Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Hrad Jelenec (Gýmeš), foto Pavel Forgáč
Basecamp

Posledný víkend s uzáverami niektorých ferrát a chodníkov

27. 05. 2021
Od utorka sa bude dať ísť na ferraty na Skalke v Kremnických vrchoch a ferratu HZS na Martinské hole. Na otvorenie ostatných treba počkať ešte ďalšie dva týždne. K prvému júnu budú otvorené aj všetky chodníky v Národnom parku Nízke Tatry.

V pravidelnom formáte Basecamp prinášame tipy na túry z rôznych kútov Slovenska, vhodné na záver mája. Nájdete tu aj prehľad počasia a podmienok, aké by mali byť na horách počas najbližšieho víkendu. Na záver pripájame zoznam aktuálnych sezónnych uzáver.

Dnešný basecamp zostavila Soňa Mäkká

1. Tip na túru

Aj v nevysokom pohorí Tribeč sa dá nabrať za deň prevýšenie vyše 1600 metrov. Pavel Forgáč tu má obľúbený okruh, ktorý zahŕňa zrúcaninu hradu Gýmeš, výhľadový vrchol Veľký Lysec či najvyšší vrchol celého pohoria. Východiskom sú Kostoľany pod Tríbečom, kde sa nachádza kostol svätého Juraja, jeden z najstarších na Slovensku. Jeho návštevu si však treba vopred dohodnúť.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

2. Tip na túru s deťmi

Nenáročný, ale krajinársky pekný výlet v oblasti Chvojnickej parhokatiny. Vďačným cieľom je turistická útulňa pod Uchánkom neďaleko Sobotišťa. Trasa vedie aj cez horský laz Bučákovci. V Sobotišti je zaujímavý náučný chodník a zvyšky habánskeho osídlenia.

3. Tip na cyklotúru

Peter Mišovic absolvoval veľmi pekný a výdatný cyklookruh z Popradu dolinou Ipoltica a na hrebeň Nízkych Tatier do sedla Priehyba. odtiaľ sa spustil na druhú stranu do Heľpy a už po ceste cez sedlo Besník, Vernár a Hranovnicu sa vrátil do Popradu.

Ďalšie tipy

Vypočujte si

Začíname podcastovú sériu o turistickom vybavení. V prvej epizóde sme si posvietili na spacáky a karimatky. Treba ich na každej viacdňovej túre, či už spíte pod širákom, celtou, stanom alebo v útulni. Pri nocľahu na horskej chate sa spacák tiež hodí, nemusíte sa nespoliehať na erárnu deku.

HIKING.SK podcast

Z fotogalérie

Skvelý deň na pani Tlstej aneb keď si ľahneš na jej vnady...

Skvelý deň na pani Tlstej aneb keď si ľahneš na jej vnady...a ot

Zaujímavosti

Rezort životného prostredia predkladá novelu zákona o ochrane prírody, ktorou chce dosiahnuť jednotnú správu pozemkov v národných parkoch.
Viac info tu.

Naši predkovia bobra jedli a jeho kožušina bola ceninou. Dnes robí pre prírodu oveľa viac ako človek. Prečítajte si článok.

Počasie cez víkend

Podľa SHMÚ k nám má v sobotu prúdiť chladnejší vzduch. Počasie nude premenivé, môže aj spŕchnuť. Od cca 1800 m môže snežiť.

Najvyššia denná teplota 15 až 20 °C, na Kysuciach, Orave a na hornom Spiši okolo 13 st.

Podobne má byť aj v nedeľu, hranica sneženia má klesnúť ešte o sto metrov nižšie.

Podmienky na horách

Horská záchranná služba upozorňuje, že v Tatrách je od 2000 m n.m.súvislá pokrývka nového snehu. Aj v Nízkych Tatrách sú v najvyšších polohách ešte veľké snehové polia, ktoré sú zrána zmrznuté. HZS na snehu odporúča používať zimný turistický výstroj.

Skialpinistická sezóna vo všetkých pohoriach skončila.

V nižších pohoriach sú chodníky blatité a šmykľavé.

Slovenský raj upozorňuje, že na žltej značke Kyseľ (smer Obrovský vodopád) je poškodené technické zariadenie a treba zvýšiť opatrnosť. Drevené sprístupňovacie zariadenie v rokline Veľký Sokol a Rothova roklina je v zlom technickom stave. Prechod roklinou je technicky náročný.

Priechodnosť niektorých chodníkov, najmä v Nízkych Tatrách, je dlhodobo obmedzená, viac info sa nachádza tu.

Aktuálne sezónne uzávery

Ferraty

 • Ferrata HZS na Martinské hole (Malá Fatra) - zatvorená do 31. mája,
 • Ferrata Kyseľ (Slovenský raj) - zatvorená do 14. júna,
 • Ferrata Skalka (Kremnické vrchy) – zatvorená do 31. mája,
 • Ferrata Dve veže (Veľká Fatra) – zatvorená do 14. júna.

Tatranský národný park

Platí sezónna uzávera do 14. júna. Zoznam všetkých chodníkov, na ktoré platí sezónna uzávera, sa nachádza v tomto dokumente.

Národný park Nízke Tatry

Platí sezónna uzávera týchto chodníkov do 31. mája:

 • Chata generála M. R. Štefánika (Ďumbierske sedlo) – Ďumbier, uzavreté v období bez súvislej snehovej pokrývky s hrúbkou minimálne 15 cm, zimné tyčové značenie
 • Poľana – Zákľuky – Bôry – sedlo Sinej (sedlo Bohuša), žltá značka
 • Kotliská – Skalka – Žiarska hoľa – Bosorky – sedlo pod Žiarom, žltá značka
 • Demänovské sedlo – Kráľov stôl – sedlo Javorie a Krúpova hoľa (Krúpovské sedlo/Krúpovo sedlo) – Kráľov stôl, žltá značka

Národný park Malá Fatra

Platí sezónna uzávera týchto trás do 15. júna:

 • Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – sedlo Medziholie, červená značka
 • Vyšné Kamence – Poddolina – Obšívanka – Malé nocľahy, modrá značka
 • Malý Kriváň - chata Vendovka, modrá značka
Fórum nová téma
Posledný víkend s uzáverami niektorých ferrát a chodníkov 27/05/21 23:00 nová téma
Najnovšie články
 
Túra Motanica osadami Terchovej Pôvodne som chcel na autorskom stretnutí v Dierach pri Terchovej ísť na túlačky inam, ale fakt, že nebolo až také ideálne počasie a najmä to, že takto s kolegami veľmi nemám možnosť pochodiť nejaké trasy, tak som rozmýšľal … » celý článok dnes Henrich Tomáš Malá Fatra, Kysucká vrchovina
Túra Z Krupiny do Vyhní cez Kozelník 1 Prakticky všetky dlhšie túry, čo som absolvoval v Štiavnických vrchoch, začínali, končili, prípadne prechádzali ich srdcom, samotnou Banskou Štiavnicou. Tak teraz si plánujem niečo ... » viac 24/07/21 Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
PR Dovolenka v Pieninách: Červený Kláštor, plte na Dunajci, či Tri koruny Dovolenka na Slovensku je výborný nápad. Tento itinerár sme pre Vás pripravili v spolupráci s rodinným podnikom Antiqua Villa, ktorý svojim hosťom sprostredkúva jedinečné zážitky a ... » viac 19/07/21 sponzorovaný článok Slovensko
Najnovšie články autora
 
Basecamp Lúky s výhľadmi aj horské doliny na bicykli či s kočíkom V dnešnom basecampe sme vybrali viacero výhľadových túr horskými lúkami. Nájdete tu tipy na túru okolo horských samôt na Kysuciach, túlačku južnou časťou Levočských vrchov aj cyklotúru otvoreným terénom Silickej planiny. … » celý článok 22/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Basecamp Skombinujte jaskyne s poldennou túrou v okolí Na Slovensku je 13 jaskýň sprístupnených klasickým spôsobom, ďalšie takzvaným turistickým spôsobom. Mnohé z nich ležia priamo na značenom chodníku alebo v jeho blízkosti. K návšteve ... » viac 15/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Basecamp Tento víkend aj túry na hrady či ku skalným obydliam V dnešnom basecampe sme pozbierali tipy z celého Slovenska, okrem klasických túr sme pridali aj kultúrne zaujímavosti, samozrejme spojené s pohybom, ako hrady, skalné obydlia, skanzen, či ... » viac 08/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
0.36 (0.16)