Poloha

Objekt sa nachádza na pomedzí Vtáčnika a Pohronského Inovca, nad mestom Nová Baňa. Je situovaný na juhozápadný výbežok vrchu Háj, pod Červenou skalou (Gupňa), na trase A Banského náučného chodníka.

Prístup

  • Nová Baňa, z Námestia slobody (bus), od centrálneho panela Baníckych náučných chodníkov po trase A asi za 30 minút.
  • Od TIM Zvonička po žltej značke a trase A Banského náučného chodníka asi za 35 minút.
  • Od TIM Zvonička po žltej značke cez rázcestie Pod Červenou skalou a ďalej trasou A Banského náučného chodníka asi za 45 minút.
  • Od rozhľadne Háj po žltej značke k rázcestiu pod Červenou skalou a po A trase Banského náučného chodníka asi za 50 minút.

Objekt

Ide o jednoduchú drevenú stavbu zrubovej konštrukcie s rozmermi približne 2,5 x 3,5 metra. Jej interiér je z troch strán chránený stenami, priečelie je čiastočne otvorené do okolitého terénu. Útulňa je zastrešená pultovou strechou, podlahu tvorí udupaná hlina a voľne rozsypané kamene. V interiéri sa nachádzajú dve lavice s veľkým stolom a zdobia ho obrazy s baníckou tematikou. Ďalšie lavice stoja pred a na boku objektu. Útulňa nie je určená na prenocovanie, primárne slúži ako oddychové miesto pre návštevníkov Banského náučného chodníka. Napriek tomu sa v nej dá núdzovo prespať. Ako pričňa sa dá využiť stôl. Uložiť sa k spánku je možné aj na podlahe, ale ležovisko je nutné zbaviť voľne ležiacich kameňov. V takto upravenom priestore sa vyspia tri osoby. Použitie karimatky a spacieho vaku je samozrejmosťou. Komfort nocľahu sa dá zvýšiť prekrytím čiastočne voľného priečelia celtou alebo inou fóliou.

Voda a okolie

Prameň v blízkom okolí útulne nie je. Najbližšia voda sa dá vypýtať dole v meste alebo v bufete Zvonička pri rovnomennom TIM (aktuálne otváracie hodiny nájdete na ich FB stránke). Ďalšie vodné zdroje sa nachádzajú až pri TIM Kohútovo (Pútnické miesto Kohútovo) a ide o prameň Pinga a studničku Kohútovo.

V okolí sa nachádza viacero zaujímavých turistických cieľov. Najznámejším je rozhľadňa Háj, ďalej sú to výhľadové miesta Havrania a Červená skala (Gupňa). Pri TIM Zvonička (bufet) bol nedávno vybudovaný Areál detských via ferrát Zvonička. Samozrejme aj mesto Nová Baňa si zaslúži podrobnejšiu prehliadku.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Sieť turistických trás vhodne dopĺňajú viaceré náučné chodníky. Sú to spomenuté trasy A a B Banského náučného chodníka, NCH Zvonička a NCH Zbojnícke studničky.