Svet
Dolina Gąsienicowa, salaše a Orla Perć. Foto Roman Matkovčík.
Svet
Kuba Łoginow
15. 11. 2022
K 1. novembru boli ako každý rok zatvorené všetky najvýznamnejšie vysokohorské chodníky v slovenských Tatrách. Sezónna uzávera trvá dlho, až do 15. júna. Zákaz sa porušuje veľmi často, no existuje aj lepšie riešenie: horské túry v poľských Tatrách, ktoré sú dostupné bez obmedzení po celý rok, aj v zime.
Zimné túry s deťmi v poľských Západných Tatrách

Každý turista môže legálne vystúpiť aj na najvyššie vrcholy ako Rysy, Giewont či Świnica. Na jesenné a zimné obdobie sa oplatí odporučiť nie nevyhnutne ťažké štíty v poľských Vysokých Tatrách, ale oveľa miernejšie Západné Tatry. V tomto článku sa zameriam na mierne a bezpečné trasy hlavne v poľských dolinách, kam sa dá ísť aj s deťmi.
Na niektoré trasy v poľských Západných Tatrách sa dá dostať zo slovenskej Oravy a Popradu prímestskou hromadnou dopravou, aj keď jej ponuka je značne obmedzená.
Praktické informácie o poľských Tatrách
Poľské Tatry zaberajú len štvrtinu územia Tatier, no na tomto malom území sa sústreďuje množstvo atrakcií. V poľskej časti Tatier je tiež oveľa väčšia koncentrácia turistických trás ako v slovenských Západných Tatrách.
Najbližšie k Tatrám je Zakopané s 27 000 obyvateľmi, kde sa oplatí zostať dlhšie kvôli bohatej kultúrnej ponuke - množstvo múzeí, dve kiná, divadlo, množstvo umeleckých galérií, zaujímavá architektúra. Mesto je najzaujímavejšie mimo sezóny: v novembri, decembri a apríli tu nie sú davy a negatívne javy vrátane gýču, ktoré sú bežné v lete a v zime. Druhou horskou obcou ležiacou v blízkosti Tatier je Kościelisko - je to veľmi pekná, dosť veľká dedina, ktorá je východiskovým bodom do Západných Tatier.
[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom Facebooku a Instagrame ]
Celá oblasť poľských Tatier sa nachádza v území Tatranského národného parku (TPN). Môžete sa tam pohybovať len po vyznačených turistických chodníkoch a platí sa vstupné do parku. Lístky sa dajú kúpiť v pokladniach pri vstupe do dolín, vstupenky je možné zakúpiť aj online na webovej stránke parku. Bežný lístok stojí 8 PLN / deň (menej ako 2 eurá), znížený 4 PLN / deň, môžete si kúpiť aj 7-dňový lístok (20/40 PLN). Ľudia cestujúci do poľských Tatier autom musia počítať s pomerne značnými nákladmi na parkoviská a nedostatkom parkovacích miest, lístky na parkovanie zvyčajne stoja 30-50 PLN, podľa možnosti je lepšie cestovať verejnou dopravou, ktorej kvalita je však v Poľsku oveľa nižšia ako na Slovensku.
Poľskú menu je najlepšie kúpiť na Slovensku. V minulosti sa zmenárne nachádzali na hraničných priechodoch Lysá Poľana a Suchá Hora, no zanikli vstupom Poľska a Slovenska do schengenského priestoru. Žiadna zmenáreň nie je ani na Kościelisku či pri vstupe do obľúbených tatranských dolín. Väčšina zmenární sa nachádza v centre Zakopaného, na obľúbenej ulici Krupówki, kam sa však nedá dostať autom ani zaparkovať v blízkosti. Zloté si môžeme vybrať aj v Poľsku z bankomatu, ale žiaľ, bankomaty nenájdeme pri vstupe do Kościeliskej a Chochołowskej doliny. Nedostatok poľskej meny je veľmi akútny: vo väčšine horských chát a bufetov nezaplatíme kartou ani eurom, hoci obchody a bufety na slovenskej strane Tatier väčšinou prijímajú platby v PLN.
Tipy na výlety
Čo si vybrať na jesenné a zimné výlety? Ak ideme na jeden deň zo strany Oravy, najlepšie je začať dvoma veľkými dolinami: Chocholovskou alebo Kościeliskou. Dostaneme sa tam autobusom z Trstenej a vrátime sa ešte v ten istý deň večer. Veľa možností ponúka aj Zakopané, odkiaľ sa môžeme vydať na krátke výlety do malých dolín a na dlhšie výlety z osady Kuźnice.
Chochołowská dolina
Chochołowska dolina je najväčšia a najdlhšia dolina v poľských Tatrách, má 10 km. Pre porovnanie, Tichá dolina má dĺžku 16 km a Žiarska 7 km. Chochołowská dolina sa nachádza na samom konci poľských Západných Tatier, priamo na slovenských hraniciach. Vstup do doliny sa nachádza 6,5 km v priamom smere od Oravíc a 12 km od hraničného prechodu
Chochołów - Suchá Hora
Do Siwej Poľany pri výstupe z Chochołowskej doliny sa dostanete verejnou dopravou z oravskej Trstenej, autobus má prestup na hranici a dostanete sa tak aj do susednej Kościeliskej doliny a Zakopaného. Chodník začína na širokej Siwej Polane na úpätí Tatier. Trasa spočiatku vedie niekoľko kilometrov po asfaltovej ceste, potom je to široká kamenná cesta vedúca k horskej chate. Chochołowská dolina je aj najdlhšou dolinou v poľských Tatrách, kde sa dá legálne bicyklovať. Dolina je široká, nič tu nehrozí. V zime je trasa ako stvorená na bežkovanie až po horskú chatu.
Na konci doliny sa nachádza horská chata Schronisko na Polanie Chochołowskiej, ktorá patrí k najväčším v poľských Tatrách. Tu končí široká cesta a začínajú vysokohorské chodníky, po ktorých sa v lete dostaneme do slovenských Oravíc (od novembra do 15. júna len po hranicu) a na hraničné vrcholy Lúčna, Rákoń a Wołowiec. Keď skončí sezónna uzávera, dá sa odtiaľ ísť aj na Roháče, do Roháčskej a Žiarskej doliny a Bystrú - najvyšší štít Západných Tatier.
Kościeliska dolina
Chochołowská dolina je však trochu monotónna, susedná Kościeliska dolina je oveľa zaujímavejšia. Je o niečo kratšia a tiež končí horskou chatou, kde sa môžeme najesť, vypiť niečo teplé a prenocovať (ubytovanie treba si však rezervovať v dostatočnom predstihu). Aj sem vedie chodník po širokej kamennej ceste popri potoku, ale cestou míňame malebné vápencové skaly, máme to bližšie aj k vysokohorským štítom.
Najväčšou atrakciou Kościeliskej doliny sú sprístupnené jaskyne: Mroźna, Mylna, Raptawicka, Obłazkowa a Smocza Jama. Pre porovnanie, v štyrikrát väčších slovenských Tatrách sú sprístupnené iba dve jaskyne: Belianska a Brestová, tu máme štyri len v jednej doline (ďalšia je jaskyňa Dziura pri Zakopanom). Jaskyňa Mrozna je osvetlená a platí sa do nej vstupné, otvorená je od 26. apríla do 30. októbra. Ostatné jaskyne sú otvorené celoročne, no v zime sú dosť ľadové a nebezpečné.
Vstup do Dračej jaskyne (Smocza Jama) vedie cez malebnú Krakovskú tiesňavu, ktorá je odbočkou doliny Kościeliskej. Ide o jedno z najzaujímavejších miest v celých Tatrách. Smocza Jama je neosvetlená, ale krátka a zvládneme to aj bez baterky. Názov pochádza od rovnomennej jaskyne Smocza Jama na hrade Wawel na Starým meste v Krakove, a Wąwóz Kraków je odtiaľ, že jeho steny ludiam pripomínali vysoké kamenné budovy starého Krakova, ktorý je vzdialený 110 km od Tatier. Jaskyňa má dva otvory - vchádzame zdola, stúpame nahor a potom jednosmerným chodníkom klesáme lesom do Kościeliskej doliny. Zvyšné jaskyne (Mylna, Raptawicka a Obłazkowa) sú dlhé a úplne tmavé, dá sa v nich ľahko stratiť, takže bez dobrej baterky do nich rozhodne nevstupujte.
Na konci Kościeliskej doliny pri horskej chate vedie krátky chodník k Smreczynskemu plesu. Je to jedno z mála jazier v poľskej časti Západných Tatier a oplatí sa ho navštíviť počas nášho výletu.
Malé doliny v Zakopanom
Chochołowska a Kościeliska dolina sa nachádzajú v blízkosti slovenskej Oravy, v obci Kościelisko, asi 9-12 km od centra Zakopaného. Na krátke tatranské výlety sa však môžeme vydať aj v samotnom Zakopanom. Dva a pol km dlhá dolina Białego sa nachádza najbližšie k centru mesta a vyzerá podobne ako Juráňová dolina v Oraviciach. Má podobnú banskú históriu: tesne po 2. svetovej vojne bola dolina uzavretá, boli tu sovietske uránové bane a banská železnica, ktorá slúžila ťažbe.
Svedectvom tejto ťažby je uzavretá štôla nachádzajúca sa v strede doliny, z ktorej vyteká voda. Nazvá pochádza od pretekajúceho dolinou Bieleho potoku, pričom biela farba je od bielych vápencových skál a pieny, ktorú tvorí voda pri početných vodopádoch. Do ústia Doliny Białego sa z centra mesta ľahko dostanete pešo. Začíname na ulici Krupówki (mestské korzo) a ideme hore ulicou Grunwaldzka a potom ulicou Droga do Białego. Prechádzka trvá len 25 minút, ideme cez peknú vilovú štvrť Zakopaného a potom cez les. Do doliny sa môžeme dostať aj zo známych skokanských mostíkov v Zakopanom. Samotná prechádzka dolinou Białego trvá asi 40 minút.
Ak máme viac času a síl a sú priaznivé podmienky, môžeme ísť ďalej - na hornom konci doliny chodník strmo stúpa a po chvíli sa dostávame na rozdvojku. Vľavo vedie chodník na poľanu Kalatówki pri Kuźnicach, prechod trvá asi hodinu. Smerom doprava sa dostaneme na vrchol Sarnia Skała a do susednej doliny Strążyska.
Dolina Strążyska je druhé typicky „mestské“ údolie nachádzajúce sa v oblasti Zakopaného. Je o niečo väčšia ako Dolina Białego a ponúka najkrajšie výhľady na Giewont nachádzajúci sa priamo nad dolinou. Na konci doliny je malá chatka - čajovňa a vodopád Siklawica. Začína tu aj chodník do Giewontu - symbolickej hory, ktorá je pre Poliakov tým, čím je Kriváň pre Slovákov. Hora nie je príliš vysoká (má 1894 m, menej ako Červené vrchy a Kasprov vrch), ale je veľmi nebezpečná.
Medzi dolinami Białego a Strążyska sa nachádza už spomínaná Sarnia Skała. Je to nízky vrchol, na ktorý sa dá vystúpiť aj na jeseň a v zime, je vysoký 1 378 metrov. Napriek svojej nízkej výške ponúka krásne výhľady na Tatry (najmä na Giewont, ktorý sa nachádza hneď vedľa neho) a nižšie ležiace Zakopané.
Kuźnice a jej okolie
Kuźnice je malá horská osada, ktorá je najvzdialenejšou časťou mesta Zakopané smerom do srdca Tatier. Chodia sem mestské autobusy a taxíky, je tu sídlo Tatranského národného parku a dolná stanica lanovky na Kasprowy Wierch. Nachádza sa tu asi 20 budov vrátane obchodu, niekoľkých barov a reštaurácií, hájovne a hospodárskych budov. Kuźnice sa nachádzajú v Bystrej doline, 2 km do stredu Tatier, 4 km od slovenskej hranice. Je to zaujímavé miesto na prechádzky a zároveň najdôležitejšia vstupná brána do hôr v poľských Tatrách. Kuźnice sa nachádzajú presne v strede poľských Tatier - počas jednodňového výletu sa odtiaľto dostanete takmer do každého kúta poľskej časti veľhôr, ako v Západných Tatrách, tak aj vo Vysokých Tatrách. Najväčšou atrakciou je už spomínaná lanovka, ktorá vás vyvezie na Kasprowy Wierch, vrchol na poľsko-slovenskom pohraničí, na hlavnom hrebeni Tatier. Kasprowy Wierch je zároveň najvyššie položená poľská zjazdovka, jediná s alpským charakterom.
Lanovka premáva pocelý rok a na jej vrchole sa nachádza najvyššie položená reštaurácia v Poľsku - bez ohľadu na počasie môžete ísť do vrchol, prejsť sa po okolí a potom stráviť čas pri kávičke alebo pive. Z vrchu vedie tiež veľmi malebný chodník do slovenskej Tichej doliny, odkiaľ môžete zísť do dediny Podbanské, ktorá je časťou mesta Vysoké Tatry a obce Pribylina. Z Kasprovho vrchu sa môžete prejsť aj do Kôprovej doliny. Obe tieto možnosti sú však dostupné až po 14. júni, keď skončí sezónna uzávera.
Kam môžete ísť z Kuźnic mimo sezóny? Len pol hodiny pešo odtiaľto je malebná poľana Kalatówki s horským hotelom a reštauráciou. Je to jednoduchá a bezpečná trasa pre každé ročné obdobie, v podstate ide o prímestskú prechádzku, nie horskú túru. Je to nieco ako cesta zo Starého Smokovca na Hrebienok. Napriek tomu sa v Kalatówkach môžeme cítiť ako uprostred vysokých hôr. Pri dobrých podmienkach sa dá dostať aj na čistinku Kondratowa alebo do už skôr opísanej doliny Białego a Strążyska.
Trochu náročnejšia, no stále bezpečná trasa vedie z Kuźnic do Haly Gąsienicowej. Kuźnice ležia v nadmorskej výške cca 1000 metrov, Hala Gąsienicowa cca 1500, takže musíme prekonať 500 metrové prevýšenie, ale trasa nie je náročná ani v zime. Prechod trvá cca 3 hodiny, cesta späť 2 hodiny. Keď už sme tu, oplatí sa ísť k neďalekému Čiernemu plesu (Czarny Staw Gąsienicowy, pol hodiny). Na čistinke Hala Gąsienicowa sa nachádza horská chata Murowaniec, je tu ubytovanie a bufet. Je to dobrý východiskový bod do Vysokých Tatier, ktoré však bez vysokohorskej prípravy neodporúčame.
Nedostatok autobusov spájajúcich poľskú a slovenskú stranu Tatier je jedným z najtrápnejších problémov poľsko-slovenského pohraničia. Tento problém sa doteraz nepodarilo vyriešiť ani Prešovskému, ani Žilinskému samosprávnemu kraju, napriek tomu, že iniciatívu v tejto veci v roku 2017 prejavila samospráva Malopoľského vojvodstva, pod ktoré poľské Tatry patria.
V súčasnosti sa do Zakopaného dá dostať z Popradu autobusmi Flixbus, aj keď nie je isté, dokedy táto ponuka bude platiť. Ďalšou možnosťou je využiť miestny autobus na trase Poprad - Starý Smokowiec - Tatranská Lomnica - Lysá Poľana, financovaný Prešovským samosprávnym krajom a dostupný vo vyhľadávači www.cp.sk. Na Lysej Poľane ideme na poľskú stranu hranice a po 300 metroch sa dostávame na zastávku poľského autobusu. Cestovné poriadky tam nie sú, ale mikrobusy do Zakopaného jazdia v priemere každých 20-40 minút medzi 7:00 a 19:00. Lístok stojí 15 PLN, nedá sa platiť kartou, musíme mať so sebou zloté v hotovosti.
Na Lysej Poľane, na slovenskej strane hranice, sú dva obchody, ktoré akceptujú platby v poľskej mene, tu si môžeme skúsiť zameniť peniaze. Cesta z Lysej Poľany do Zakopaného trvá 30-40 minút. Z centra mesta do Kuźnic sa pešo dostanete za 40-50 minút, môžete sa odviezť aj mikrobusom.
Zo slovenskej Oravy do poľských Tatier sa dostanete autobusmi, ktoré spoločne zriadili Žilinský kraj a Malopoľské vojvodstvo. Autobusy premávajú 3x denne na trase Trstená - Suchá Hora - Chochołów - Chochołowska dolina - Kościeliska dolina - Zakopané - Bukowina Tatrzańska, no na štátnej hranici medzi Suchou Horou a Chochołówom treba prestúpiť zo slovenského autobusu do poľského (rovnakým spôsobom na ceste späť). Miesto prestupu ako aj samotné značenie nie je dobre zorganizované: v slovenskom vyhľadávači sa napríklad nedá nájsť poľský autobus. Žilinský kraj a Malopoľsko túto ponuku aktívne neinzerujú, v dôsledku čoho o nej nevedia ani miestni obyvatelia. Napriek tomu autobusy premávajú a sú zatiaľ jednou z mála možností, ako sa dostať zo slovenskej Oravy do poľských Tatier. Nadšenci horských výletov stále volajú po návrate priamych cezhraničných autobusov, aké premávali medzi Dolným Kubínom a Poľskom v rokoch 2019 – 2020 a boli financované Malopoľským vojvodstvom, ale Žilinský kraj o takúto spoluprácu nemá záujem.
Najnovšie články
Túra
Zo Závodu do Chtelnice cez Žalostinú a Bradlo II.
V druhej časti nášho putovania zo Závodu do Chtelnice sa z vrchu Bradlo presunieme do Brezovských Karpát, ktoré sú podcelkom pohoria Malé Karpaty. Odteraz, až na krátke úseky, budeme postupovať mimo vyznačených turistických … » celý článok
dnes Anton Zahradník
Malé Karpaty, Myjavská pahorkatina
Príbeh
So stopäťdesiatimi vajcami v Slovenskom raji
Niektoré príhody z detstva nám zostanú navždy v pamäti a ani časom nevyblednú. Aj po rokoch sa na nich zasmejeme a trošku oľutujeme, že už je to ako v pesničke od Marie Rottrovej - "Ten ... » viac
včera Katarína Dirbáková
Príbehy
Prístrešok
Zrub Homôlka pod Plešinou
Po vyhorení útulne Míľa pod Rúbaným vrchom neostala žiadna dobrá možnosť na úkryt na hrebeni pohoria Vtáčnik. Jedinou možnosťou je využiť verandu zrubu Homoľka pod vrchom ... » viac
31/03/23 Pavel Forgáč
Vtáčnik



Najnovšie články autora
Svet
Zimné túry s deťmi v poľských Západných Tatrách
K 1. novembru boli ako každý rok zatvorené všetky najvýznamnejšie vysokohorské chodníky v slovenských Tatrách. Sezónna uzávera trvá dlho, až do 15. júna. Zákaz sa porušuje veľmi často, no existuje aj lepšie riešenie: … » celý článok
15/11/22 Kuba Łoginow
Svet
