Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Na Sninskom kameni, foto Jana Bílešová
Na Sninskom kameni, foto Jana Bílešová Zatvoriť

Basecamp Víkend bude vhodný na celodenné túry a prespanie pod širákom

Dlhé dni prajú túram s výdatnou porciou kilometrov, prípadne dvojdňovkám s prespaním na útulni alebo pod šírym nebom. Má byť pomerne pekne, najmä v nedeľu, tak môžete vyraziť aj na celodennú cyklotúru. Vybrali sme tipy z celého Slovenska od Podunajska cez Chočské vrchy, Tribeč a Slovenské Rudohorie po Tatry.

Nájdete tu aj prehľad počasia a podmienok, aké by mali byť na horách počas najbližšieho víkendu. Na záver pripájame zoznam turistických chodníkov, ktoré sú zatvorené kvôli zlému technickému stavu alebo sú len ťažko priechodné.

Dnešný basecamp zostavila: Soňa Mäkká

1. Tip na túru

Salatín a okolité vrcholy v západnej časti Národného parku Nízke Tatry ponúkajú niekoľko možností, ako si nakombinovať peknú túru rôznej náročnosti. Na tejto sme si pozreli Salatín a Malý Salatín trasou od bývalej ozdravovne Železnô. Sú na nej pekné horské lúky a skalné terasy.

2. Tip na túru s deťmi

Jana Bílešová vzala deti na Sninský kameň vo Vihorlate. Tvoria ho dve skaly s nádhernými výhľadmi, v nadmorskej výške približne 1000 metrov. Zaujímavé na nich je to, že trčia nad okolitý zelený les. Prístup na ne zatraktívňujú rebríky.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

3. Tip na cyklotúru

Pavel Filák prešiel na bicykli naprieč Slovenským rudohodím. Jeho trasa viedla z Brusna cez hrebeň Veporských vrchov do sedla Zbojská. Pokračoval Muránskou planinou, vybehol aj na Murásnyk hrad ap okračoval cez sedlo Besník a Závadku do Krompách.

Ďalšie tipy na túry

Ďalšie tipy na túry s deťmi

 • Malá Fatra: Dva tipy pre najmenšie deti a tehotne maminky od Karolíny Dobiašovej, Dolné diery z Bieleho potoka a Chleb lanovkou
  Dolné diery a Chleb s deťmi.

 • Vysoké Tatry: Jeden z našich najčítanejších letných článkv, niekoľko tipov na výlety v Tatrách s menšími deťmi od Romana Matkovčíka.
  Letné Vysoké Tatry s deťmi – 1. časť

 • Malé Karpaty: trochu archívna túra, ale krem toho, že sa už celá vyznačila, sa nič nezmenilo. Okruh na Jeleniu horu a Javorinku z Plaveckého Mikuláša s nádhernými výhľadmi a skalami, vhodnejšie pre staršie deti alebo ak vezemete dieťa do nosiča. Jelenia hora z Plaveckého Mikuláša.

Ďalšie tipy na cyklotúry

 • Tribeč: Milan Války na okruhu severným Tríbčom z Klátovej Novej Vsi videl nielen prírodu, ale aj jedenásť zaujímavých pamiatok.
  Bicyklom po severnej časti Tribeča

 • Podunajsko: Ivan Wlachovský si na schladenie dal cyklotúru popri Dunaji z Komárna cez Veľký Lél, Číčovské rameno a Gabčíkovo do Bratislavy.
  Komárno – Číčov – Sap – Bratislava

 • Liptov: Milan Kiac absolvoval dvojdňový okruh okolo Liptova, či skôr tri okruhy cez veľmi atraktívne lokality, v ktorých nechýba horná vodná nádrž na Čiernom Váhu či Žiarska chata alebo rozhľadnňa vo Veľkom Borovom.
  Okolo Liptova.

Lezenie a VHT

 • Vysoké Tatry: Ihla v Patrii s Popradským plesom v pozadí sa dostala aj do jedného z tatranských pexes, viac o tejto lezeckej túre píše Michal Bašo.
  Ihla v Patrii

 • Vysoké Tatry: Široká veža nad Priečnym sedlom so zastávkou na Pfinnovej kope od Michala Mikuláša.
  Široká veža

Rady

Z fotogalérie

Dve slnká

Dve slnká.

Vypočujte si

Klub slovenských turistov chcel postaviť vzdušnú ferratu z Mlynickej doliny na Predné Solisko. Po rokoch príprav sa nakoniec realizuje krátka zaistená cesta do Priečneho sedla. Zrejme nahradí jednu líniu reťazí, ktorá teraz vedie do sedla. Ferrata bude mať náročnosť "A" a nebude na ňu potrebný špeciálny ferratový výstroj. V Hiking podcaste sme sa rozprávali s Petrom Dragúňom, predsedom KST.

HIKING.SK podcast

Počasie cez víkend

O niečo sa ochladí, v sobotu má byť podľa SHMÚ najvyššia denná teplota 25 až 30, v Žilinskom, Trenčianskom kraji, na Horehroní a na Spiši väčšinou 20 až 25 stupňov. Počas dňa by mali byť prehánky a búrky, na západe len ojedinele, inde miestami.

V nedeľu bude pekne, jasno až polooblačno, Najvyššia denná teplota 26 až 31, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami okolo 24 stupňov.

Podmienky na horách a uzávery turistických chodníkov

Vo Vysokých Tatrách je nad 2100 m n. m. je snehová pokrývka, zrána tvrdá. HZS odporúča používať zimný turistický výstroj: stúpacie železá (mačky), paličky, prípadne cepín.

Nová uzávera v Malej Fatre na zeleno značenom chodníku cez Boboty (úsek Tiesňavy - Vrchpodžiar). Chodník bude uzavretý do 15. 8. 2021. Dôvodom uzávery je hniezdenie orla skalného.

Uzavretý je modro značený turistický chodník medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským plesom popri ozubnicovej železnici.

HZS upozorňuje na ťažšiu schodnosť týchto chodníkov:

Z dôvodu popadaných stromov a zlého značenia je ťažšie prechodný zelený TZCH Svorad – Špania – Lômy (Lomné) a zelený TZCH Prosečné - Dolina Borovianky v Chočských vrchoch.

V Lúčanskej Malej Fatre je na zeleno značenej trase z Vrícka na Kľak ťažko priechodný TZCH z dôvodu popadaných stromov, v úseku nad Kľackým vodopádom.

Z Malej Fatre je dôvodu bezpečnosti je uzavretý žltý TZCH Chrbát Stohu - Medziholie tzv. Stohová skratka. Pre popadané stromy je ťažko prechodný zelený TZCH zo sedla Brestov na Javorinu neďaleko Chaty pod Suchým.

V Nízkych Tatrách sú z dôvodu množstva popadaných stromov ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín.

V Slovenskom raji sú v roklinách Veľký Sokol a Kláštorská roklina v zlom technickom stave sprístupňovacie zariadenia a prechod roklinami je veľmi náročný. V zlom technickom stave je tiež sústava drevených rebríkov v doline Bieleho potoka a to na zelenej značke od ústia Kyseľa po Klauzy.

V Poloninách je po ťažbe ťažko prechodný modrý TZCH Uličské Krivé - Ruský Potok.

Najnovšie