Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Na skok v pralese Chujava, foto Stanislav Ďurica
Basecamp

Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava?

13. 05. 2021
Čaká nás oblačný víkend, v nedeľu cez naše územie prejde studený front so zrážkami. Po oteplení sa príroda zazelenala, v tipoch sme pre vás vybrali aj kratšie ciele v nižších nadmorských výškach. Ak radi chodíte na Chatu pod Chlebom, treba to stihnúť do nedele, od pondelka sa chata zatvorí kvôli rekonštrukcii.

V pravidelnom formáte Basecamp prinášame tipy na túry z rôznych kútov Slovenska, vhodné na začiatok mája. Nájdete tu aj prehľad počasia a podmienok, aké by mali byť na horách počas najbližšieho víkendu. Na záver pripájame zoznam aktuálnych sezónnych uzáver.

Dnešný basecamp zostavila Soňa Mäkká

1. Tip na túru

Stanislav Ďurica absolvoval niekoľkohodinovú prechádzku pralesom Chujava (alebo Kujavy) v Slanských vrchoch. Stromy tu rastú v bizarných tvaroch, atmosféru pralesa dotvárajú balvany obrastené hrubými kobercami machu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

2. Tip na túru s deťmi

Autorka basecampu skombinovala návštevu Spišského hradu, ktorého zrúcanina je pomerne rozľahlá, keďže ide o jeden z najväčších hradov v strednej Európe. Nádherná je rezervácia Dreveník so skalným mestom, ktorá leží hneď oproti bez nutnosti cestovania. Neďaleko je aj živá travertínová kopa Sivá brada.

3. Tip na cyklotúru

Michal Bukvai vymyslel pekný cyklo okruh z Považskej Bystrice po oboch stranách Váhu. Trasa viedla známou Manínskou a Kostoleckou tiesňavou, cez osahu Kresanovci do Jablonového a späť popod kopec Klapy. Michal si vyberal najmä úzke asfaltové cesty, na ktorých nabral slušné prevýšenie.

Ďalšie tipy

 • Veľká Fatra: Martin Baniari sa vybral z Liptovskej Osady na Rakytov, na ktorom zažil najprv západ a nasledujúci deň aj východ slnka.
  Rakytov - mágia fatranskej jari

 • Gemer: Danka Tomášiková objavovala krásy Revúckej vrchoviny, do nenáročnej túry spojila Jelšavský hrad a vrchol Skalka s výhľadom na Jelšavu.
  Jelšavský hrad a Skalka

 • Vtáčnik: Martin Knor prešiel zaistené cesty na Jitkinu vyhliadku a Volkov zub, pridal ďalšie miesta, vrchol Vtáčnika. Boli ste už na mieste s názvom Vrvrava?
  Na Vtáčnik z Baškovej doliny

 • Záhorie: Ivan Wlachovský sa vybral na cykloturistickú klasiku do oblasti Devínskeho jazera, obsahuje aj železobetónové pevnosti z medzivojnového obdobia a nivu rieky Morava.
  Devínske Jazero – Vysoká pri Morave

 • Kysuce: Jana Bílešová so synom objavovala lazy na pomedzí Kysuckej vrchoviny, dobrý tip pre tých, čo sa radi túlajú lúkami.
  S Adamkom cez laz Adamovci

Aktuálne

Z fotogalérie

Podvečer na rybníku

Podvečer na rybníku III.

Počasie cez víkend

Podľa SHMÚ má byť v sobotu veľká oblačnosť, cez deň na viacerých miestach prehánky, ojedinele aj búrky.

Najnižšia nočná teplota 10 až 5 °C, najvyššia denná teplota 15 až 20 °C. Fúkať má iba slabý vietor.

V nedeľu bude počasie podobné, no pribudnú zrážky. Postupne budú od západu na mnohých miestach prehánky, dážď, ojedinele aj búrky. Popoludní dážď ustane.

Podmienky na horách

Horská záchranná služba upozorňuje, že ráno sú chodníky tvrdé až ľadové. Vo Vysokých a Západných Tatrách, v Nízkych Tatrách a na hrebeni Malej Fatry odporúča používať mačky alebo retiazkové mačky, paličky, prípadne cepín. Chodníky v nižších polohách sú blatisté.

V roklinách Slovenského raja je hladina vodných tokov mierne zvýšená. Na žltej značke Kyseľ (smer Obrovský vodopád) je poškodené technické zariadenie, treba zvýšiť opatrnosť.

Priechodnosť niektorých chodníkov, najmä v Nízkych Tatrách, je dlhodobo obmedzená, viac info sa nachádza tu.

Stredisko lavínovej prevencie ukončilo denné vydávanie aktualizácií. Posledná aktualizácia z 10. 5. hovorí, že súvislá vrstva snehu sa pohybuje približne od výšky 1500 mn.m. aj to hlavne na severných a tienistých svahoch. Hlavným nebezpečenstvom sú mokré lavíny pri výraznom oteplení. V najvyšších polohách Vysokých, Západných Tatier, a Nízkych Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo (1. stupeň).

Aktuálne sezónne uzávery

Ferraty

 • Ferrata HZS na Martinské hole (Malá Fatra) - zatvorená do 31. mája,
 • Ferrata Kyseľ (Slovenský raj) - zatvorená do 14. júna,
 • Ferrata Skalka (Kremnické vrchy) – zatvorená do 31. mája,
 • Ferrata Dve veže (Veľká Fatra) – zatvorená do 14. júna.

Tatranský národný park

Platí sezónna uzávera do 14. júna. Zoznam všetkých chodníkov, na ktoré platí sezónna uzávera, sa nachádza v tomto dokumente.

Národný park Nízke Tatry

Platí sezónna uzávera týchto chodníkov do 31. mája:

 • Chata generála M. R. Štefánika (Ďumbierske sedlo) – Ďumbier, uzavreté v období bez súvislej snehovej pokrývky s hrúbkou minimálne 15 cm, zimné tyčové značenie
 • Poľana – Zákľuky – Bôry – sedlo Sinej (sedlo Bohuša), žltá značka
 • Kotliská – Skalka – Žiarska hoľa – Bosorky – sedlo pod Žiarom, žltá značka
 • Demänovské sedlo – Kráľov stôl – sedlo Javorie a Krúpova hoľa (Krúpovské sedlo/Krúpovo sedlo) – Kráľov stôl, žltá značka

Národný park Malá Fatra

Platí sezónna uzávera týchto trás do 15. júna:

 • Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – sedlo Medziholie, červená značka
 • Vyšné Kamence – Poddolina – Obšívanka – Malé nocľahy, modrá značka
 • Malý Kriváň - chata Vendovka, modrá značka
Fórum nová téma
Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava? 13/05/21 18:00 nová téma
Najnovšie články
 
Túra Z Krupiny do Vyhní cez Kozelník 1 Prakticky všetky dlhšie túry, čo som absolvoval v Štiavnických vrchoch, začínali, končili, prípadne prechádzali ich srdcom, samotnou Banskou Štiavnicou. Tak teraz si plánujem niečo iné. Trasu, ktorá ju obchádza širokým … » celý článok včera Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Túra Rudná magistrála za 6,5 dňa Rudná magistrála so štartom v Stolických vrchoch a koncom v Zlatých Moravciach očami menej skúseného turistu, prejdená za šesť a pol dňa. Prečítajte si ako to ... » viac 23/07/21 Mikuláš Vidán Stolické vrchy, Veporské vrchy, +
PR Dovolenka v Pieninách: Červený Kláštor, plte na Dunajci, či Tri koruny Dovolenka na Slovensku je výborný nápad. Tento itinerár sme pre Vás pripravili v spolupráci s rodinným podnikom Antiqua Villa, ktorý svojim hosťom sprostredkúva jedinečné zážitky a ... » viac 19/07/21 sponzorovaný článok Slovensko
Najnovšie články autora
 
Basecamp Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava? Čaká nás oblačný víkend, v nedeľu cez naše územie prejde studený front so zrážkami. Po oteplení sa príroda zazelenala, v tipoch sme pre vás vybrali aj kratšie ciele v nižších nadmorských výškach. Ak radi chodíte na Chatu … » celý článok 13/05/21 Redakcia Basecamp
Extra Basecamp: bude príjemne, vo vyšších polohách je stále sneh Čaká nás pekný víkend, kedy budú teploty cez deň atakovať dvadsiatky, najmä v nedeľu. Rána však majú byť s prízemným mrazom, preto na dvojdňovku radšej pohľadajte strechu nad ... » viac 06/05/21 Redakcia Basecamp
Extra Basecamp: koniec skialpovej sezóny a daždivo Cez víkend nás čaká tlaková níž a dážď, v nedeľu aj silný vietor. Pri balení rátajte s tým, že na horách je sneh, ktorý je ráno zľadovatený a popoludní sa doň budete ... » viac 29/04/21 Redakcia Basecamp
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava? 13/05/21 18:00 nová téma
0.32 (0.14)