Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Recenzia S batohom po Slovensku - Vysoké Tatry

Niektorí sprievodcovia S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama sa dočkali už druhého vydania. V tomto článku sa pozrieme, čo sa v novom vydaní zmenilo oproti zaužívanej štruktúre a obsahu predchádzajúcich publikácií. Pred sebou mám aj pôvodného sprievodcu Vysokými Tatrami, takže môžem porovnávať celkom konkrétne.

Výrobca
vydavateľstvo DAJAMA
Materiály
obálka polaminovaný natieraný kartón, strany matný natieraný Furioso-volumen papier
Hmotnosť
178 g
Páči sa mi
kvalitnejšie fotografie na väčšom priestore, informačné stĺpčeky na konci jednotlivých túr
Nepáči sa mi
absencia niektorých túr, 3D mapy
Ostatné info
k dispozícii v kníhkupectvách a informačných centrách, na dobierku od vydavateľa
Infocena
6.61 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 90 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Úvodné informácie

V úvode knihy je vysvetlený systém sprievodcu a ďalšie informácie týkajúce sa bezpečného pohybu na horách, turistického výstroja, máp, elektronického plánovania trasy cez hikeplanner :-) a dopravy v regióne. Potom nasledujú klasické informácie, na aké sme v sprievodcoch zvyknutí: poloha pohoria, prírodné pomery (povrch, vodstvo, podnebie, fauna a flóra). Malý odstavec (tretina strany) sa venuje ochrane prírody, jej legislatívnemu rámcu a rozlohe chráneného územia.

Ďalšia pomerne obsiahla časť má názov Východiská túr. Na niekoľkých stranách sú tu informácie o všetkých tatranských osadách, z ktorých môžete vyštartovať na túru. Nasleduje dvojstrana s mapou, na ktorej sú číslami v krúžkoch lokalizované všetky turistické trasy.

Turistické trasy

Sprievodca popisuje dvadsať turistických trás v oblasti Vysokých a Belianskych Tatier. Túry sú zoradené smerom od západu na východ. Každá je označená jednou z troch farieb podľa náročnosti. Túra má výškový profil vo forme grafu, kde sú vyznačené všetky rázcestia na trase aj s nadmorskou výškou. V skratke sú uvedené informácie o východiskovom a cieľovom bode, prevýšení a časovej náročnosti. Nasleduje stránka s 3D mapou, kde je vyznačený priebeh túry. Potom sa už čitateľ dostane k podrobnému popisu túry. Na záver nájdete niekoľko hesiel s informáciami o zaujímavých miestach, cez ktoré túra vedie, a ďalšie varianty trasy.

Túry sú často vedené ako okruhy. Každá kapitolka je doplnená fotografiami. V závere publikácie sa nachádza dvojstrana s praktickými informáciami ako dôležité telefónne čísla, sezónne uzávery chodníkov či kontakty na turistické informačné miesta. Na konci registra je miniatúrny slovník, kde sú slová ako pleso, dolina, sedlo, chata a pod. preložené do maďarčiny, nemčiny, angličtiny a poľštiny.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Zmeny oproti prvej edícii

Prvou výraznou zmenou je celkové obsahové zameranie sprievodcu. Kým prvé vydanie pokrývalo oblasť Vysokých Tatier a severného Spiša, novšie sa venuje už len Vysokým (a Belianskym) Tatrám. Táto zmena sa výrazne podpísala na počte túr - kým v prvej publikácii ich bolo 45, v tomto vydaní ich nájdete len dvadsať. Neznamená to však, že 25 túr bolo z oblasti severného Spiša. Oproti prvej publikácii tu nenájdete niekoľko takých, ktoré sú súčasťami iných túr - napríklad K vodopádu Skok či K Hincovým plesám (tieto úseky sa nachádzajú v túrach Mlynickou a Furkotskou dolinou a Na Kôprovský štít). Z hľadiska neopakovania tých istých úsekov je to dobré, na druhej strane sú takto v celom zozname túr len tri nenáročné túry. Ak si sprievodcu kúpi menej zdatný turista, bude musieť v knihe viac bádať, aby sa dostal k informáciám o ďalších ľahkých túrach.

Úseky ako Tatranská Lomnica - Vodopády Studeného potoka, od Tatranských Matliarov smerom k doline Kežmarskej Bielej vody či úsek Tri studničky - Štrbské Pleso po zelenej značke nie sú v knihe zahrnuté pravdepodobne kvôli ich neschodnosti (posledný prípad) alebo menšej atraktivite kvôli lesnému polomu. Vypadli aj nenáročné túry, resp. prechádzky ako K Belianskej jaskyni, Okolo Smokovcov, Okolo Štrbského plesa atď. Prekvapivo som tu nenašla trasu Štrbské Pleso - Kriváň, a to ani medzi variantami túry. Úsek Štrbské pleso - Jamské pleso možno stratil víchricou na atraktivite, ale je schodný a Štrbské pleso je pre mnohých turistov dopravne dostupnejšie než Tri studničky a Podbanské. Rovnako je prekvapivé, že v knihe niet ani zmienky o túre Ždiar - Monkova dolina - Široké sedlo - Kopské sedlo, až na jednu vetu v túre Cez Zadné Meďodoly a Dolinu Siedmych prameňov: "Po lúčnom svahu šikmo prejdeme do Kopského sedla, do ktorého zľava prichádza jednosmerný náučný chodník z Monkovej doliny."

Súčasné vydanie knihy je vytlačené na hrubšom papieri, takže vyzerá objemnejšie napriek 127 stranám oproti pôvodným 149. Do súčasného pribudol už spomínaný krátky (pol strany) slovník. Pozitívnym smerom sa v novšom vydaní posunuli fotografie - sú kvalitnejšie, je ich tu približne raz toľko a vo väčšom zobrazení. Ďalšou výraznou zmenou sú doplnkové mapky k túram. Zatiaľ čo v prvom sprievodcovi to bol výrez z VKÚ mapy, na ktorom bola hrubou červenou trasou vyznačená túra, v terajšom vydaní sú pri túrach 3D mapy od Kartografie HP a SHOCart-u. Túra je naznačená fialovými bodkami. Zorientovať sa na mape si vyžaduje trochu priestorovej predstavivosti a určite sa nedá orientovať len podľa nej. Ak chcelo ísť vydavateľstvo týmto smerom, možno mohlo siahnuť po ortofotomapách na spôsob knihy Ladislava Janigu Tatry v oblakoch. Podľa ortofotomáp, aspoň podľa mňa, sa dá urobiť lepšia predstava o samotnej túre.

Kapitolka Východiská túr má zrejme nahradiť pôvodnú Prírodné zaujímavosti a tipy na výlety, keďže obsahovo je takmer podobná. Vypadli z nej však informácie o Troch studničkách, Belianskej jaskyni či Ždiari. Oceňujem však, že opisy osád sú sčasti koncipované ako výlety - v prípade zlého počasia si so sprievodcom v ruke môžete urobiť pekný okruh po rôznych zaujímavých miestach. Stručné informácie v stĺpčekoch na konci každej túry prinášajú oproti pôvodnému vydaniu ďalšie informácie. Tým, že nie sú vsunuté do samotného textu, nechávajú na čitateľovi, či a čo si z nich prečíta, nezdržujú ho pri čítaní priebehu túry, a navyše - heslovito spracované informácie sú oveľa sympatickejšie ako tzv. "tehly".

Záver

Sprievodcu by som odporúčala predovšetkým novým alebo príležitostným návštevníkom Vysokých Tatier, ktorí tu nájdu množstvo dobrých tipov na túry s dobre diferencovanou náročnosťou. Siahnuť po ňom môžu aj tí, ktorí chcú ešte večer pred túrou načerpať informácie o bezprostrednom okolí. V každom prípade je treba vyzbrojiť sa aj mapou, ktorá je predsa len prehľadnejšia, podrobnejšia a navyše ukáže aj alternatívy, ktoré v knihe spomenuté nie sú.

Fotogaléria k článku

Najnovšie