Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

autor foto: Pavol Stranovský OZ Volovské
autor foto: Pavol Stranovský OZ Volovské Zatvoriť

Pozvánka Život vo Volovských – Starovodské jedliny, Volovec a Hnilec

V troch nových častiach seriálu Život vo Volovských pokračujeme v objavovaní a prezentácii unikátnej karpatskej prírody. Predstavujeme medzinárodne významné chránené územie, najstaršiu horskú chatu a najväčší pravostranný prítok Hornádu, ktoré sa nachádzajú vo Volovských vrchoch.

V časti seriálu s poradovým číslom päť začíname svoje putovanie v obci Stará Voda, dedinky skrytej pod úpätím najvyššieho vrchu Zlatý stôl. Pokračujeme do územia európskeho významu Starovodské jedliny, ktoré sa rozprestierajú na severozápadnej strane najvyššieho vrchu Volovských vrchov a je to jediné chránené územie v centrálnej časti rozsiahleho horského celku. Predmetom ochrany sú pestré lesné spoločenstvá, zložené z bukových, jedľovo-bukových, lipovo-javorových a smrekových lesov.

Na bežkách sa presúvame cez Jaminu, Žobrácku poľanu, Ramzovú až na hlavný hrebeň Volovských vrchov, kde sa nachádza vrch Skalisko. Mohutná vápencová skala ponúka jedny z najkrajších kruhových výhľadov vo Volovských vrchoch. Významný turistický bod je súčasťou najdlhšej červenej turistickej trasy u nás - Cesty hrdinov SNP. Približne pätnásť minút od turistického smerovníka po zelenej sa dostaneme k najstaršej a najvyššie položenej horskej chate na východe Slovenska. Bola postavená v roku 1933 Klubom československých turistov pod názvom „Horáková útulňa“, v súčasnosti nesie názov Horská chata Volovec a vrelo ju odporúčame všetkým turistom.

Počas natáčania piatej časti sme zažili mimoriadny a fyzicky náročný zimný filmovací deň. Vyrážali sme v čase brieždenia zo Starovodskej doliny, následne ostro stúpali na vrchol Zlatého stola, kde sme vymenili turistické topánky za bežky a šliapali až na starú horskú chatu Volovec. Severozápadné svahy Zlatého stola sú príkre, avšak ukrývajú jedinečný jedľovo-bukovo-javorový starý karpatský les, ktorý prirodzene prechádza do horských čučoriedkových smrečín. Vzhľadom na masívnu kalamitnú ťažbu všade naokolo sú Starovodské jedliny veľmi dôležitý fragment starého prirodzeného lesa. Miestami idylické hrebeňové bežkovanie, často však aj mimoriadne náročné striedanie kvality snehu, pády a vstávania. Po zotmení sme nasadili čelovky a vyčerpaní dorazili večer o deviatej na chatu Volovec, kde sa o nás postaral skvelý chatár Marek a úžasná partička metalistov z Rožňavy,“ opísal zážitky z natáčania krajinný ekológ a sprievodca Pavol Stranovský.

V šiestej a siedmej časti seriálu sa venujeme a bádame na rieke Hnilec. Hlavný tok rieky pramení na úbočí Kráľovej hole, odtiaľ putuje cez Spišsko-gemerský kras (NP Slovenský raj) a do Volovských vrchov vstupuje na hranici oblasti Dediniek, kde sa vlieva do vodnej nádrže Palcmanská Maša. Približne od dediny Švedlár, kde sme začali naše natáčanie, naberá na sile a zbiera všetky vody, ktoré odtekajú z krajiny. Pri obci Jaklovce sa vlieva do Ružínskej priehrady a tvorí tak prítok Hornádu. Brehový porast Lužného lesa rieky Hnilec je veľmi dôležitý z hľadiska protipovodňových opatrení. Tieto úseky rieky s vysokou dynamikou, rýchlosťou toku a vysokým obsahom kyslíka vytvárajú vhodné podmienky pre život rýb ako sú pstruh potočný alebo lipeň tymianový.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Na strednom toku rieky Hnilec je dobre vyvinutý koreňový systém brehového porastu, chráni pred vodnou eróziou a zároveň svojou štruktúrou vytvára vhodný biotop pre malú lasicovitú šelmu - vydru riečnu, ktorej stopy sa nám podarilo objaviť na základe jej pobytových znakov. V tejto časti rieky je dobre vyvinutý brehový porast a zachovaná prirodzená štruktúra vodného toku, čím voda získava vysokú samočistiacu schopnosť, avšak bude veľmi dlho trvať, kým sa jej podarí rozložiť množstvo odpadu, ktoré sme videli počas celého natáčania,“ doplnil krajinný ekológ a sprievodca Pavol Stranovský.

Amatérsky prírodopisný seriál Život vo Volovských vznikol ako voľné pokračovanie projektu Volovské v lavici, ktorý realizuje Spišské kultúrne centrum a knižnica v Spišskej Novej Vsi v úzkej spolupráci s OZ Volovské v Gelnici. Obsah seriálu je rozdelený do siedmich samostatných častí: Zbojnícka dolina, Vlci a Hlucháň na Hekerovej, Banské chodníčky, Vtáctvo a zvuky lesa, Starovodské jedliny a Volovec, Lužný les rieky Hnilec, Stredný tok rieky Hnilec.

Na seriáli spolupracovali: odborný lektor a sprievodca Pavol Stranovský (OZ Volovské), kamera a strih Jaroslav Hamrák (OZ Volovské), autor a koordinátor projektu Martin Hlavatý (SKCaK). Všetky časti seriálu Život vo Volovských sú dostupné na oficiálnom YouTube kanáli OsvetaSNV.

Nové časti seriálu:

  1. časť: Starovodské jedliny a Volovec

  2. časť: Lužný les rieky Hnilec

  3. časť: Stredný tok rieky Hnilec

Staršie časti seriálu:

  1. časť: Zbojnícka dolina

  2. časť: Vlci a Hlucháň na Hekerovej

  3. časť: Banské chodníčky

  4. časť: Vtáctvo a zvuky lesa

Autor textu: Martin Hlavatý, Spišské kultúrne centrum a knižnica Spišská Nová Ves

Autor foto: Pavol Stranovský, OZ Volovské

Fotogaléria k článku

Najnovšie