Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Extra Tatranské chodníky ožijú vďaka grantu

Pravdepodobne už túto letnú sezónu budú môcť turisti využiť niekoľko nanovo preznačených turistických trás vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Rovnako sa na niektorých miestach vylepší turistická infraštruktúra. Tieto zmeny sú obsahom piatich projektov, ktoré dostali grant od Nadácie Ekopolis a spoločnosti Toyota v rámci programu Živé chodníky v celkovej sume 549 000 Sk. V poradných výboroch pre obe pohoria boli aj zástupcovia HIKING.SK.

Grantový projekt Živé chodníky je zameraný na podporu miestnych organizácií a občanov pri údržbe a vylepšovaní trás v ich okolí. Nadácia Ekopolis zaevidovala trinásť projektov, nie všetky však spĺňali propozície programu. Vo finále poradný výbor ako najlepšie vyhodnotil dva projekty vo Vysokých Tatrách (resp. v Belianskych a Západných) a tri v Nízkych Tatrách.

Západné a Belianske Tatry

Starú cestu v Žiarskej doline, ktorá smeruje k Žiarskej chate, premení pozemkové spoločenstvo na modro značený náučný chodník. Cieľom je podľa predkladateľov projektu nielen vzdelávanie verejnosti, ale i odklon turistov z asfaltovej cesty, po ktorej jazdia autá, cyklisti a kolobežky. Na chodníku bude umiestnených päť informačných tabúľ, niekoľko odpočívadiel a lavičiek, chodník bude prečistený a opravený. Z pôvodného projektu vypadli smetné koše. Ako nám povedal Jozef Kováč zo Združenia vlastníkov lesa a urbariátu, upustili od nich vzhľadom na nebezpečenstvo návštev košov zvieratami, predovšetkým medveďmi a líškami. Kontajnery, ktoré sú pravidelne vyprázdňované, sa nachádzajú na parkovisku v ústí Žiarskej doliny. Nový chodník by mal byť v prevádze už túto letnú sezónu.

Náučný chodník vedúci zo Ždiaru Monkovou dolinou do Širokého a Kopského sedla je jediným, ktorý turistov privedie na hrebeň Belianskych Tatier. Doterajší systém náučného chodníka bol pomerne netradičný - turista pri vstupe na chodník dostal brožúrku s informáciami o jednotlivých zastávkach náučného chodníka. Podľa mapky v brožúrke si potom na príslušnom mieste v teréne informácie prečítal. Združenie turizmu obce Ždiar plánuje systém brožúriek zachovať. Blažena Sedláková zo Správy TANAPu, ktorá na tomto projekte úzko spolupracuje, uviedla, že forma brožúriek sa bude meniť, zatiaľ sa však konečná podoba len vytvára. Pribudnú texty v anglickom a nemeckom jazyku. Informačné tabule, ktoré sa osadia, budú malých rozmerov a na zimnú sezónu sa budú znášať. Okrem nich pribudne panel s panoramatickým záberom Vysokých Tatier v Širokom sedle. Poplatok za vstup do Monkovej doliny ostáva aj v nasledujúcej sezóne 30 Sk. Nové informačné panely budú osadené pravdepodobne v priebehu júla.

Nízke Tatry

Hiadeľské sedlo v Nízkych Tatrách je dôverne známe všetkým "hrebeňovkárom", keďže je to jedno z niekoľkých povolených miest na prenocovanie v rámci národného parku. Jednoznačnú podporu získal projekt ochranárov zo Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Nízke Tatry zameraný na zlepšenie jeho turistickej infraštruktúry. Konkrétne tu pribudne prístrešok na núdzové prenocovanie, upravené ohnisko, prístrešok na "protimedvedí" kontajner na odpadky, suchý záchod, prístrešok na studničku a informačný panel. Podľa Dana Harťanského zo Správy NAPANTu sa kontajner bude vyvážať dvakrát do roka, prípadne častejšie podľa potreby na základe informácií od strážcov, ktorí v sedle vykonávajú pravidelné kontroly. Odpad z WC sa bude likvidovať pomocou baktérií. Tiež budú vyčistené a preznačené turistické chodníky v okolí sedla. Na červeno značenom chodníku smerom na Prašivú budú na úseku v lese urobené protierózne opatrenia v miestach, kde je to potrebné. Na červenom chodníku na Kozí chrbát sa problematické erózne miesta takisto spevnia tzv. schodami. Na modro značenom chodníku do Hiadeľa sa prerežú konáre zasahujúce do chodníka. Do začiatku letnej sezóny by mala byť hotová úprava chodníkov, prístrešok by sa mal dokončiť v priebehu júna - júla.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Občianske združenie Ramža prečistí a rozšíri žlto značený turistický chodník z Nižnej Boce cez Rovnú hoľu, odtiaľ zelený chodník do Bocianskeho sedla a žltý z tohto sedla do Vyšnej Boce. Taktiež tu obnovia značenie, úsek Rovná hoľa - Kamenný rígeľ - sedlo Črchľa bude na spôsob náučného chodníka so šiestimi informačnými tabuľami, resp. schránkami s informáciami o faune a flóre. V sedle Črchľa a Bocianskom sedle sa obnovia rozpadnuté prístrešky so sedením, a v sedle Črchľa a na rázcestí Vyšná Boca budú osadené nové rázcestníky.

Posledným schváleným projektom je obnova turistického značenia na žltej trase ponad Demänovskú dolinu z Pavčinej Lehoty cez Krakovu hoľu do Krúpového sedla a tiež modrej trasy z Vyšnej Boce do Bacúšskeho sedla. Klub slovenských turistov na Liptove, ktorý je predkladateľom tohto projektu, okrem toho obnoví smerovníky na nástupných miestach značených trás v Demänovskej a Bocianskej doline: Malužiná, Vyšná Boca, Liptovský Ján - kúpele, Závažná Poruba, Závažná Poruba - chata Opalisko, Iľanovo, ATC Bystrina (Pavčina Lehota), Demänovská jaskyňa mieru, Dem. jaskyňa slobody, Dem. dolina - Repiská, Dem. dolina - Lúčky, a sedlo Biela púť.

Titulná fotografia: Hiadeľské sedlo, Tomáš Trstenský

Najnovšie