Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Lesnické sedlo, foto Lukáš Varšík
Lesnické sedlo, foto Lukáš Varšík Zatvoriť

Basecamp Tipy na veľkonočné túry

Počas veľkonočného víkendu bude počasie premenlivé s veľkou možnosťou zrážok, od stredných polôh snehových. Na túry sme vybrali tipy z celého Slovenska, pričom sme sa zamerali skôr na nižšie položené ciele v Malých aj Bielych Karpatoch, Pieninách, Kremnických vrchoch či v Slovenskom raji.

Aktuality

Pripomíname, že zajtra je posledný deň, kedy môžete v Tatranskom národnom parku skialpovať.

Od 15. apríla do 1. júna je sezónne uzatvorená Ferrata HZS na Martinské hole v Lúčanskej Malej Fatre. Uzatvorené sú aj ostatné slovenské ferraty.

Po teplejšom počasí sa ochladí, na miestach, kde sa topí sneh, sa môže vytvoriť ľad. Odporúčame si pre istotu brať aspoň retiazkové mačky.

Počasie cez víkend bude premenlivé, na mnohých miestach môže pršať alebo snežiť. Na sobotu popoludnie platí výstraha pred silným vetrom na juhozápade Slovenska, v Tatrách a Nízkych Tatrách, Slovenskom raji, Veľkej Fatre a ďalších pohoriach. Silný vietor má fúkať aj v nedeľu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Lavínové nebezpečenstvo bude podľa Strediska lavínovej prevencie s ochladením klesať. Zrážky budú postupovať od severu, čiže ich najviac bude vo Vysokých a Západných Tatrách. Sneh vplyvom ochladenia zmrzne a stvrdne. Súvislá snehová pokrývka postupne ubúda a je nad hranicou 1000 / 1300 m n.m.

Tip na túru

Lukáš Varšík prešiel pekné zákutia Pienin na túre z Lesnického sedla do Červeného kláštora. Krajina je veľmi fotogenická, autor si pochvaľoval Lúky, lesy, solitérne borovice a bradlá. Na trase sú pekné výhľady na hraničný hrebeň Pienin s krásnym bradlom Rabštín, na Tri koruny, Spišskú Maguru a Tatry.

Tip na túru s deťmi

Veľká Baňa je neznačený kopec nad bratislavskou Račou. Cestou sa môžeme s deťmi zastaviť na Dolnom Červenom kríži pri veľkom prístrešku prepojenom s malou rozhľadňou. Odtiaľ nasleduje krátky prudší výšľap na vrcholový hrebienok s obmedzenými výhľadmi. Neďaleko vrcholu sa nachádzajú zvyšky po bani, kde sa ťažil limonit.

Skialp

V Nízkych Tatrách sa dá skialpovať do 30. apríla, môžete sa teda vybrať do niektorej z lokalít v tomto článku od Tomáša Trstenského.

Ďalšie tipy

 • Volovské vrchy: Okruh planinou Galmus pre výkonnejších turistov od Henricha Tomáša, výhľady môžete obdivovať z Kňazovky alebo Vysokého vrchu nad Poráčom, na trase sú aj viaceré pekné horské lúky.
  Okruh Galmusom: Spišské Vlachy – Poráč – Slovinky

 • Biele Karpaty: Veľký Lopeník v Bielych Karpatoch odporúča Jana Bílešová ako vhodný turistický cieľ pre rodiny s deťmi, ktoré sú zvyknuté aspoň trochu na stúpanie do kopca. Na Lopeníku sa nachádza rozhľadňa. Na trase sú lúky bohato zakvitnuté púpavami a prístrešok.
  Z Grúňa na Veľký Lopeník s deťmi

 • Slovenský raj: Roman Matkovčík opisuje túru hrebeňom čiastočne kopírujúcim Prielom Hornádu, ktorý je súčasťou náučného chodníka Prielom Hornádu, z viacerých miest sú pekné výhľady a pôjdete aj cez známy Tomášovský výhľad.
  Tomášovský výhľad, Ihrík a Zelená hora

 • Kremnické vrchy: Neďaleko obce Budča sa nachádza prírodný útvar zvaný Čertova skala, leží v prírodnej rezervácii Boky, v rovnomennom pralese, kde rastú viac ako 300 - ročné duby.
  Boky – prales v Kremnických vrchoch

Z galérie

Krokusy

Krokusy

Vypočujte si

Chata pod Borišovom je jediná tradičná horská chata vo Veľkej Fatre. Po dlhoročnom chatárovi Stanovi nastúpil na Chatu pod Borišovom na jeseň 2021 nový chatár Michal Brun, známy z Tatier pod prezývkou Fredy. Pôsobil na Zamkovského chate, Chate pri Zelenom plese a na Zbojníckej chate.

HIKING.SK podcast

Prečítajte si

Príbeh od Miša Diviaka:

Je tu jar, pomaličky zabúdam na lyže a pokúšam sa spomenúť si, kde som odparkoval bajk a kde mám lezečky a mádžopytlík. Ale jarná lyžovačka má svoje skvelé čaro, slniečko hreje, kvietky sa predierajú pomedzi firn a teplé spodky ostávajú smutné doma. Koncom jari, keď už nie je takmer nikde inde sneh, to istí Rybovský kotol na severovýchode Krížnej. Je to ultralavinózny terén, spadla tam lavína, ktorá drží v histórii slovenských lavín smutný rekord v počte obetí. Ale za dobrých podmienok je tam celkom pekná lyžovačka a je tam krásne a ticho. Ak sa tam vyberiete cez týždeň, tak tam budete s veľkou pravdepodobnosťou sami a vychutnáte si veľkolepú horskú atmosféru, šťavnatý výšľap a zaujímavý zjazd vo voľnom a slušne strmom teréne. Ale pozor, hory nie sú telocvičňa a striehnu tam na nás rôzne rafinované nástrahy.

Počasie

V sobotu bude podľa SHMÚ premenlivá, v severnej polovici prevažne veľká oblačnosť. Na severe a východe na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Vo vysokých, postupne od stredných polôh a na severe lokálne aj nižšie sneženie. Na horách postupne prudký až búrlivý vietor, ojedinele až víchrica.

Najvyššia denná teplota 9 až 15, v severnej polovici väčšinou 2 až 8 stupňov.

V nedeľu sa očakáva ďalšie ochladenie, najnižšia nočná teplota bude 3 až -2, v údoliach ojedinele do -4 stupňov. Najvyššia denná teplota 8 až 13, na severe miestami 3 až 8 stupňov. Na severe a východe môže pršať alebo snežiť. Stále bude fúkať silný vietor, na horách s rýchlosťou víchrice.

Podmienky na horách a uzávery turistických chodníkov

Snehová pokrývka vo Vysokých Tatrách je nerovnomerne rozložená. Chodníky sú miestami zľadovatené, rovnako aj v Nízkych Tatrách a zľadovatený povrch je aj na hrebeni Západných Tatier.

V Malej Fatre sú taktiež niektoré chodníky zľadované. Po hrebeni Malej Fatry HZS odporúča pohyb len po zimnom tyčovom značení. Pri zníženej viditeľnosti (tma, hmla, silný vietor) a zvýšenom lavínovom nebezpečenstve NEODPORÚČA prechod hrebeňa v časti Suchý - Malý Kriváň - Bublen. Tento úsek nie je značený zimným tyčovým značením, je náročný na orientáciu a chodník prechádza lavínovým terénom.

Od 1. novembra je uzatvorená veľká časť turistických chodníkov vo vysokohorskom pásme Tatranského národného parku. Väčšina z nich sa opäť otvorí 15. júna nasledujúceho roka.

Sezónne je v rovnakom termíne uzatvorená ferrata Kyseľ v Slovenskom raji. Na Skalke sú zatvorené všetky ferratové cesty do 31.5.2022. Sezónne uzavretá je ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach.

Od 1.3.2022 do 15.6.2022 je z dôvodu ochrany prírody uzávera na Veľký Rozsutec červená značka zo sedla Medziholie a zo sedla Medzirozsutce, ďalej Malé nocľahy - Obšívanka modrá značka a Malý Kriváň - Vendovka modrá značka.

HZS upozorňuje na ťažšiu schodnosť týchto chodníkov:

Z dôvodu popadaných stromov a zlého značenia je ťažšie prechodný zeleno značený chodník Svorad – Špania – Lômy (Lomné) a zelený chodník Prosečné - Dolina Borovianky v Chočských vrchoch. V Západných Tatrách je v ústí Kamenistej doliny od Permonu na modrej značke zničená lavička cez potok. Strhnutá lávka komplikuje prechod cez potok v Bystrej doline, pri vyššej hladine potoka nutnosť brodenia. Na magistrále zo Žiarskej doliny do Račkovej doliny je poškodený mostík cez Trnovský potok, prechod po ňom je nebezpečný. Strhnuté a v zlom technickom stave sú aj mostíky v Bobroveckej doline.

V Nízkych Tatrách sú z dôvodu množstva popadaných stromov ťažko priechodné: červený chodník od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený chodník z Ludrovej na Salatín.

Zelený chodník od jaskyne Slobody do Iľanovského sedla je v dolnom úseku ťažšie priechodný z dôvodu strhnutého mostíka. Žltý chodník od Králičky do Bocianskeho sedla je v strmom úseku na cca troch metroch ťažko priechodný kvôli zosuvu pôdy. Ťažko priechodný je žltý TZCH vedúci od Demänovskej jaskyne slobody na Sinú. Na žlto značenej trase Šuňava – Pred Soľankou je cez Čierny Váh zrušený mostík a brodenie cez rieku je problematické.

V Slovenskom raji sú v rokline Veľký Sokol rebríky v zlom stave, prechod roklinou je veľmi náročný. V zlom technickom stave je tiež sústava drevených rebríkov v doline Bieleho potoka a to na zelenej značke od ústia Kyseľa po Klauzy.

Najnovšie