Základná charakteristika

Bunda je vyrobená z nepremokavého materiálu 360 Vertigo 2, ktorý je dostatočne priedušný, aby prepúšťal vlhkosť smerom von. Vodeodolnosť materiálu by mala byť na úrovni 15 000 mm. Všetky zipsy na bunde majú mať vodoodpudivú úpravu. Taktiež sú podlepené všetky švy, ktoré sú slabým miestom každého nepremokavého materiálu. Dizajn bundy je pre mňa osobne spracovaný dobre. Doslova mi padla ako uliata. Okolo pása sa dá bunda stiahnuť klasicky gumičkou, aby priliehala čo najviac k telu. Rovnako je nastaviteľná kapucňa, ktorá má zároveň spevnený šilt. Kapucňa tak nepadá počas chôdze do očí a ani nie je príliš voľná.

Úložný priestor reprezentujú dve veľké postranné vrecká. Môžu zároveň slúžiť na odvetranie pri výstupe do kopca. Na dobré odvetranie slúžia dva uzatvárateľné otvory pod pazuchami. Ako úložný priestor sa dá využiť ešte menšie vnútorné vrecko vhodné napríklad na mobil. Vo vnútornej časti má bunda jemnú podšívku okrem chrbtovej časti. Tu je nahradená sieťkou pre lepšie odvetranie.

Skúsenosti

Bunda sa stala jednou z vecí, ktorú som mal za posledné dva roky na takmer každej túre. Samozrejme, nie vždy som ju mal oblečenú a niekedy sa niesla len v batohu. Nemám až takú presnú štatistiku, koľko kilometrov strávila na mne a koľko v batohu, no na túrach so mnou nachodila 8 354 km. Dostala teda dostatočne zabrať.

Prekvapil ma hlavne odolný materiál bundy. Zatiaľ som nič neodtrhol a ani neroztrhol. Občas sa rád predieram cez kriačiny, a tak sa čudujem, že to ešte stále prežíva bez ujmy. Zároveň bunda zatiaľ nejaví žiadne známky opotrebenia na chrbte a ramenách, kde je najviac namáhaná. Čo sa týka vodeodolnosti, tak bunda časom stratila kus svojej ochrany. Keď bola nová, vodu dokonale odvádzala, ale asi po roku začal materiál pri daždi vodu piť. Jemne sa však napije iba vrchná vrstva a dnu mi zatiaľ voda neprenikla.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Slabšou časťou bundy je časť rukávov od lakťov k zápästiam. Počas pár silných búrok sa mi stalo, že táto časť premokla. Boli to však extrémne zrážky za krátky čas. Vodeodolnosť bundy sa dá dobre obnoviť impregnáciou. Tá však vydrží tak 2 - 3 dni. Na dlhých túrach teda nemám kapacitu ju obnovovať. Bunda ma však zatiaľ nikdy nenechala mokrého (okrem rukávov v búrkach).

Okrem vodeodolnosti je bunda dobre odolná voči vetru. Len tak ľahko ju neprefúka. Som s ňou teda celkom spokojný a jediné, čo mi osobne prekáža, je väčšia váha (600 gramov) a pomerne veľké rozmery po zložení.

Ak ste fanúšikovia ultralight asi to pre vás nebude. V súčasnosti bunda stojí okolo 115,- €, čo je stále celkom dobrá cena. Myslím, že je to momentálne jedna z najlepších nepremokavých vetroviek na trhu, čo sa týka pomeru cena / výkon.

Zhodnotenie:

Plusy

  • cena / výkon,
  • odolný materiál,
  • odolné zipsy,
  • praktickosť (bunda použiteľná do všetkých ročných období).

Mínusy

  • vyššia hmotnosť,
  • hlavný zips ide ťažšie, pokiaľ chcete bundu na spodu úplne rozopnúť,
  • rukávy majú slabšiu odolnosť voči vode.