Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Príbeh Partizánska vatra na Magure

Tento článok je len krátkym pohľadom na naše občasné "blbnutie", ktorým sme si vylepšovali život na Magure. Tí, ktorí poznali jeho dej, sa tomu chechtali a tí "iní", sa na nás začali pozerať ako na správne angažovaných a orientovaných pracovníkov. Ale my sme mali z toho iba srandu a potešenie.

Obdobie

Zapáľme ohne na horách

Písal sa rok 1979 a leto sa pomaly blížilo ku koncu. Napriek tomu, že koniec augusta bol pekný a teplý, prechádzalo okolo chaty len veľmi málo turistov. Určitú vinu na tom niesol aj fakt, že celá chata sa rekonštruovala a tak nemohla poskytovať žiadne služby verejnosti. Okolo chaty bolo nevzhľadné stavenisko so zbytkami starých drevených okien, priečok a iného dreveného materiálu. Vnútrajšok chaty bol vytrhaný, pod jedálňou vykopaná jama na budúci bar, no jednoducho, ako na stavbe. Sedeli sme v kuchyni, ktorá vyzerala ešte ako-tak a rozprávali sa. Zrazu údržbár Milan hovorí:
„A chatár, my nebudeme robiť vatru?“
„Akú vatru máš na mysli, Milan?“
„Čo vy nepočúvate rádio?“
„Nuž veľmi ani nie“.

Milan skočil k rádiu a naladil akúsi stanicu. Keď prišli správy, tak sme počúvali nasledovné: „Dnes, v predvečer 35. výročia SNP, zahoria na horách opäť partizánske vatry. Prvá bude zapálená na východnom Slovensku a postupne od nej na dohľad budú zapálené ďalšie a ďalšie, až táto partizánska ohňová štafeta doputuje do Bratislavy, kde vzplanie slávnostný oheň o XY hodine a zaháji sa slávnostný ohňostroj a oslavy 35. výročia SNP. V našom vysielaní na Modrej vlne (stanica mladých zväzákov) vás budeme informovať o postupujúcej ohňovej štafete“. No a potom boli vymenované jednotlivé miesta, kde už mladí a agilní zväzáci navŕšili mohutné vatry a podľa časového rozvrhu boli nachystaní na ich zapálenie. Lenže čo to? My sme v tej štafete neboli a to nás teda riadne nasrdilo. Takže, vy kulifaji, s Magurou sa nepočíta? To ste nás teda takto odpísali???
„Fíha", hovorím, "a to my nebudeme mať žiadnu vatru? A to už ako?“ Len sme sa s Milanom na seba pozreli a už sme aj štartovali pred chatu. Vybrali sme dobre viditeľné miesto, čo na Magure nie je žiadny problém, a začali vŕšiť na seba všetok drevený odpad z rekonštrukcie chaty. A veru bolo čo. Naviac sme pridali do vatry nejaké vyhodené pneumatiky, nejaký tér-papier, priliali asi 10 litrov nafty a čakali. No veď len počkajte, zväzáci, vy mládež komunistická, veď my vám ukážeme, čo je harmonogram zapálenia, tešili sme sa.

Pomaly sa začalo stmievať. Vyniesli sme rádio pred chatu a začali počúvať reportáž. Prišla hodina „H“ a reportér na stanici Modrá vlna začal nadšene komentovať, ako vzplanula prvá vatra na východnom Slovensku a kvetnato popisoval úsilie našich mladých zväzákov, ktorí si takto uctili pamiatku partizánov a podobné kecy. My sme však ešte stále čakali. Tma už bola poriadna a štafeta vatier sa postupne dostala až na Kráľovu hoľu. Keď sa správne angažovaný reportér rozhovoril o odkaze a symbolike Kráľovej hole, uvedomili sme si, že ak chceme vyniknúť, nesmieme čakať a musíme sa vrhnúť do akcie. A tak sme sa rozhodli, že urýchlime štafetový postup vatier. Nečakali sme na to, kedy príde rada na Turiec a časovo sme preskočili zbytok Nízkych Tatier a aj Veľkej Fatry, predbehli Banskú Bystricu, kde čakala najväčšia vatra a zapálili sme našu vatru. No a veruže bol to poriadny oheň. Bolo nám jasné, že celý Turiec musí našu vatru vidieť. A aj videl. Ani nie päť minút po zapálení už vzplanuli vatry aj kdesi na Veľkej Fatre a na Martinských holiach. Miestni reportéri zostali z toho šokovaní, lebo harmonogram vysielania bol preč a situácia sa stala živelnou. Pripravené referáty nemohli byť prečítané a miestni ohňostrojci sa začali pretekať v tom, kto prvý zareaguje a pálili ohne hlava – nehlava. Oheň teraz letel po pohoriach od kopca ku kopcu a nikto už nečakal na povel a nedržal sa harmonogramu. A tak sa našou iniciatívou stalo, že harmonogram osláv bol narušený a vatra nad Bratislavou zahorela oveľa skôr, ako bol definitívne pripravený ohňostroj a zahájené oslavy.

Trošku sme čakali, že nás niekto „sprdne“ za našu osobnú iniciatívu, ale ráno zazvonil telefón a riaditeľ hovorí: „Chatár, musím vás pochváliť, mali ste najväčšiu vatru na celom Turci, a len tak ďalej, sme na vás hrdí.“
No a tak sme sa z narušiteľov osláv SNP nechtiac stali silno politicky spoľahlivým a angažovaným personálom.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Knižku Kapor Fatranský a iné príbehy od Bora Tomisa si môžete objednať cez elektronický formulár.

Najnovšie