Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Ponožky do mrazu

Tak, ako je v letnom období ľudské telo náchylné na prehrievanie, tak zase v zime trpí nízkymi teplotami. Najviac náchylné na strácanie tepla a omŕzanie sú periférne časti tela ako nos, uši, prsty na rukách a nohách. Práve prsty na nohách a chodidlá sú okrem toho ešte stiahnuté v topánkach, čím je čiastočne obmedzené prúdenie krvi a tým aj možné podchladenie až omrznutie. Tomuto má zabrániť nielen dobrá topánka, ale aj dobrá ponožka.

Intenzívnejšie som testoval päť párov zimných ponožiek v prijateľnej cenovej relácii do 400 Sk s použitými rôznymi materiálmi. Ide o modely značky Sensor – Treking a Expedition a modely značky Lasting – TKO, CMH, TKH. Ponožky som testoval v celokožených topánkach Olang, aj z dôvodu testovania tepelného komfortu pri mokrej topánke, preto som topánky impregnoval len povrchovo prípravkom Collonil Antirain.

Lasting TKH – Transfor

Výrobca ich uvádza ako špeciálne ponožky pre ťažkú klímu. Teplotné rozpätie je od +10 do -20°C. Materiálovo sú zložené z 55% polypropylénu MX1 Comtex, ktorý zabezpečuje odvod potu, 33% polyakrylu pre tepelnú izoláciu, 9% polyamidu a 3% lycry. Názov transfor znamená spojenie Comtexu a polyakrylu spôsobom tkania a tým vytvára jemný plyšový povrch.

Pri výrobe ponožiek bol použitý spôsob Air cond, čo je vlastne spôsob zapletania očiek pre dokonalú cirkuláciu vzduchu a odvod potu od pokožky. Ponožka je tvorená z troch vrstiev kombinácie microfib vlákna s akrylom. Štvrtá vrstva, prechádzajúca vrchnou tretinou ponožky, spôsobuje dokonalé obopnutie nohy ponožkou a tým úplný kontakt tkaniny s pokožkou.

Ponožka je veľmi príjemná na dotyk aj pri nosení. Jej konštrukcia naozaj dokonale obopne nohu, ale po čase sa stáva voľnejšou. Pás v hornej tretine však drží dobre, nemá tendenciu skĺzavať. Pozitívne je aj ukončenie švu na prednej strane ponožky pri prstoch, ktorý ide do stratena a nevytvára tie typické „guličky“ po stranách. Snáď by sa im dali vytknúť nitky trčiace zo vpleteného názvu a veľkosti po stranách ponožky z ich vnútornej strany. Mne to však neprekážalo. Ponožka je dobre spevnená tam, kde má byť, ani po ročnom nosení nie je badať opotrebenie najexponovanejších častí. Jej vek sa na nej prejavuje len čiastočným, nie veľkým povolením a malými žmolkami na povrchu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Čo sa týka funkčnosti, pri suchej zime (mráz, tvrdý zamrznutý sneh) sa javili dostatočne odolné voči zime až do chvíle, kým sa mi noha nezačala viac potiť a ponožky nenasali viac vlhkosti. Potom už pri dlhších zastávkach bolo cítiť konce prstov. Aj napriek zvlhnutiu ponožky som nikdy nepociťoval nábeh na otlak, ani pocit šúchania ponožky po nohe. Pri mokrom a ťažkom snehu, keď topánka rýchlo premokla, zostávala zima rýchlejšie, ale aj vtedy držala ponožka dobre na nohe a pocit chladu pri pohybe nebol, vzhľadom na materiál, nejako extrémny. Pri kvalitnej topánke s membránou sa jej prednosti určite prejavia viac.

Cena ponožky sa pohybuje okolo 260,- Sk, pri variante podkolienky TKHK okolo 330,- Sk a mali by sa predávať v každom meste aspoň v jednom outdoorovom obchode.

Lasting CMH – Transfor

Ponožka zložením a spôsobom spracovania dosť podobná predchádzajúcej. Výrobca uvádza teplotné parametre od +10 do -25°C. Nižšia hranica je dosiahnutá posunutím pomeru Comtex M1/polyakryl v prospech polyakrylu, a to v hodnotách 48/39. Polyakryl je v podstate syntetická náhrada vlny, takže aj ponožka je teoreticky teplejšia. Z ďalších materiálov sú použité polyamid a lycra.

Ponožky sú upletené systémom hardtech, čo znamená, že ich tvoria tri vrstvy zmesi microfib vlákna s akrylom a na tom je natiahnutá vrstva lycry pre dobré obopnutie nohy. Ponožky sú konštruované na extrémne podmienky pre horolezcov, čo dokazuje aj spevnený a komfortnejší nart ponožky pre pohodlnejšie nosenie v lezeckej topánke. Zosilnená je aj špička a päta, v priehlavkovej časti je elastický pás pre pevnejšie uchytenie ponožky na nohu. Detaily typu zaslepených plochých švov sú samozrejmosťou.

Ponožka po obutí sadne na nohu ako uliata, ani po dlhšom nosení nemá tendenciu tvarovať sa, len keď som ju vystavil vode a pľušti, tak trochu povolila a uvolnila sa. Pri kontakte s nohou nič nezavadzia a neprekáža, komfort nosenia je na vysokej úrovni. Pri suchej zime vynikajúco drží teplo a odvod potu je tiež veľmi dobrý. Pri premočení už idú jej parametre dole, ale aj vtedy sú jej parametre lepšie, ako u predchádzajúceho modelu. Čo sa týka otlakov, nikdy nenastal ani náznak oderu na pokožke. Po dvoch sezónach nosenia je aj ich stav výborný, len odvod potu trochu klesá. Celkove ide o kvalitnejší model ako predchádzajúci.

Cena ponožky sa pohybuje okolo 320,- Sk.

Lasting TKO – Transfor

Základom tejto ponožky je polyakrylové vlákno Outlast, ktorého je tkanine 45%. Toto vlákno vo svojej štruktúre obsahuje bunky uzavierajúce kvapalinu podobnú vosku. Princíp fungovania je v tom, že udržuje nohu v optimálnej teplote odoberaním tepla pri vyšších teplotách a uvoľňovaním tepla pri teplotách nižších. Tým udržuje teplotu nohy na optimálnych cca 35°C. Pravda, za optimálnych podmienok. V spojení s 35% polypropylénu Comtex je táto ponožka ideálna na potivú nohu do rôznych klimatických podmienok, pri ktorých si udržiava svoj teplotný štandard. Ďalej sa v ponožke nachádza 15% polyamidu a 5% lycry. Je určená pre teplotné rozpätie +20 až -30°C. Je vhodná do membránových topánok.

Výrobca uvádza schopnosť minimálne trojnásobné zvýšenie tepelnej ochrany nohy práve vlastnosťami vlákna Outlast. Mikropolypropylén Comtex MX1 je zapletený dvojsystémom Aircond a má za úlohu dokonale odvádzať vlhkosť od nohy. Ponožka je spevnená a vystužená zapletenou lycrou do celej ponožky. Päta, špička a nadnartová časť ponožky je spevnená kvôli kontaktným plochám s topánkou. Na ponožke sú ploché švy ukončené do stratena pre vyšší komfort nosenia, ponožka dobre obopína celú nohu.

Počas nosenia v náročnejších podmienkach skutočne táto ponožka vykazovala najlepšie parametre, čo sa týka aj tepelného komfortu, aj odvodu vlhkosti. Aj po štyroch hodinách aktívnej záťaže a následnej hodinovej zastávke v snehu pri silnom vetre a zime som nepociťoval žiadny chlad ani na končeky prstov aj napriek stiahnutiu topánok vo viazaní snežnice, ktoré spomaľuje obeh krvi. Noha bola suchá, žiadne náznaky otlakov. Po premoknutí topánky bola ponožka schopná udržať dostatočné teplo a nebolo potrebné ju prezúvať. Na nohe drží výborne, ako ju ráno obujem, tak ju aj vyzúvam. Z testovanej pätice mi model TKO vychádza ako najkvalitnejší.

Jeho cena sa pohybuje okolo 330,- Sk. Viac informácii nájdeš na www.yucca.cz.

Sensor Treking

Sensor stavil na kombináciu prírodných a syntetických materiálov. Prírodnú zložku zastupuje vlna, ktorej je 40%, syntetického vlákna polyester je 45%, ďalej sa tam nachádza elastan lycra. Tepelný komfort zabezpečuje savá vlna, ktorej dobré vlastnosti sú známe od nepamäti, o odvod potu sa stará polyester, a ponožku na nohe drží lycra.

Sendvičová štruktúra kombinuje savú a nesavú zložku ponožky, vlnu a polyester. Vlna je známa aj tým, že si aj pri zvlhnutí udržiava určitý tepelný komfort, polyester má za úlohu udržiavať nohu a ponožku čo najmenej vlhkou. Kostra ponožky je vyrobená z elastanu. Celoplošný systém rýh na narte zabezpečuje odvod potu a natvarovanie na akúkoľvek nohu. Funkčnosť je podporená pásikom elastanu na chodidle. Päta aj špička sú spevnené.

Čo sa týka komfortu nosenia, je táto ponožka jedna z najpohodlnejších, aké som nosil. Perfektne sadne na nohu, nemá tendenciu skĺzavať, nohu príliš nesťahuje, má veľmi príjemný povrch. Pri záťaži sa javila ako jedna z tých lepších ponožiek, dostatočne držala teplo aj pri zvlhnutí, neodierala nohu, akurát sa mierne natiahla. Aj napriek tomu však držala veľmi dobre. Po roku nosenia zatiaľ nie je vidno žiadne poškodenie, ani žmolky či strata tvaru. Snáď by som ju doplnil pár vláknami polypropylénu pre zvýšenie odvodu potu, kde mierne zaostávala. To však mohlo byť spôsobené aj typom topánky či poveternostnými podmienkami.

Jej cena sa pohybuje okolo 280,- Sk a dostať ju vo väčšine miest na Slovensku.

Sensor Expedition

Ponožka veľmi podobná predchádzajúcej, len rozdielny pomer vlny (62%) a polyesteru (23%). Tým sa zvyšuje jej tepelný komfort, ale na úkor odvodu potu.

Výrobca uvádza jej použitie do extrémnych podmienok ako veľmi teplú ponožku. Štruktúra ponožky je podobná ako pri modeli Treking. Bola vyrobená podľa požiadaviek, ktoré kladie na ponožky firma Gore, čo sa týka ich funkčnosti v spojení s membránovými topánkami. Konštrukciu so spevnenou pätou a špičkou doplňuje systém rýh, ktoré odďaľujú kondenzáciu vodnej pary.

Pri prvom obutí ma zaskočila jej veľkosť, teda skôr „malosť“. Hoci som si kúpil rovnakú veľkosť ako pri modeli Treking, bola o poznanie menšia a mala tendenciu schádzať z päty. To znamená, že veľkosť 9-11 síce v pohode človek s nohou č. 9, ale 10,5, ako mám ja, má už problémy. A aj keď ju poriadne natiahnem na nohu, päta mi stále ubieha na chodidlo. A nebol to prípad len môjho páru, vyskytlo sa to aj pri iných pároch. Na druhej strane, tepelný komfort tejto ponožky je naozaj veľmi vysoký, hriala ako pec, ale len dovtedy, kým nezvlhla. Aj napriek super vlastnostiam vlny som už pociťoval pocit chladu až zimy a časom som bol nútený ju prezuť. Z toho mi vyplýva, že na suchú zimu hlboko pod bodom mrazu je táto ponožka vynikajúca, hlavne v spojení s GTX topánkou, ale keď je vlhko, tak je zima. Čo sa týka komfortu nosenia, až na to zbiehanie z päty je veľmi príjemná a nespôsobuje žiadne problémy.

Jej cena sa pohybuje okolo 370,- Sk. Viac informácii nájdeš na www.ultrasport.cz.

Test ponožiek do teplejších podmienok nájdeš tu.

Najnovšie