Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Brankovský salaš v roku 2007 (autor foto: Tomáš Trstenský)
Brankovský salaš v roku 2007 (autor foto: Tomáš Trstenský) Zatvoriť

Búda Brankovský salaš

Funkčný salaš na brankovskej rázsoche, ktorú vysiela Salatín v severozápadnej časti Nízkych Tatier. Malý zrub vysoko v horách s krásnym výhľadom na masív Salatínskej skupiny. Koliba je voľne prístupná turistom mimo pastierskej sezóny.

Poloha
Nízke Tatry: Ďumbierske Tatry, Salatínska skupina, brankovská rázsocha, v sedielku medzi vrchmi Veľký Brankov a Brankov (predvrchol Kozol) pri sedle Jama
Nadmorská výška
1020 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 48.99693 ° SŠ
dĺžka: 19.31151 ° VD
» Mapa
Nocľah
v podkroví (pričňa) do 10 nocľažníkov vo vlastnom spacáku
Prevádzka
celoročná (mimo pastierskej sezóny)
Voda
upravený prameň oproti salašu (napájadlá) a upravený prameň v sedle Jama (válov)
Spojenie
Veľký Brankov (zelená) - Podsuchá (RK - Biely Potok
bus)
Dalšie info
pred kolibou ohnisko a lavička

Poloha

Koliba sa nachádza tesne pri zelenej značke v sedielku medzi vrcholmi Veľký Brankov a Brankov (predvrchol Kozol). Salaš je situovaný na juhovýchodnom svahu čiastočne zalesnenej skalnatej vyvýšeniny južne od blízkeho sedla Jama. Objekt stojí pri okraji lesa, odkiaľ sa otvára dobrý výhľad na záver Ludrovskej doliny a vrcholy masívu Salatína (Úplazy, Malý Salatín, Salatín, Magura a susedný Veľký Brankov.

Prístup

- Podsuchá (časť Ružomberka - Biely Potok, bus) – Brankovský vodopád (zelená značka) – Veľký Brankov – smer sedlo Jama do 2 hodín,
- Ludrová (bus) – Ludrovská dolina (pamätník SNP) – sedlo Teplice – Brankov - Kozol – sedlo Jama – smer Veľký Brankov do 2.40 hodiny,
- Ružomberok, časť Biely Potok (bus, MHD) – sedlo Brdisko – Ostrô – sedlo Teplice – Brankov – Kozol - sedlo Jama – smer Veľký Brankov do 3 hodín.

Objekt

Prízemná koliba salaša má zrubovú konštrukciu typickú pre naše hory. Vstup do koliby je cez drevené dvere s kovovou hasprou. Salaš nemá okná. Nad prízemným priestorom s udupanou hlinou je umiestnená veľká pričňa v štíte pod plechovou strechou. Je zakrytá pokrovcom, kde sa pomestí takmer 10 nocľažníkov. Koliba je vybavená kovovou pieckou, dvomi stolíkmi a pár poličkami.

Voda

Neďaleko salaša na protiľahlom svahu sedielka sa nachádza zdroj vody (južne od koliby). Prameň je zachytený rúrou do kovových napájadiel. Určený je pre napájanie košiara a ochránený dreveným ohradením. Ďalší oplotený prameň je upravený v blízkom sedle Jama (severozápadne od salaša). Voda je odvedená rúrou do válova, kde sa napája stádo.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

AKTUALIZÁCIA

24. 4. 2016 boli pridané fotografie č. 9 - 12, autor Michal Mydliar.

Autori fotografií: Tomáš Trstenský a Michal Mydliar

Fotogaléria k článku

Najnovšie