Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Vysoká zo sedla Ostrvy. Foto – Ľubomír Mäkký
Basecamp

Špeciál s tipmi na túry vo Vysokých a Západných Tatrách

17. 06. 2021
Turistická sezóna sezóna vo Vysokých a Západných Tatrách už začala. Množstvo turistických chodníkov, ktoré boli sedem mesiacov uzatvorené, je opäť k dispozícii návštevníkom. V tomto dieli basecampu sa zameriame práve na tipy z Tatier, z Vysokých, Západných aj z ich poľskej časti.

Hneď na úvod pripomíname, že v Tatrách je ešte pomerne dosť snehu. Na snehových poliach je vysoké riziko pošmyknutia a úrazu. Viac o aktuálnych podmienkach a ďalšie správy z TANAPu nájdete v tomto článku.

Na záver pripájame zoznam aktuálnych uzáver turistických chodníkov a predpoveď počasia.

Dnešný basecamp zostavila Soňa Mäkká

1. Tip na túru

Celodenný prechod Zadnou Javorovou dolinou cez sedlo Sedielko na Téryho chatu a do Starého Smokovca. Horná časť Javorovej doliny je veľmi pekná s výhľadmi na Belianske Tatry, zároveň tu nestretnete veľké množstvo ľudí, až pri zostupe od Téryho chaty.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

2. Tip na túru s deťmi

Jitka Švarcová prešla populárnu túru v Západných Tatrách cez Roháčske plesá a Roháčsky vodopád pomerne netradične. Okrem nosiča pre malú Lucku niesli počas celého okruhu so sebou odrážadlo.

3. Tip na cyklotúru

Roman Matkovčík absolvoval cyklookruh z Tatranskej Kotliny cez Lendak, Bachledovu dolinu, Monkovu dolinu a späť do Tatranskej Kotliny. Ide o veľmi fotogenický výlet, s nie veľkou vzdialenosťou, ale takmer tisíc metrovým prevýšením.

Ďalšie tipy na túry

Ďalšie tipy v kategórii vysokohorská turistika a horolezectvo

Ďalšie tipy na túry s deťmi

Poľské Tatry

Príbehy z Tatier

Z fotogalérie

Vysoké Tatry z Ulože

Výhľad z Ulože

Prečítajte si

Po prvom fatálnom útoku chcú poľovníci a lesníci opäť strieľať medvede, vedcom a ochranárom to nedáva zmysel

Vypočujte si

Viktor Beránek pôsobí ako chatár na vysokotatranskej Chate pod Rysmi už viac ako 40 rokov. Témou 25. podcastu bolo jeho chatárčenie, či a ako sa za tie desaťročia zmenili návštevníci hôr, reč prišla aj na panoramatickú kadibúdku a nosičstvo. Dôležitou kapitolou bol život v socializme, kedy režim rozhodoval, kto, kde a kedy bude žiť a pracovať.

Vypočujte si ako podcast

S chatárkou Zamkovského chaty Jankou Kalinčíkovou sme sa rozprávali o pohnutom osude Štefana Zamkovského, ktorému komunisti zničili život. Tiež o chate, chatárčení, vysokohorských nosičoch či o prebiehajúcich rekonštrukčných prácach.

HIKING.SK podcast

Miki Knižka bol od 17-tich rokov horským nosičom. Neskôr sa odsťahoval do Kanady, kde pôsobil v miestnych horách. Po tom, ako sa stal horským vodcom, sa vrátil na Slovensko a do Kanady vodil klientov na heliskiing. Koncom roka 2020 prebral Zbojnícku chatu. V Hiking podcaste sme sa s ním rozprávali o tom, ako zladí svoj život horského vodcu s chatárčením a čo chata v blízkej dobe urgentne bude potrebovať.

HIKING.SK podcast

Počasie cez víkend

Bude veľmi teplo, SHMÚ na sobotu vydal výstrahu pred vysokými teplotami najmä pre južné, juhovýchodné a západné Slovensko. Najvyššia denná teplota 30 až 35°C, na Orave a pod Tatrami miestami okolo 28°C. Rovnako má byť aj v nedeľu, prehánky a búrky sa môžu vyskytnúť len ojedinele.

Uzávery turistických chodníkov

Nová uzávera v Malej Fatre na zeleno značenom chodníku cez Boboty (úsek Tiesňavy - Vrchpodžiar). Chodník bude uzavretý do 15. 8. 2021. Dôvodom uzávery je hniezdenie orla skalného.

Uzavretý je modro značený turistický chodník medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským plesom popri ozubnicovej železnici.

HZS upozorňuje na ťažšiu schodnosť týchto chodníkov

Z dôvodu popadaných stromov a zlého značenia je ťažšie prechodný zelený TZCH Svorad – Špania – Lômy (Lomné) a zelený TZCH Prosečné - Dolina Borovianky.

V Lúčanskej Malej Fatre je na zeleno značenej trase z Vrícka na Kľak ťažko priechodný TZCH z dôvodu popadaných stromov, v úseku nad Kľackým vodopádom.

Z Malej Fatre je dôvodu bezpečnosti je uzavretý žltý TZCH Chrbát Stohu - Medziholie tzv. Stohová skratka. Pre popadané stromy je ťažko prechodný zelený TZCH zo sedla Brestov na Javorinu neďaleko Chaty pod Suchým.

V Slovenskom raji sú v roklinách Veľký Sokol a Kláštorská roklina v zlom technickom stave sprístupňovacie zariadenia a prechod roklinami je veľmi náročný. V zlom technickom stave je tiež sústava drevených rebríkov v doline Bieleho potoka a to na zelenej značke od ústia Kyseľa po Klauzy.

V Poloninách je po ťažbe ťažko prechodný modrý TZCH Uličské Krivé - Ruský Potok.

Fórum 1 príspevok
Špeciál s tipmi na túry vo Vysokých a Západných Tatrách 20/06/21 18:37 1 príspevok
Najnovšie články
 
Túra Z Krupiny do Vyhní cez Kozelník 2 Druhá časť putovania severovýchodnou časťou Štiavnických vrchov z Krupiny cez Kozelník do Vyhní. Prejdeme si menej známe chodníčky atraktívneho sopečného … » celý článok včera Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Túra Z Plaveckého Podhradia do Lošonca V Malých Karpatoch som bol naposledy na vandri pred ôsmimi rokmi. Odvtedy som síce pohorie viackrát navštívil, ale vždy to bolo len na jeden deň. Preto som sa pri plánovaní jesenných ... » viac 30/07/21 Anton Zahradník Malé Karpaty
Basecamp Objavte skalné vyhliadky nad Ružínom a vyberte sa na hrebeňovku na biku V najnovšom basecampe prinášame výber zaujímavých lokalít z celého Slovenska. Nájdete tu výlet na neobjavené skalné vyhliadky nad Ružínom, túru po stopách svetových vojen na ... » viac 29/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Najnovšie články autora
 
Basecamp Objavte skalné vyhliadky nad Ružínom a vyberte sa na hrebeňovku na biku V najnovšom basecampe prinášame výber zaujímavých lokalít z celého Slovenska. Nájdete tu výlet na neobjavené skalné vyhliadky nad Ružínom, túru po stopách svetových vojen na Poddukliansku aj hrebeňovku Javorníkov na bicykli. … » celý článok 29/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Basecamp Lúky s výhľadmi aj horské doliny na bicykli či s kočíkom V dnešnom basecampe sme vybrali viacero výhľadových túr horskými lúkami. Nájdete tu tipy na túru okolo horských samôt na Kysuciach, túlačku južnou časťou Levočských vrchov aj ... » viac 22/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Basecamp Skombinujte jaskyne s poldennou túrou v okolí Na Slovensku je 13 jaskýň sprístupnených klasickým spôsobom, ďalšie takzvaným turistickým spôsobom. Mnohé z nich ležia priamo na značenom chodníku alebo v jeho blízkosti. K návšteve ... » viac 15/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
1.01 (0.43)