Nachádza sa v sedle za Lenivou, oproti novému prístrešku, neďaleko „zvláštnej“ – uzatvorenej útulne Barborka. Je takmer na polceste medzi útulňami Andrejcová (25,9 km) a Ďurková (27,6 km), predstavuje tak výhodnejšie miesto na prenocovanie počas hrebeňovky než 5,4 km vzdialená útulňa Ramža.

Prístup

  • červenou z Čertovice (bus) za 0.35 h,
  • zelenou z Braväcova (bus) cez Beňušku za 3.15 h,
  • modrou a červenou z Vyšnej Boce (bus) cez Bacúšske sedlo za 2.05 h,
  • modrou a červenou z Bacúcha (vlak, bus) cez Bacúšske sedlo, za 4.25 h.

Objekt

Je to zrubová stavba s pôdorysom približne 4 x 3 metre. Prikrytá je plechovou strechou; plech je naplno podbitý doskami, vďaka čomu bude vnútro lepšie izolované pred v lete rozpáleným plechom a v chladnejších mesiacoch bude lepšie udržiavať vnútornú teplotu. Objekt je nevykurovaný. Svetlo dovnútra prepúšťajú tri malé okienka umiestnené vo dverách a v oboch čelách strechy. Podlaha je z drveného lomového kameňa frakcie asi 30 mm. Na časti podlahy útulne sú voľne uložené drevené dosky, na ktorých sa vyspia dvaja ľudia; dve miesta sú nad vchodom pod vypustenou strechou. Ešte ďalší dvaja by sa na podlahe vyspali, ak by si pod karimatky podstlali smrekovou čečinou. V objekte je ešte provizórna lavička z dosky položenej na skalách.

Voda

Reštauračné zariadenia v sedle Čertovica (2 km), prameň pri útulni Ramža, prameň pri zelenej cyklotrase vedúcej lesnou cestou južne pod sedlom Lenivá (vzdialenosť: 1,1 km – po zelenej do sedla Lenivá a potom neznačenou lesnou cestou vedúcou na juh).