Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Topánky Kayland Apex Rock

Technická topánka do vyšších nadmorských výšok, určená pre náročný treking, VHT, ľahšie horolezectvo a nepochybne zvládne aj nejaké tie ľady. Popri tom je však veľmi ľahká a až prekvapivo pohodlná. Taliansky výrobca do nej vložil množstvo vychytávok, ktoré prispievajú k celkovo pozitívnemu dojmu. Nasledujúce riadky sú úvodom k dlhodobejšiemu testu. Článok bude pravidelne aktualizovaný o nové poznatky.

Výrobca
Kayland
Model
Apex Rock
Typ
kategória C
Materiály
zvršok: mikrovlákno, semišová koža, nylon
membrána: eVent
Hmotnosť
1600 g
Páči sa mi
stabilita v najrôznejších podmienkach, variabilita použiteľnosti, pohodlie nosenia, dizajn, pripínanie mačiek
Nepáči sa mi
občas sa na podrážku nabaľuje sneh
Ostatné info
možnosť pripnutia poloautomatických mačiek
Infocena
259.08 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 94 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
elcon.sk$ret

Materiály, tvar a vyhotovenie

Zvršok topánok je vyhotovený z kombinácie mikrovlákna, semišovej kože a ultraodolného nylonu. Materiály sú všemožne kombinované tak, aby bola topánka správne pevná aj odolná voči oderu, ale zároveň aby bola hmotnosť čo najnižšia. Tento princíp má však aj svoju tienistú stránku – veľké množstvo švov a teda potenciálne problémy z toho plynúce. Ortodoxného švového minimalistu preto Apex Rock pravdepodobne neosloví. Ostatní ocenia skutočne nízku hmotnosť. Navyše väčšina švov je zdvojená, čo riziko problémov znižuje.

Garantom nepremokavosti je mikroporézna membrána eVent, ktorá je svojimi vlastnosťami minimálne porovnateľná s GoreTex-om. V tomto type topánky je membrána veľmi dôležitá, keďže množstvo šovov nepremokavosti samotného zvršku nepridáva. Medzi zvrškom a membránou je výstielka zabezpečujúca komfort nosenia, jej hrúbka je rôzna – najviac je v oblasti členka, najmenej v špici.

Vnútorný tvar topánky, daný kopytom A5, veľmi dobre sadne na nohu. Pevne obopne najmä členok a tak dobre zaistí pätu proti pohybu, ktorý by mohol spôsobiť otlaky alebo zhoršiť kontrolu pri lezení. Pevnosť je dobre nastaviteľná pomocou šnurovacieho systému Contact, ako aj variabilnej fixácie členka A.L.S. (Ankle Lock System). Šnurovací systém funguje veľmi hladko a kladie len minimálny odpor, čo príjemne uľahčuje manipuláciu. V strednej časti sú čeľusťovité uzamykacie prvky, ktoré umožňujú nastaviť odlišnú pevnosť hornej a dolnej časti šnurovania. Držia veľmi pevne, pohyblivá časť sa doslova zahryzne do šnúrky – otázka znie, koľko šnúrka vydrží. Predposlený háčik šnurovania je zaujímavý tým, že je pripevnený k plastovému prvku, ktorý obopína nohu tesne nad členkom – ide o spomínanú fixáciu členka (A.L.S.), ktorej intenzitu možno regulovať šnurovaním.

Podrážka sendvičovej konštrukcie sa skladá z troch častí – vnútornej, strednej a vonkajšej. Vnútornú tvorí vložka z karbónových vlákien E.C.T. Rock, ktorá je veľmi tvrdá po celej svojej dĺžke s výnimkou časti špice. Preto je možné topánku ohýbať iba veľmi mierne vpredu, inak je úplne tvrdá. Stredná časť podrážky je z mikroporézneho materiálu, ktorý tlmí nárazy. V oblasti päty je špeciálna plastová vanička, vystužená karbónovým vlánkom, ktorá okrem spevnenia topánky v tejto časti slúži aj na zadné uchytenie poloautomatických mačiek. Vonkajšiu časť podrážky tvorí VIBRAM, model Mulaz. Keďže je topánka veľmi tvrdá, podrážka je tvarovaná do "vaničky", aby bola možná pohodlná chôdza – navyše špica je ešte viac klenutá dohora, aby sa ľahšie šliapalo do kopca.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Topánka je po viac než polovici svojho obvodu lemovaná vysokým pásom ochrannej gumy. Netreba sa tak báť poškodenia špice od plastového úchytu mačiek, alebo okopania pri pohybe na skalách alebo v suti. Zadnú časť obvodu chráni už spominaná plastová vanička.

Prvé dojmy z nosenia

Topánky mi veľmi dobre sadli na nohu a ani na prvej akcii sa neprejavil neduh nových bôt. Žiadne odieranie, všetko sadlo tak, ako treba a nemal som vôbec pocit, že by bolo treba Apex Rock rozchádzať. Odlišnú skúsenosť mám napr. s LaSportiva Trango, ktoré ma prvých niekoľko túr poriadne odreli na päte. K pohodliu veľmi sprispieva variabilita šnurovania a bohato polstrovaná oblasť členka, ako aj dobre tvarovaný a polstrovaný jazyk.

Vďaka veľmi tvrdej konštrukcii takmer vôbec necítiť kamene pod nohami. Kontrola topánok je veľmi dobrá a stúpa so silnejším zašnurovaním. To je však namieste skôr pri prekonávaní náročnejšieho terénu, počas nástupov je vhodnejšie trochu uvoľniť, nech si nohy oddýchnu. Miernou nepríjemnosťou je, že sypký sneh sa pri teplotách mierne pod nulou nabaľuje na podrážku, čo je pravdepodobne spôsobené jej takmer úplnou neohybnosťou. Tento problém nenastáva, ak je sneh tvrdší, teplota je nižšia, alebo naopak, keď je odmäk. Tvrdosť podrážky som veľmi ocenil pri stúpaní vo firne – nakopávanie je v pohode, prsty sa špice zvnútra nedotýkajú. Rovnako zostupy boli veľmi pohodlné.

Príjmné je aj použitie poloautomatických mačiek. Najmä keď je ich treba dávať častejšie dole a opäť obúvať. Taktiež držia pevnejšie ako univerzálne a tak sa dá aj čo-to v ľade vyliezť.

Dobrý výkon topánky podali počas celodenného pochodu v hlbokom topiacom sa snehu – vôbec nepremokli – na čo samozrejme, ako nové nemali ani nárok. Jediný terén, ktorý Apex Rock nezvláda príliš dobre, je blato. To pomerne rýchlo podrážku kompletne zapchá a o stabilite môžeme len snívať.

Záver

Po doterajšom krátkom testovaní verdikt povedať ešte nemožno. S pribúdajúcimi skúsenosťami budem tento článok pravidelne aktualizovať. Už teraz však môžem povedať, že značka Kayland s topánkami Apex Rock zatiaľ vo mne zanecháva pozitívne dojmy.

Fotogaléria k článku

Najnovšie