Poloha a prístup

Sedlo Vrchhora sa nachádza v severnej okrajovej časti pohoria Tribeč. V blízkosti je Michalov vrch, na ktorom v dávnych dobách stál drevený hrad. Dnes po ňom ostali len nepatrné stopy v teréne. Samotné sedlo Vrchhora bolo v minulosti významným pútnickým miestom. Preto tu stál malý kostolík (v súčasnosti ruina), kaplnka a taktiež lovecký kaštieľ. Bohužiaľ, kaštieľ v deväťdesiatych rokoch z nepochopiteľných dôvodov zbúrali. Cez sedlo prechádza modrá značka, ktorá začína v Klížskom Hradišti a pokračuje smerom na obec Veľké Uherce.

Prístup

  • z Klížskeho Hradišťa (bus) 3,1 km (1.00 h) po modrej značke
  • z Veľkých Uheriec 12 km (3.10 h) po zelenej a modrej značke

Objekt

V roku 2020 Lesy SR, š. p. vybudovali v sedle veľký drevený prístrešok a upravené ohnisko. V prístrešku je umiestnený dlhý stôl a dve nezvyčajne široké lavice. Na stole by sa vyspali 2 - 3 osoby. Vďaka tomu, že sú lavice riadne široké, dalo by sa prespať aj na nich. Tu by sa zmestili ďalšie štyri osoby. Nevýhodou však je, že prístrešok má dosť vysokú strechu a nemá steny. V prípade silnejšieho vetra, tak pred dažďom veľmi neochráni. Našťastie je tu okrem prístreška ešte jedna možnosť na prenocovanie. Hneď za ruinou kostola sa nachádza malá zrenovovaná kaplnka. Interiér je voľne prístupný, takže v prípade núdze sa dá zložiť aj tu. Podlaha je vymurovaná z tehál. Dnu by sa vošli traja ľudia. Raz som tu prečkával enormne silnú búrku a kaplnka ma ochránila bezchybne.

Voda

Asi 200 m od prístreška smerom na Michalov vrch sa nachádza slabý prameň vody. Treba ho v teréne trochu hľadať. Nie je upravený, takže je to len jamka s voľným odtokom. Prameň nie je počas horúceho leta veľmi spoľahlivý.