Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Stav objektu z januára 2017, foto – Ľubomír Mäkký
Stav objektu z januára 2017, foto – Ľubomír Mäkký Zatvoriť

Búda Zrub Kanapej pod Úplazíkom

Drevorubačský zrub pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier, ktorý môže v núdzi poslúžiť ako turistická útulňa. Nachádza sa na modrej značke, vedúcej z Pohorelej k útulni pod Andrejcovou na slnečnom, záveternom mieste na okraji lúčky Kanapej pod lesom, priamo na južnom okraji hranice Národného parku Nízke Tatry.

Poloha
Nízke Tatry - Kráľovohoľské Tatry: bezprostredne pri modro značenej trase z Pohorelej k útulni pod Andrejcovou, vzdialená asi polhodinu zostupu z hrebeňa na rázcestí lesných ciest v lokalite Kanapej
Nadmorská výška
1195 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 48.889233 ° SŠ
dĺžka: 20.028467 ° VD
» Mapa
Nocľah
5 až 7 osôb s vlastným spacákom a podložkou
Prevádzka
celoročná
Voda
Andrejcová (Zimná voda), Pohorelský medokýš v Pohorelej
Cena
-
Kontakt
-
Spojenie
Pohorelá (vlak, bus) - rázc. pod Úplazíkom (modrá značka)
Dalšie info
Ohnisko so sedením pred chatkou

Viacdňový prechod nízkotatranského hrebeňa je veľmi obľúbenou túrou a preto sa najmä v letnom období môže stať, že kapacita útulne Andrejcová nebude stačiť. Ak vás v takom prípade vrtochy počasia prinútia hľadať inú strechu nad hlavou, môžte sa poponáhľať po hrebeni do koliby v Ždiarskom sedle. Druhou možnosťou je z hrebeňa zbehnúť po modrej pod smerovník Pod Úplazíkom, kde vás prichýli priestranný zrub.

Poloha a prístup

Chatka je postavená na slnečnom, záveternom mieste na okraji lúčky Kanapej pod lesom, priamo na južnom okraji hranice Národného parku Nízke Tatry. Križuje sa tu lesná cesta s chodníkom, ktorým vedie modro značená turistická trasa z Pohorelej do rázcestia pod Andrejcovou.

Polhodinová zostupová trasa od Andrejcovej vedie traverzom kopca po rázcestník Pod Úplazíkom a odtiaľ nasleduje jedno krátke strmšie klesanie stále po modrej až na lúčku pod les. Zrub budete mať po ľavej ruke. Návrat na hrebeň k Andrejcovej (225 výškových metrov) sa dá zvládnuť do trištvrte hodiny aj s väčším nákladom. Pár pováľaných smrekov po ceste je možné pohodlne obísť. Pozor, spojka traverzujúca hrebeň z Úplazíka na východ do Žiarskeho sedla už nie je vyznačená ani na jednej strane.
Od konca obce Pohorelá trvá výstup ku chatke tiež okolo hodiny, možno trochu dlhšie.

Objekt

Celodrevená staršia prízemná stavba má obdĺžnikový pôdorys s rozmermi zhruba 3 x 4 metre. Obvodové steny z nahrubo otesaných klád nie sú nijako izolované, čiastočne ich však chráni hlboko spustená sedlová strecha a najmä poloha chatky v závetrí. Strecha pokrytá starým dreveným šindľom však môže zatekať. Viditeľné diery v nej ale nie sú, až na prekrytý otvor na odvádzanie dymu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Vstupuje sa cez zvnútra uzatvárateľné dvere, zakryté vystúpeným štítom. Vedľa dverí sú zvonka osadené dve police. Jednopriestorové vnútro chatky bez podkrovia je strohé – nič, až na tri úzke lavice po krajoch a ohnisko v strede na udupanej hlinenej podlahe. Na prinesených podložkách sa tu vyspí odhadom 4 až 6 osôb, plus jeden v štíte nad dverami. Nesmie sa ale veľmi prehadzovať, priestor hore je úzky a komfort znižujú aj špáry medzi latami v štíte.

Pred chatkou je k dispozícií druhé ohnisko s primitívnym sedením. V čase mojej návštevy tu nebolo pripravené žiadne drevo, ale ani odpadky.

Najbližší prameň sa nachádza zrejme pri útulni pod Andrejcovou, Pohorelský medokýš je dolu nad dedinou. Na žiadny iný v blízkosti zrubu som nenatrafil.

Fotogaléria k článku

Najnovšie