Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Hrad Jelenec (Gýmeš), foto Pavel Forgáč
Hrad Jelenec (Gýmeš), foto Pavel Forgáč Zatvoriť

Basecamp Posledný víkend s uzáverami niektorých ferrát a chodníkov

Od utorka sa bude dať ísť na ferraty na Skalke v Kremnických vrchoch a ferratu HZS na Martinské hole. Na otvorenie ostatných treba počkať ešte ďalšie dva týždne. K prvému júnu budú otvorené aj všetky chodníky v Národnom parku Nízke Tatry.

V pravidelnom formáte Basecamp prinášame tipy na túry z rôznych kútov Slovenska, vhodné na záver mája. Nájdete tu aj prehľad počasia a podmienok, aké by mali byť na horách počas najbližšieho víkendu. Na záver pripájame zoznam aktuálnych sezónnych uzáver.

Dnešný basecamp zostavila Soňa Mäkká

1. Tip na túru

Aj v nevysokom pohorí Tribeč sa dá nabrať za deň prevýšenie vyše 1600 metrov. Pavel Forgáč tu má obľúbený okruh, ktorý zahŕňa zrúcaninu hradu Gýmeš, výhľadový vrchol Veľký Lysec či najvyšší vrchol celého pohoria. Východiskom sú Kostoľany pod Tríbečom, kde sa nachádza kostol svätého Juraja, jeden z najstarších na Slovensku. Jeho návštevu si však treba vopred dohodnúť.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

2. Tip na túru s deťmi

Nenáročný, ale krajinársky pekný výlet v oblasti Chvojnickej parhokatiny. Vďačným cieľom je turistická útulňa pod Uchánkom neďaleko Sobotišťa. Trasa vedie aj cez horský laz Bučákovci. V Sobotišti je zaujímavý náučný chodník a zvyšky habánskeho osídlenia.

3. Tip na cyklotúru

Peter Mišovic absolvoval veľmi pekný a výdatný cyklookruh z Popradu dolinou Ipoltica a na hrebeň Nízkych Tatier do sedla Priehyba. odtiaľ sa spustil na druhú stranu do Heľpy a už po ceste cez sedlo Besník, Vernár a Hranovnicu sa vrátil do Popradu.

Ďalšie tipy

Vypočujte si

Začíname podcastovú sériu o turistickom vybavení. V prvej epizóde sme si posvietili na spacáky a karimatky. Treba ich na každej viacdňovej túre, či už spíte pod širákom, celtou, stanom alebo v útulni. Pri nocľahu na horskej chate sa spacák tiež hodí, nemusíte sa nespoliehať na erárnu deku.

HIKING.SK podcast

Z fotogalérie

Skvelý deň na pani Tlstej aneb keď si ľahneš na jej vnady...

Skvelý deň na pani Tlstej aneb keď si ľahneš na jej vnady...a ot

Zaujímavosti

Rezort životného prostredia predkladá novelu zákona o ochrane prírody, ktorou chce dosiahnuť jednotnú správu pozemkov v národných parkoch.
Viac info tu.

Naši predkovia bobra jedli a jeho kožušina bola ceninou. Dnes robí pre prírodu oveľa viac ako človek. Prečítajte si článok.

Počasie cez víkend

Podľa SHMÚ k nám má v sobotu prúdiť chladnejší vzduch. Počasie nude premenivé, môže aj spŕchnuť. Od cca 1800 m môže snežiť.

Najvyššia denná teplota 15 až 20 °C, na Kysuciach, Orave a na hornom Spiši okolo 13 st.

Podobne má byť aj v nedeľu, hranica sneženia má klesnúť ešte o sto metrov nižšie.

Podmienky na horách

Horská záchranná služba upozorňuje, že v Tatrách je od 2000 m n.m.súvislá pokrývka nového snehu. Aj v Nízkych Tatrách sú v najvyšších polohách ešte veľké snehové polia, ktoré sú zrána zmrznuté. HZS na snehu odporúča používať zimný turistický výstroj.

Skialpinistická sezóna vo všetkých pohoriach skončila.

V nižších pohoriach sú chodníky blatité a šmykľavé.

Slovenský raj upozorňuje, že na žltej značke Kyseľ (smer Obrovský vodopád) je poškodené technické zariadenie a treba zvýšiť opatrnosť. Drevené sprístupňovacie zariadenie v rokline Veľký Sokol a Rothova roklina je v zlom technickom stave. Prechod roklinou je technicky náročný.

Priechodnosť niektorých chodníkov, najmä v Nízkych Tatrách, je dlhodobo obmedzená, viac info sa nachádza tu.

Aktuálne sezónne uzávery

Ferraty

 • Ferrata HZS na Martinské hole (Malá Fatra) - zatvorená do 31. mája,
 • Ferrata Kyseľ (Slovenský raj) - zatvorená do 14. júna,
 • Ferrata Skalka (Kremnické vrchy) – zatvorená do 31. mája,
 • Ferrata Dve veže (Veľká Fatra) – zatvorená do 14. júna.

Tatranský národný park

Platí sezónna uzávera do 14. júna. Zoznam všetkých chodníkov, na ktoré platí sezónna uzávera, sa nachádza v tomto dokumente.

Národný park Nízke Tatry

Platí sezónna uzávera týchto chodníkov do 31. mája:

 • Chata generála M. R. Štefánika (Ďumbierske sedlo) – Ďumbier, uzavreté v období bez súvislej snehovej pokrývky s hrúbkou minimálne 15 cm, zimné tyčové značenie
 • Poľana – Zákľuky – Bôry – sedlo Sinej (sedlo Bohuša), žltá značka
 • Kotliská – Skalka – Žiarska hoľa – Bosorky – sedlo pod Žiarom, žltá značka
 • Demänovské sedlo – Kráľov stôl – sedlo Javorie a Krúpova hoľa (Krúpovské sedlo/Krúpovo sedlo) – Kráľov stôl, žltá značka

Národný park Malá Fatra

Platí sezónna uzávera týchto trás do 15. júna:

 • Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – sedlo Medziholie, červená značka
 • Vyšné Kamence – Poddolina – Obšívanka – Malé nocľahy, modrá značka
 • Malý Kriváň - chata Vendovka, modrá značka

Najnovšie