Malokarpatský kopec Bučková s krásnymi zakrpatenými dubmi
Extra

Začíname so štvrtkovým basecampom

22. 04. 2021
Protipandemické opatrenia sa uvoľnili a počas najbližšieho víkendu môžeme vyraziť do prírody kdekoľvek na Slovensku. Pri tejto príležitosti pre vás spúšťame nový formát Štvrtkový basecamp. Budeme ho pripravovať každý týždeň vo štvrtok popoludní.

Nájdete tu tipy na túry z rôznych okresov, ktoré budú odrážať aktuálne ročné obdobie. V tipoch budeme myslieť na dospelých, ale aj deti a cyklistov. Na záver pripojíme prehľad počasia a podmienok, aké by mali byť na horách počas najbližšieho víkendu, plus zoznam aktuálnych sezónnych uzáver.

Dnešný basecamp zostavila: Soňa Mäkká

1. Tip na túru

Martin Knor si dal dlhší vander jarnou Muránskou planinou. Túra je vhodná pre ostrieľanejších turistov. Trvá dva dni, Martin prespal v lese pod šírym nebom. Najnáročnejším úpsekom bol prechod ostrým skalným hrebeňom Hradovej, ktorý nie je po celej dĺžke zaistený reťazami. Okrem toho trasa prechádza lúkami s peknými výhľadmi na Muránsku planinu, napríkald od chaty Nemcová.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

2. Tip na túru s deťmi

Minulú jar ma očaril malokarpatský kopec Bučková s krásnymi zakrpatenými dubmi. Zaujímavé bolo aj skalné pásmo Tri stodôlky. Tieto lokality ležia mimo turistických značiek, no platí tu len druhý stupeň ochrany, takže pohyb mimo značiek je legálny. Vzhľadom na veľký počet muflónov a ďalších lesných zvierat je terén dobre priechodný, netreba sa nikde predierať.

3. Tip na cyklotúru

Pavol Gomboš objavoval na horskom bicykli dolinu Bystrého potoka vo Volovských vrchoch. Trasa vedie najprv po lesnej ceste, neskôr poľovníckym chodníkom. Zaujímavosťou je Tereziánska štôlňa, ktorú miestni baníci ručne kopali dvadsať šesť rokov. Chodba meria takmer dva kilometre a dodnes slúži vodárom.


Ďalšie tipy:

Prečítajte si


Z fotogalérie

Veterný mlyn

Počasie cez víkend

Podľa SHMÚ mý byť v sobotu jasno až polooblačno, cez deň prechodne zväčšená oblačnosť, naďalej chladno. V ranných hodinách môže mrznúť aj v nížinách. Najvyššia denná teplota 11 až 16 °C, v Žilinskom kraji a na Hornom Spiši okolo 9 °C. Fúkať má len slabý vietor.

Podobný ráz počasia má byť aj v nedeľu, pribudne viac oblakov. Cez deň na severe a východe miestami prehánky, vo vyšších polohách snehové.

Podmienky na horách

Horská záchranná služba upozorňuje, že ráno sú chodníky tvrdé až ľadové. Odporúča používať mačky alebo retiazkové mačky, paličky, prípadne cepín. Chodníky v nižších polohách sú blatisté.

V roklinách Slovenského raja roklinách sa stále nachádzajú zvyšky snehu a ľadu, hladina vodných tokov je vplyvom topenia snehu zvýšená.

Podľa Strediska lavínovej prevencie je lavínová situácia pomerne stabilná, problémom ostáva mokrý sneh najmä v stredných polohách a na slnkom osvietených svahoch aj vo vyšších polohách Tatier.

V Západných a Vysokých Tatrách platí 2. stupeň lavínového nebezpečenstva, rovnaký stupeň platí v popoludňajších hodinách aj pre Nízke Tatry a Malú Fatru.

SLP upozorňuje, že v polohách nad 1500 m je snehu vzhľadom na koniec apríla pomerne veľa.


Aktuálne sezónne uzávery

Ferraty

 • Ferrata HZS na Martinské hole (Malá Fatra) - zatvorená do 31. mája,
 • Ferrata Kyseľ (Slovenský raj) - zatvorená do 14. júna,
 • Ferrata Skalka (Kremnické vrchy) – zatvorená do 31. mája,
 • Ferrata Dve veže (Veľká Fatra) – zatvorená do 14. júna,

Tatranský národný park

Platí sezónna uzávera do 14. júna. Zoznam všetkých chodníkov, na ktoré platí sezónna uzávera, sa nachádza v tomto dokumente.

Národný park Nízke Tatry

Platí sezónna uzávera týchto chodníkov do 31. mája:

 • Chata generála M. R. Štefánika (Ďumbierske sedlo) – Ďumbier, uzavreté v období bez súvislej snehovej pokrývky s hrúbkou minimálne 15 cm, zimné tyčové značenie
 • Poľana – Zákľuky – Bôry – sedlo Sinej (sedlo Bohuša), žltá značka
 • Kotliská – Skalka – Žiarska hoľa – Bosorky – sedlo pod Žiarom, žltá značka
 • Demänovské sedlo – Kráľov stôl – sedlo Javorie a Krúpova hoľa (Krúpovské sedlo/Krúpovo sedlo) – Kráľov stôl, žltá značka

Národný park Malá Fatra

Platí sezónna uzávera týchto trás do 15. júna:

 • Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – sedlo Medziholie, červená značka
 • Vyšné Kamence – Poddolina – Obšívanka – Malé nocľahy, modrá značka
 • Malý Kriváň - chata Vendovka, modrá značka

CHKO Horná Orava

 • Príslopec - Kaňova jama, zelená značka č. 5555 do 15. mája
Fórum 2 príspevky
Začíname so štvrtkovým basecampom 23/04/21 09:06 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Extra Basecamp: bude príjemne, vo vyšších polohách je stále sneh Čaká nás pekný víkend, kedy budú teploty cez deň atakovať dvadsiatky, najmä v nedeľu. Rána však majú byť s prízemným mrazom, preto na dvojdňovku radšej pohľadajte strechu nad hlavou. V nižších polohách je už viac zelene, oko potešia aj kvitnúce ovocné stromy. 06/05/21 Redakcia Basecamp
Extra Basecamp: koniec skialpovej sezóny a daždivo Cez víkend nás čaká tlaková níž a dážď, v nedeľu aj silný vietor. Pri balení rátajte s tým, že na horách je sneh, ktorý je ráno zľadovatený a popoludní sa doň budete prebárať. Dnes končí aj skialpinistická sezóna v Nízkych Tatrách. V ostatných národných parkoch skončila už dávnejšie. 29/04/21 Redakcia Basecamp
Extra Začíname so štvrtkovým basecampom Protipandemické opatrenia sa uvoľnili a počas najbližšieho víkendu môžeme vyraziť do prírody kdekoľvek na Slovensku. Pri tejto príležitosti pre vás spúšťame nový formát Štvrtkový basecamp. Budeme ho pripravovať každý týždeň vo štvrtok popoludní. 22/04/21 Redakcia Basecamp
Najnovšie články na titulke
 
Podcast O Muránskej planine s riaditeľom Jánom Šmídom “Keby štátna ochrana prírody po kalamite v roku 2004 povolila jej spracovanie, ľudstvo by pravdepodobne došlo o jeden živočíšny druh,” hovorí v Hiking podcaste riaditeľ Národného parku Muránska planina o endemickej muške Mycetophila gemerensis, ktorá obľubuje plodnice húb a nachádza sa iba na Fabovej holi. dnes Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Kamenný košiar a kostoly podhoria Čiernej hory Zvyčajne keď plánujem túru, tak sa len málokedy inšpirujem fotkami a tiež málokedy ma zaujme fotka na fotografickom webe. No tentoraz ma zaujal nádherne upravený kamenný košiar z úpätia Roháčky, a keďže som sa chcel vrátiť na Hornádske lúky, ktoré ma pred pár rokmi veľmi zaujali, úplne mi tento objav zapadol do plánov s tým, že zájdem do dedín, kde sa zachovali gotické kostoly. dnes Henrich Tomáš Čierna hora
Prístrešok Stodoly pod Javorovou Počas jarnej túry Oravskou Magurou som mal namierené na vrch Javorová. Síce som tu nikdy nebol, ale podľa TuristickaMapa.sk som vedel, že v lese pod vrcholom Javorová sa nachádza síce rozpadnutý, ale pre mňa určite zaujímavý zrub, ktorý som si chcel pozrieť. včera Martin Birka Oravská Magura

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Začíname so štvrtkovým basecampom 23/04/21 09:06 2 príspevky
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.79 (0.37)