Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Túra Katova skala

Existujú vrcholy opradené povesťami, tajmi či temnými historkami. Vrcholy, pri pohľade na ktoré začne ihneď pracovať vaša predstavivosť, či sa to, čo ste počuli, stavia na reálnom základe. Katova skala je jeden z nich. Ide o zaujímavý skalnatý útvar nad Kantorskou dolinou vo Veľkej Fatre, neďaleko zrúcaniny hradu Sklabiňa.

Vzdialenosť
cca 2 km
Prevýšenie
+377 m stúpanie, -377 m klesanie
Náročnosť
mierna, 2. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
Čas
1 deň
Obdobie
zima – 25.12.2007
Pohoria
Veľká Fatra
Trasa
Voda
nie
Nocľah
nie
Doprava
Martin (vlak, bus) - Sklabinský Podzámok (bus)
SHOCart mapy
» č.1084 Veľká Fatra (1:50.000)

Aktualizácia:
3.10.2011 bol do článku pridaný podrobnejší popis výstupovej trasy.

Poloha a prístup

Katova skala sa nachádza v ochrannom pásme národného parku Veľká Fatra vo výške 927 m.n.m nad Kantorskou dolinou a obcou Sklabinský Podzámok (550 m n. m.), západne od turčianskeho hrebeňa Veľkej Fatry, takmer na úrovni vrcholu Kľak. Vedie cez ňu červená turistická značka zo Sklabinského Podzámku do Podhradia (Sklabinský Podzámok – Katova skala – Dolné Dvoriská – Podhradie). Doba výstupu z Podzámku je približne jedna hodina. Preto je výstup na vrchol vhodný skôr ako bleskový výlet, než plnohodnotná túra. Chodník vedie zo začiatku lúkou a potom lesným terénom, pričom začiatok výstupu je pomerne strmší – je potrebné si dať pozor najmä po dažďoch alebo v zime. Následne sa stúpa jemnejšie serpentínami, sem-tam sa chodník mihne okolo zaujímavej skalky, keďže celá oblasť je bohatá na krasové útvary. Serpentíny sú často zasypané množstvom lístia, ale aspoň si pospomínate na svoje detské časy - krásne to tu šuští. V oblasti sa nachádza 9 jaskýň (5 – 61 m).

Vrchol poskytuje nádherný polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, časť Turčianskej kotliny a aj na Lúčanskú časť Malej Fatry. Oblasť Katovej skaly je chránená, patrí do prírodnej rezervácie o výmere 47 ha. Ide o ochranu geomorfologicky výrazného skalného komplexu s krasovými javmi a so zachovalými pôvodnými spoločenstvami rastlín a živočíchov. Na Katovej skale je možné skalolezectvo, aj keď len v období od 1. 8. do 30. 11 a s povolením.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Pravda alebo lož?

Mystický charakter dodáva Katovej skale blízkosť zrúcaniny hradu Sklabiňa. Hovorí sa, že práve vďaka stredovekým tradíciám popravovania dostala blízka skala názov, ktorý má v súčasnosti. Čo je pravdy na tvrdení, že zo skaly boli naozaj zhadzovaní nepohodlní ľudia, sa už dnes nedozvieme. Isté však je, že Katova skala vzhľadom naozaj dáva význam svojmu menu. Impozantnosť skalnej steny vynikne hlavne pri pohľade z diaľky, alebo priamo z Kantorskej doliny. Pri státí na jej vrchole si zasa poviete, že tu sa veru neradno pošmyknúť. Názov vrcholu však mohol vzniknúť ešte v dávnejšej minulosti, keď v danej oblasti bolo hradisko púchovskej kultúry, ktoré však zaniklo v 11. storočí.

Ku Katovej skale sa viaže aj jedna povesť. Podľa nej je v skale zakliata mladá dievčina. Do skalnej steny ju zavrel ukrutník, aby ju tým donútil stať sa jeho ženou. Keďže toto na ňu nezabralo, tak ju preklial a ona teraz musí sedieť na jeho poklade a raz za sto rokov má možnosť vysloviť jedno slovo. A tak sa vraj zo skaly raz za sto rokov ozve "vysloboď!" – samozrejme s očakávaním, že ju vyslobodí nejaký švárny mládenec.

Čomu budete veriť vy, to už nechám na vás. Ak sa však budete vyskytovať niekde v okolí, tak si určite tento zaujímavý vrchol nenechajte ujsť. V spojení so zrúcaninou hradu Sklabiňa, prípadne s prechádzkou Kantorskou dolinou, ktorá má bohatú históriu z obdobia SNP, to môže byť pekný výlet.

Fotogaléria k článku

Najnovšie