Kailash 70+10 16/11/07 00:00 nová téma
Najnovšie články
 
Správa Aktuálne z hrebeňa Nízkych Tatier – leto 2021 Pokiaľ plánujete prechod hrebeňov Nízkych Tatier, či už v rámci SNP-čky, alebo len v rámci párdňového vypnutia mimo civilizácie, je dobré poznať aktuálne podmienky. Záleží len na vašom tempe, či chcete hrebeňovku prejsť … » celý článok dnes Marek Šurina Správy
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej ... » viac včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Letné podhorie Spišskej Magury Spišské mestečko Podolínec pozná asi len málokto a známe je len asi istou historickou udalosťou, ktorá tiež nie je veľmi známa. Napriek tomu som sa tu ocitol tretíkrát. No nová bola ... » viac včera Henrich Tomáš Spišská Magura
Najnovšie články autora
 
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej skalnej kvetene. Riaditeľ národného parku Peter … » celý článok včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Erik Baláž: Lesmír bude interaktívny náučný chodník do vrecka Ochranár, ekológ a filmár Erik Baláž si myslí, že slovenské národné parky zaostávajú v komunikácii s verejnosťou. Preto sa podieľa na novej mobilnej aplikácii, ktorá interaktívnou ... » viac 05/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Prečo sa v chránených územiach pasie a kosí V dávnej minulosti riedke lesy panónskej oblasti spásali veľké bylinožravce – pratury a zubry. Po kolonizácii človekom ich nahradili hospodárske zvieratá. V 50-tych rokoch 20. storočia ... » viac 28/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Batoh Northland Kailash 70+10 16/11/07 00:00 nová téma
Fakty
 • Výrobca
  • Northland
 • Model
  • Kailash 70+10
 • Typ
  • trekkingový dvojkomorový batoh
 • Materiály
  • nylonová tkanina Terron, Drulaflex spony
 • Hmotnosť
  • 2650 g
 • Farebné kombinácie
  • šedá / čierna
 • Páči sa mi
  • odopínateľné veko, bedrový pás (tvrdosť, odpínateľnosť), popruhy na upínanie karimatky alebo stanu zo spodu, ucho na čelnej strane, polstrovaná ochrana vodného vaku
 • Nepáči sa mi
  • nosný systém, pracky na uchytenie cepínu sú nepraktické
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
0.76 (0.32)