Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Foto - Pulpan Martin, Lost Czech Man, Hedvábná stezka
Foto - Pulpan Martin, Lost Czech Man, Hedvábná stezka Zatvoriť

Pozvánka Festival Cestou Necestou v Bratislave začína 1. marca

Najväčší cestovateľský festival Cestou necestou sa bude konať v termíne 1. do 3. marca v bratislavskom DK Ružinov. Ponúka obsahovo širokú škálu päťdesiatich zaujímavých prednášok a príbehov z rôznych kútov sveta.

Hlavný organizátor Michal Knitl si pre pripravil to najkrajšie z amerických Rockies, nádherné túry v Peru a náročný Great Divide Trail a okolité hory. Na horách ostanete aj s Ľubošom Pribilom – prejdete 2672 km po Via Alpina z Terstu do Monaka. Marek Olczak predstaví svoj výstup na Khan Tengri v Kirgizsku.

Mnohí ľudia majú cestovanie spojené s hľadaním niečoho hlbšieho a ovplyvňuje ich život. Martina Branišová hľadala silu v nepálskom Manaslu, no našla ju v sebe. Gabriela Radimáková v prednáške „Ako sa (NE)pripraviť na Camino“ zdieľa svoje zážitky z cesty do Santiaga. Zuzka Sroková sa podelí o svoj príbeh cesty po svete, ktorý zahŕňa prácu cez internet, housesitting a skúsenosti s digitálnym nomádstvom. Slovenka s indickými koreňmi a dvomi snežnými psami, ktorá nemieni premárniť ani len jednu stotinu zo svojho života – to je Zuzana Slabá. Ivana Lompartová sa podelí o svoj život v Arktíde.

Na Cestou necestou môžete opäť spoznať rôzne najdivokejšie spôsoby cestovania a dopravné prostriedky. Viete, čo je packrafting? Martin Fševed Žilka v tom má jasno: packrafting je sloboda. Janka a Roman Hromníkovci milujú offroadové autá. Teraz však presadli na motorky Himalayan a vydali sa na nich po indických Himalájach. Dominika Martincová predstaví svoje zážitky z trojročnej expedície cez strednú Ameriku na koňoch. Obľúbený Michal Tlelka vás zavedie naprieč nepoznanou Saudskou Arábiou na bicykli a s Veronikou Jiříčkovou prejdete 1000 kilometrov po Islande na kolobežke. Antonín Voldřich prestopuje do Indonézie. Matej Peluha predstaví Mauritániu a cestu najdlhším nákladným vlakom cez púšť.

Matejova druhá prednáška nebude o nič menej dobrodružnejšia. Zavedie vás do Iraku na najkrvavejší sviatok Ashura. S Petrom Gregorom znovuobjavíte roky nedostupné územia v Afganistane. Po odsune frontu na Ukrajine je potrebné obnovovať domy. Keďže muži bojujú, dobrovoľníci zo Slovenska sú srdečne vítaní. O živote v krajine napadnutej susedným agresorom vám porozpráva Matúš Budinský.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Slávek Král prináša cestovateľský stand-up, počas ktorého predstaví, ako cestovať so psom po svete. V druhej prednáške prezradí, ako vyzeral jeho japonský svadobný trail s novopečenou manželkou, ktorá mala dovtedy iba malé cestovateľské skúsenosti. Prezentujúci dokazujú, že cestovať sa dá, aj keď vám do života vstúpi potomstvo. Jana a Milan Lahučkí sa podelia o svoje skúsenosti z cesty po Škandinávii s malým dieťaťom. Dana a Jozef Arvay zase priblížia ich dobrodružnú cestu offroad autom s dvomi deťmi cez viacero krajín, vrátane Turecka, Iraku, Iránu, Arménska a Gruzínska.

Život medzi domácimi si zažili cestovatelia Petra Kováč na Kube a Radovan Hanko v Kolumbii, kde nazrel do Amazonského pralesa, zúčastnil sa so šamankou na ceremónii s ayahuascou a lovil arapaimu, najväčšiu sladkovodnú rybu. Martin Půlpán vás pozve na Hodvábnu cestu, po stopách dávnych karaván z Turecka do Číny, kde sa vám pred očami budú meniť scenérie, kultúra a rozmanití ľudia so svojimi príbehmi. Fotoexkurzie a fotenie divokej prírody na Aljaške môže absolvovať aj amatér. Ako na to, ukáže Matej Puček.

Africké dobrodružstvo na festivale zastupuje aj ďalší cestovateľ – Peter Dvorák. Prevedie vás púšťou aj koralovými plážami v Namíbii a Mozambiku. Andrea Škvareninová vás zoznámi s ostrovom La Réunion a jeho kultúrnymi pokladmi. Medzi najvzdialenejšie destinácie bude patriť tichomorská Samoa, kam vás vezme Milada Konečná. Naprieč menej známou Austráliou, konkrétne regiónom Kimberley, to mal namierené Ján Turčin. Odvážna Lívia Firáková na mesačnej ceste po Thajsku spojila vášeň pre horolezectvo a dobrodružstvo.

Na svoje si prídu aj milovníci blízkej prírody. Martina Marušincová vás zavedie na cesty po Južnej Morave. Predseda spolku Prales deťom Tomáš Šmátrala nám predstaví slovenskú divokú prírodu a projekt na jej monitorovanie a ochranu Oko Medveďa. Aj vy sa môžete zapojiť ako dobrovoľníci.

Celý program si môžete pozrieť na webe podujatia.

Fotogaléria k článku

Najnovšie