Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Na skok v pralese Chujava, foto Stanislav Ďurica
Na skok v pralese Chujava, foto Stanislav Ďurica Zatvoriť

Basecamp Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava?

Čaká nás oblačný víkend, v nedeľu cez naše územie prejde studený front so zrážkami. Po oteplení sa príroda zazelenala, v tipoch sme pre vás vybrali aj kratšie ciele v nižších nadmorských výškach. Ak radi chodíte na Chatu pod Chlebom, treba to stihnúť do nedele, od pondelka sa chata zatvorí kvôli rekonštrukcii.

V pravidelnom formáte Basecamp prinášame tipy na túry z rôznych kútov Slovenska, vhodné na začiatok mája. Nájdete tu aj prehľad počasia a podmienok, aké by mali byť na horách počas najbližšieho víkendu. Na záver pripájame zoznam aktuálnych sezónnych uzáver.

Dnešný basecamp zostavila Soňa Mäkká

1. Tip na túru

Stanislav Ďurica absolvoval niekoľkohodinovú prechádzku pralesom Chujava (alebo Kujavy) v Slanských vrchoch. Stromy tu rastú v bizarných tvaroch, atmosféru pralesa dotvárajú balvany obrastené hrubými kobercami machu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

2. Tip na túru s deťmi

Autorka basecampu skombinovala návštevu Spišského hradu, ktorého zrúcanina je pomerne rozľahlá, keďže ide o jeden z najväčších hradov v strednej Európe. Nádherná je rezervácia Dreveník so skalným mestom, ktorá leží hneď oproti bez nutnosti cestovania. Neďaleko je aj živá travertínová kopa Sivá brada.

3. Tip na cyklotúru

Michal Bukvai vymyslel pekný cyklo okruh z Považskej Bystrice po oboch stranách Váhu. Trasa viedla známou Manínskou a Kostoleckou tiesňavou, cez osahu Kresanovci do Jablonového a späť popod kopec Klapy. Michal si vyberal najmä úzke asfaltové cesty, na ktorých nabral slušné prevýšenie.

Ďalšie tipy

 • Veľká Fatra: Martin Baniari sa vybral z Liptovskej Osady na Rakytov, na ktorom zažil najprv západ a nasledujúci deň aj východ slnka.
  Rakytov - mágia fatranskej jari

 • Gemer: Danka Tomášiková objavovala krásy Revúckej vrchoviny, do nenáročnej túry spojila Jelšavský hrad a vrchol Skalka s výhľadom na Jelšavu.
  Jelšavský hrad a Skalka

 • Vtáčnik: Martin Knor prešiel zaistené cesty na Jitkinu vyhliadku a Volkov zub, pridal ďalšie miesta, vrchol Vtáčnika. Boli ste už na mieste s názvom Vrvrava?
  Na Vtáčnik z Baškovej doliny

 • Záhorie: Ivan Wlachovský sa vybral na cykloturistickú klasiku do oblasti Devínskeho jazera, obsahuje aj železobetónové pevnosti z medzivojnového obdobia a nivu rieky Morava.
  Devínske Jazero – Vysoká pri Morave

 • Kysuce: Jana Bílešová so synom objavovala lazy na pomedzí Kysuckej vrchoviny, dobrý tip pre tých, čo sa radi túlajú lúkami.
  S Adamkom cez laz Adamovci

Aktuálne

Z fotogalérie

Podvečer na rybníku

Podvečer na rybníku III.

Počasie cez víkend

Podľa SHMÚ má byť v sobotu veľká oblačnosť, cez deň na viacerých miestach prehánky, ojedinele aj búrky.

Najnižšia nočná teplota 10 až 5 °C, najvyššia denná teplota 15 až 20 °C. Fúkať má iba slabý vietor.

V nedeľu bude počasie podobné, no pribudnú zrážky. Postupne budú od západu na mnohých miestach prehánky, dážď, ojedinele aj búrky. Popoludní dážď ustane.

Podmienky na horách

Horská záchranná služba upozorňuje, že ráno sú chodníky tvrdé až ľadové. Vo Vysokých a Západných Tatrách, v Nízkych Tatrách a na hrebeni Malej Fatry odporúča používať mačky alebo retiazkové mačky, paličky, prípadne cepín. Chodníky v nižších polohách sú blatisté.

V roklinách Slovenského raja je hladina vodných tokov mierne zvýšená. Na žltej značke Kyseľ (smer Obrovský vodopád) je poškodené technické zariadenie, treba zvýšiť opatrnosť.

Priechodnosť niektorých chodníkov, najmä v Nízkych Tatrách, je dlhodobo obmedzená, viac info sa nachádza tu.

Stredisko lavínovej prevencie ukončilo denné vydávanie aktualizácií. Posledná aktualizácia z 10. 5. hovorí, že súvislá vrstva snehu sa pohybuje približne od výšky 1500 mn.m. aj to hlavne na severných a tienistých svahoch. Hlavným nebezpečenstvom sú mokré lavíny pri výraznom oteplení. V najvyšších polohách Vysokých, Západných Tatier, a Nízkych Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo (1. stupeň).

Aktuálne sezónne uzávery

Ferraty

 • Ferrata HZS na Martinské hole (Malá Fatra) - zatvorená do 31. mája,
 • Ferrata Kyseľ (Slovenský raj) - zatvorená do 14. júna,
 • Ferrata Skalka (Kremnické vrchy) – zatvorená do 31. mája,
 • Ferrata Dve veže (Veľká Fatra) – zatvorená do 14. júna.

Tatranský národný park

Platí sezónna uzávera do 14. júna. Zoznam všetkých chodníkov, na ktoré platí sezónna uzávera, sa nachádza v tomto dokumente.

Národný park Nízke Tatry

Platí sezónna uzávera týchto chodníkov do 31. mája:

 • Chata generála M. R. Štefánika (Ďumbierske sedlo) – Ďumbier, uzavreté v období bez súvislej snehovej pokrývky s hrúbkou minimálne 15 cm, zimné tyčové značenie
 • Poľana – Zákľuky – Bôry – sedlo Sinej (sedlo Bohuša), žltá značka
 • Kotliská – Skalka – Žiarska hoľa – Bosorky – sedlo pod Žiarom, žltá značka
 • Demänovské sedlo – Kráľov stôl – sedlo Javorie a Krúpova hoľa (Krúpovské sedlo/Krúpovo sedlo) – Kráľov stôl, žltá značka

Národný park Malá Fatra

Platí sezónna uzávera týchto trás do 15. júna:

 • Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – sedlo Medziholie, červená značka
 • Vyšné Kamence – Poddolina – Obšívanka – Malé nocľahy, modrá značka
 • Malý Kriváň - chata Vendovka, modrá značka

Najnovšie